U Galeriji “Martin Borković” Nacionalnog svetišta svetog Josipa na Dubovcu otvorena je, povodom 438. rođendana grada Karlovca, izložba povijesnih fotografija, pod nazivom “1912” i “Zvon Dubovačkih zvona, autora Dinka Neskusila, vlasnika portala Kafotka www.kafotka.net
Izložbu su predstavili organizatori mons. Antun Sente, ml., rektor Svetišta i autor izložbe Dinko Neskusil. Velik doprinos samoj izložbi i očuvanju fotografija dao je i dr. sc. Vlado Mikšić, supsidiar u Svetištu. Izložbu je pjesmom obogatila i dočarala sopranistica Lucija Klarić izvevši pjesmu “Zvona moga grada” u pratnji Marijana Klarića. Kroz program je vodila Lorena Kasunić.
Ova izložba povijesnih fotografija sastoji se od dvije teme ili dvije izložbe spojene u jednu.
Prva je Izložba povijesnih fotografija Karlovca “1912” sačinjena od 12 fotografija velikog formata karlovačkih vizura koje je snimio praški fotostudio Lederer & Popper za potrebe izrade razglednica, a sačuvane u obiteljskom albumu Rudolfa Starića. Po prvi put su izložene u travnju 2017. godine u gradskoj knjižnici “Ivan Goran Kovačić”.
Druga je izložba do sada neviđenih fotografija snimljenih 1924. godine prilikom dovoženja novih zvona na Dubovac, sačuvana u arhivu župe BDM Snježne na Dubovcu.
Povijesna vrela o tom su događaju zapisala: “Na kolodvoru su zvona utovarena na kola, upregnuta u četveropreg, koji je za tu zgodu dala Karlovačka pivovara. Povorka prolazi kroz okićene Dubovačke ulice. Sudjeluju pojedinci kao i razna društva, glazba, konjanici … Povorka kreće prema crkvi gdje je mnogo naroda… Kola stižu, glazba zasvirala dobrodošlicu, a srca Dubovačka zaigraše i šapuću: ‘Imamo opet zvona! Bogu hvala!’” Blagoslov zvona je obavio tadašnji kapelan Stjepan Mlinarić, a Sv. Misu je pjevao župnik Mirko Veslaj. Kume zvona bile su: Katarina Bakšić, Fana Morsan, Barbara Poturica i Marija Ribić.”
– Prezentacijom ovih fotografija otkrivamo dašak povijesti iz kojega putno toga možemo naučiti. Kako je nekada izgledao naš grad, po svojim ulicama, ali i po ljudima koji su u njemu obitavali. Fotografije o dočeku zvona dozivaju nam u sjećanje i ona ratna vremena kada su se zvona skidala sa zvonika da bi se talila za ratne topove, ali i o velikom veselju postavljanja novih zvona na zvonik crkve, nakon rata, kako bi ostvarila svoju jedinu pravu svrhu: pozivati ljude na molitvu za žive i pokojne, upozoravati na prolaznost vremena i ljudskog života, te vazda pozivati čovjeka na molitvu za spas svoje i duše svojih bližnjih – uvodno je prigodom otvorenja izložbe rekao rektor Nacionalnog svetišta svetog Josipa u Karlovcu, na Dubovcu.
Izložene su i neke do sada neviđene fotografije snimljene 1924. godine prilikom dovoženja novih zvona na Dubovac, a sačuvane u arhivu župe BDM Snježne na Dubovcu. Mnoštvo fotografiranih ljudi različitih staleža ujedinjeni oko postavljanja zvona i snimljene okićene ulice ostavljaju neizbrisivi trag na prezentiranim fotografijama, ali i poticaj današnjim stanovnicima. Što će fotografije današnjeg Karlovca kazivati promatračima za 90 i više godina?
Zagrebački gitarski trio izveo je u ponedjeljak, 26. lipnja, koncert u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu u sklopu 18. međunarodne ljetne škole gitare u organizaciji Glazbene škole Karlovca. Ivan Römer i Goran Listeš na gitarama te Darko Pstrinjak na kontrabasu izvodili su djela Fernanda Sora, Franza Schuberta, Borisa Papandopula i Johannesa Brahmsa.
KAportal