GLAZBENI LISTOPAD: Koncert profesora Glazbene škole Karlovac u Nacionalnom svetištu na Dubovcu

Povodom 215. rođendana Glazbena škola Karlovac organizirala je koncert profesora u Nacionalnom svetištu Svetog Josipa, a u sklopu slavljeničkog ciklus koncerata pod nazivom “Glazbeni listopad”.

Na koncertu su nastupili profesori glazbene škole

. Uz već poznata imena, na pozornici su se predstavili i mladi nastavnici, akademski muzičari, koji su svojim umjetničkim izvedbama i stručnim znanjima obogatili kulturni život Karlovca u koncertnom smislu, ali i kao mentori mladih budućih glazbenika, učenika Glazbene škole Karlovac. Ovaj isti koncert bit će izveden u mađarskom glavnom gradu u studenom 2019. godine gdje je Glazbena škola Karlovac pozvana predstaviti hrvatsku kulturnu baštinu i naše umjetnike. Ulaz na koncert bio je slobodan.

Na koncertu je sopranistica Radmila Bocek izvela djela G. Caccini Ave Maria i Amarilli uz orguljsku pratnju Anite Kaić Poslek. Zatim su Nikola Ćeran na violi i Ana Obrovac na klaviru izveli djela R. Schumann Märchenbilder, op. 113 i Nicht schnell. Robert Pajić na klarinetu i Ana Obrovac za klavirom izveli su djela G. Finzi: Five Bagatelles, Carol, Prelude. Glavni orguljaš Nacionalnog svetišta svetog Josipa Krešimir Klarić izveo je vlastitu Improvizaciju na orguljama Svetišta. Gitarist Viktor Vidović svirao je od F. Chopin: Nocturne op. 9, br. 1 (arr. V. Vidović) te vlastito djelo The day I met her, a violončelist Anthony Havelka izveo je Julie-o od Mark Summer. Fantasie sur un theme original od J. Demersseman izveli su Boris Kolarić na saksofonu i Ana Obrovac na klaviru. Meditaciju J. Massenet izveli su na violini Vedran Mikić i klaviru Marijana Pajić. Koncert je završio djelima Luke Sorkočevića Simfonija br. 3 u D-duru Allegro, Andante i Presto koje su izveli: flauta Andrea Dizdar, oboa Božidar Križan, klarinet Robert Pajić, viola Nikola Ćeran, violončelo Anthony Havelka i basso continuo Gaj Matić Marović.

Glazbena škola Karlovac, koja nosi brand utemeljitelja glazbenog obrazovanja na ovim prostorima, nastavlja tradiciju održavanja koncerata klasične glazbe kao i davne 1804. godine. Glazbeni listopad označava čitav mjesec posvećen proslavi Dana škole Glazbene škole Karlovac s ciljem populariziranja glazbe, educiranja publike, prezentiranja bogate kulturne baštine i iznimno vrijednog rada nastavnika koji predstavljaju najstariju glazbenu školu u Hrvatskoj.

Sljedeći koncert kojim će se zaključiti ciklus “Glazbeni listopad” održat će se 29. listopada 2019. u 18,00 sati u OŠ Slave Raškaj u Ozlju.

KRIŽNI PUT NA KALVARIJI: ŠKOFAČEV KRIŽNI PUT U OBNOVLJENOJ KAPELI SVETE ANE NA KALVARIJI

Misa zahvalnica za nanovo uređenu kapelu svete Ane na Kalvariji

predvodio je preč. Lojzek Burja, negdanji dubovački župnik i rektor Nacionalnog svetište svetog Josipa. Na misi zahvalnici za obnovljenu kapelu i postavljenje postaje križnog puta koncelebrirali su mons. Antun Sente ml., rektor Nacionalnog svetišta i dr. Vlado Mikšić subsidijar u Svetištu, a sudjelovao je i velik broj vjernika koji su do posljednjeg mjesta ispunili kapelu. Ljepoti slavlja doprinijeli su članovi Župnog zbora Sveti Josip pod ravnanjem s. Blandine Rakarić, a mještani Kalvarije i Vučjaka s članovima KUD-a Sveta Ana Vučjak.

U prigodnoj homiliji preč. Burja spomenuo je kako u hrvatskom narodu pojam križni put osim Isusovog križnog puta mnoge podsjeća na križni put stradalnika nakon Drugog svjetskog rata, koji su bez suđenja osuđeni na križni put koji je za mnoge bio put u smrt.

– Svoj križni put prešao je i blaženi Alojzije Stepinac, doduše osuđen, ali nevin, umire na izdržavanju kazne. Ipak, mi smo danas svjedoci njegova ‘uskrsnuća’ časteći ga na oltarima naših crkva. Stoga je lijepo kada stavljamo postaje Isusovog križnog puta u prostore u kojima boravimo, na osobit način u našim bogoslužnim prostorima kako bi nas ohrabrivali u nošenju vlastitih križeva i poučavali da na kraju svakog križnog puta dolazi uskrsnuće – kazao je u prigodnoj homiliji preč. Burja.

Nakon misnog slavlja okupljenim vjernicima ukratko je predstavio novonaslikani križni put Božidara Škofaća, slikara iz Letovanića, te povjesničar umjetnosti Juraj Škofač.

– Kristovi pratitelji na prezentiranom križnom putu oslikani su u hrvatskim narodnim nošnjama što se lijepo uklapa baš u ovu crkvu u čijem se podrumu okupljaju članovi kulturno umjetničkog društva čuvajući kršćanske i narodne vrednote ovog kraja. Nadalje, Božidar često u svojim likovnim interpretacijama oslikava Krista na križu, stavljajući ga u sadašnji kontekst, pozivajući tako promatrača na razumijevanje žrtve Božanskog sina za svakog čovjeka u svakom vremenu. Zidovi obojeni u toplu bordo boju posebno ističu žive boje hrvatskih narodnih nošnji prikazanih na likovima uz Isusov križ, što daje posebni sklad samim slikama, ali i cijelom ambijentu bogoslužnog prostora – kazao je između ostalog povjesničar umjetnosti Juraj Škofač.

Na kraju misnog slavlja mons. Sente zahvalio je svim prisutnima, a na osobit način donatorima čijim je sredstvima obnovljena kapela.

KAportal.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest