– Na slikama dominira križ, na nekima i sam corpus Isusa Krista, iz prezentiranih križeva probijaju cvjetovi u svim bojama nagovještavajući pobjedu ljepote, ljubavi i prekrasnog mirisa. Samo izmučeno tijelo Kristovo, crni križ ili stablo te zatamnjena pozadina nisu više tako crni jer iz njih izrastaju cvjetovi koji i ne bi tako sjali da nisu izrasli iz različitih crnila križa. Ako križ ne procvjeta, ostaje mučilište – naglašava autor izložbe.
koju je otvorio mons. Zlatko Koren, župnik Župe sv. Križa iz Zagreba.
O izložbi je govorio mons. Antun Sente ml., rektor Svetišta:
– Nisam likovni kritičar i ne usudim se donositi sud o skladnosti boja, odabiru tehnike, načinu poteza kista ili bakropisne igle. Ne, ne usudim se o tome promišljati. Mogu tek kao čovjek koji promišlja o ljudskom životu, na temelju vlastitih proživljenih godina, kao i svećeničkog hoda s mnogim nosačima križa koji su zagledani u Kristov križ uranjali u milost sakramenta u kojima ih je Bog prihvaćao i po mojem svećeničkom služenju brali cvijeće na svojim životnim križnim putovima. Dakle, na temelju tog mog osobnog i svećeničkog iskustva mogu konstatirati da je Butala još jednom potvrdio onu kako umjetnici nadahnuti valjda i vlastitim susretom s Bogom tog istog Boga otkrivaju čovjeku na razumljiv način – rekao je mons. Sente.
IZ PREDGOVORA
“Zar to nije slika i ljudskog hoda od rođenja do smrti satkana s puno Velikih tjedana, ponekad i više njih u jednoj godini? Zapravo, svaki čovjek tijekom svog života spoznaje da se do radosti uskrsnog jutra dolazi mukom i križem Velikoga petka. Kristov križ, a još više grob, ostao je prazan jer je Krist, umrijevši na križu, uskrsnuo i tako pobijedio smrt, zlo, mržnju, nepravdu, malodušje, depresiju i svaku besciljnost. To je učinio smrću na križu! Priznavao ili nijekao Isusa Krista, svaki čovjek prolazi opisani put. Zar sam porod djeteta nije muka ili križ majke, ali i radost rađanja novog života? Zar učenje nije muka ili križ učenika, ali i radost ostvarene diplome i usvojenog znanja?
Zar odabir životnog suputnika nije muka ili križ neizvjesnosti ili straha od ispravnog odabira, ali radosna spoznaja da čovjek nije sam? Zar odgoj mladog čovjeka nije muka ili križ opetovanog ponavljanja pravih vrijednosti, ali i radost dioništva ostvarenog talenta? Zar konačno samo umiranje nije muka ili križ napuštanja vremenitog i materijalnog svijeta, ali i radost ulaska u vječnost? Nema radosti bez trpljenja… Sve to prepoznajem na slikama Daniela Butale.”, napisao je u predgovoru izložbe rektor Nacionalnog svetišta.
O GALERIJI
Galerija “Martin Borković”
nalazi se u prostorima Nacionalnog svetišta svetog Josipa u Karlovcu. Ustanovljena je prvom izložbom “Za križem” Daniela Butale, akademskog slikara, grafičara i crtača, u srijedu 8. lipnja 2016. godine. Izložbu, pa i galeriju, otvorio je izvanredni prof. art. Tomislav Buntak, prodekan za upravu i financije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Nakon spomenute izložbe, u galeriji su izložene fotografije eminentnih živućih karlovačkih fotografa na temu “10 zapovijedi”, 40 statua iz Isusovog života izrađenih od prirodnih materijala s. Samuele Premužić, pod nazivom “Čudo Božje krhkosti” te 15 slika pod nazivom “Put sandala” koje su zapravo fotografije autora Jasmina Fazlagića snimljene u Šibeniku, a prikazuju život svetog Nikole Tavelića, prvog hrvatskog kanoniziranog sveca.
Dakle, u 9 mjeseci 5 izložbi. Osim postava izložbi, s obzirom da se galerija nalazi u sklopu Velike dvorane, u ovom se prostoru organiziraju različite kulturne manifestacije poput koncerata, predstavljanja knjiga i publikacija, predstave i slično. Galerija je dobila ime po znamenitom zagrebačkom biskupu Martinu Borkoviću (Domagović, Jastrebarsko, 1597. – 1687., Zagreb), generalu pavlinskoga reda, zagrebačkom biskupu, banskom namjesniku za sudbene poslove.
KAportal.hr