Svetom Josipu hodočastili iz Primoštena, Čapljine i Stolca, Poreča, Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu …

Betlehemsko svjetlo

Članovi Počasnog karlovačkog voda donijeli su betlehemsko svjetlo u Nacionalno svetište svetog Josipa. Betlehemsko svjetlo primio je na početku mise zornice mons. Antun Sente, ml., rektor Nacionalnog svetišta svetog Josipa. Na kraju mise zornice okupljeni vjernici palili su svoje svijeće i lampaše na donesenom betlehemskom svjetlu.

Brigadir Dubravko Halovanić, voditelji Počasnog karlovačkog voda, objasnio je okupljenima kako je betlehemsko svjetlo mira prvi put došlo u Hrvatsku 1992. godine, a od tada je tomu događaju pokrovitelj Hrvatski sabor. Riječ je o inicijativi koja je započela 1986. godine u Austriji, u sklopu dobrotvorne misije za djecu s poteškoćama, kao i za ljude u potrebi. Ta se inicijativa vrlo brzo proširila u više europskih zemalja, te u Americi. Inicijativu je na božićnu večer 1986. u emisiji austrijske televizije potaknula jedna gledateljica. Ona je u toj emisiji, u kojoj ljudi pomažu jedni drugima, kao zahvalu odlučila pokloniti svjetiljke umjesto božićnih darova.

Jedan predstavnik austrijskih izviđača na prvu nedjelju došašća svake godine u špilji Kristova rođenja u Betlehemu pali svjetlo te ga nosi zrakoplovom u Beč i to je jedino otvoreno svjetlo koje smije putovati u zrakoplovu. Nakon slavlja u glavnom austrijskom gradu betlehemsko svjetlo mira izviđači iz uključenih zemalja prenose u svoje zemlje.

– Naši izviđači i katolički skauti donose ga u zagrebačku katedralu te se potom širi dalje po hrvatskim gradovima i župama, a župljani ga mogu ponijeti u svoje domove i obitelji. “Kao i njegovi prethodnici, sveti Ivan Pavao II. i papa u miru Benedikt XVI., i papa Franjo prima betlehemsko svjetlo mira – kazao je brigadir Halovanić.

KAportal.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest