Tri dana čiste novinarske esencije, reporterski fluid što lebdi podravskom ravnicom i širi pozitivne vibracije unatoč svim problemima i dilemama koji tište novinarstvo i prate novinarsku struku. Tako se u jednoj rečenici može izreći dojam nakon što se četrdesetak novinara iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije družilo od 18. do 20. listopada u Đurđevcu, malenom gradiću u Koprivničko-križevačkoj županiji od nekih sedam tisuća stanovnika i otišlo svojim redakcijama punih baterija i nadahnuti ljepotom ovog dijela Hrvatske. Đurđevac i njegov agilni direktor Turističke zajednice Mario Fuček dali su sve od sebe da se reporteri i reporterke osjećaju što ugodnije i da svoje bilježnice, kartice fotoaparata i memorije mobilnih telefona napune kvalitetnim informacijama koje će im poslužiti za pisanje tekstova.
– Već su nam davno rekli da je Fra Ma Fu festival svojevrsni novinarski Woodstock i to je najveći kompliment za organizatore. Svako novo izdanje bolje je i sadržajnije od onog prethodnog što znači da koristimo bogato iskustvo stečeno u Virovitici, Fažani i Daruvaru, sjajnim gradovima domaćinima dosadašnjih druženja. Đurđevac je bio divan domaćin i po svemu sudeći ostajemo ovdje i sljedeće godine – kazao je dan poslije završetka direktor Festivala Goran Gazdek.
A na svečanosti otvaranja sve su sudionike pozdravili predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko i gradonačelnik Đurđevca Hrvoje Janči.
– Želimo brendirati Đurđevac kao grad pogodan za život i razvoj poslovnih ideja, ali i grad u koji je lijepo doći i ugodno se osjećati za vikend“, kazao je gradonačelnik Janči o razlozima zašto je Đurđevac pristao biti domaćin Fra Ma Fu festivala.
U kulturno-zabavnom dijelu programa nastupao je Ženski vokalni sastav Đurđevčice nakon čega su dodijeljene nagrade za najbolje reportaže u 2023. godini. Nagrada za najbolju reportažu u kategoriji “Širom svijeta“ pripala je novinarki Tamari Opačić iz tjednika Novosti za reportažu „Novosti na talijanskom otoku Lampedusi, migrantskim vratima Europe“, Romeo Ibrišević iz Meridijana nagrađen je za najbolju reportažu („Divlji deponiji i na vodocrpilištima: Zagađenje u zaleđu Zadra“) u kategoriji “Lijepom našom“, dok je nagradu u kategoriju „U fokusu“ za reportažu “Kako sam završio u modernom ropstvu u Njemačkoj“ dobio Josip Bohutinski.
U kategoriji “Širom svijeta” za televizijsko i video novinarstvo nagradu je dobila reportaža “Anna”, autorice Nikoline Cetinić, dok je nagradu u kategoriji “Lijepom našom” za televizijsko i video novinarstvo dobila Maja Medaković za reportažu „Nena je svojim pacijentima i najbolja prijateljica, a sama se bori protiv karcinoma“.
„Teško je zamisliti novinarstvo bez reportaže. Danas kada je sve tako brzo, kada su mediji preplavljeni svim i svačim, dobrim i lošim i kada nema puno prostora za reportaže raduje da je bilo toliko kvalitetnih reportaža i da ona unatoč svemu živi“, rekao je Hrvoje Zovko i dodao kako u Đurđevcu sasvim sigurno ima materijala za dobre novinske priče.
U Gradskoj knjižnici predstavljana je slikovnica “Franjo Fuis” Marine Mađarević i Anje Duršot, zbirka poezije Franje Fuisa “Pjesme“, monografija “Maurović: Od Mula do Mula”, autora Veljka Krulčića i knjiga“Umjesto kave/Izabrani blogovi o netemama 2016.-2023.”, Božice Brkan. U prostoru Muzeja otvorena je izložba fotografija “Rock & Rat” Zorana Jačimovića te “Veliki požar u Osijeku” Gojka Mitića i Brune Jobsta uz glazbenu pratnju “Rock & gitara” u izvedbi Marka Teskera i Zlatka Kovačevića Saxe.
Središnja festivalska tema bila je „Umjetna inteligencija i reportaža“ o čemu su debatirali Elena Lukić, novinarka i studentica Medija i odnosa s javnošću te Menadžmenta u kulturi i kreativnim industrijama, koja je nedavno obranila rad na temu zlouporaba deepfake tehnologije u Jugoistočnoj Europi, novinari Zoran Vitas (Večernji list), Drago Hedl (Telegram) i Budimir Žižović (Radio Pula).
Prikazan je i film “Brat” sa tematikom ljudskih sudbina migranata, autora Vanje Stokić i Ajdina Kambera koji je do sada prikazan na više od 30 filmskih i ljudskopravaških festivala u Africi, Aziji i Europi i osvojio tridesetak nagrada.
Bilo je tu i tribina na kojoj je predstavljen projekt “VerifEye – jačanje otpornosti društva na dezinformacije Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek, Akademije za umjetnost i kulturu Osijek i Centra za kulturu medija iz Vinkovaca, tribine NEWAVES – oporavak radija i jačanje medija zajednica u područjima niske gustoće naseljenosti, radionica namijenjenih studentima Akademije za umjetnost i kulturu, budućim novinarima koji već godinama pohode Fra Ma Fu u pratnji profesora Tomislava Levaka, predavača na Odsjeku za kulturu, medije i menadžment Akademije.
Na kraju – šlag na festivalsku tortu. Slavni Šime Strikoman snimio je svoju osmu festivalsku, treću đurđevačku i 922 milenijsku fotografiju uopće.
Festival je posvećen slavnom reporteru i autoru scenarija za stripove, Franji Martinu Fuisu (Virovitica, 1908. – Plitvice, 1943.), novinaru i autoru besmrtnih reportaža o malim ljudima i njihovim velikim problemima čije je sudbine majstorski pretakao u pitke članke. Pisao je novele i romane, bio nesuđeni redatelj prvog hrvatskog cjelovečernjeg igranog filma, napisao je i scenarij za kazališnu predstavu, bio je začetnik turističke reportaže u našem tisku, pisao o dalekim nepoznatim mjestima, a u kinodvoranama držao predavanja o krajevima koje je proputovao. Svoje prve uratke u novinama potpisivao je pseudonimom Fra Ma Fu.
Organizirali su ga Studijski institut za novinarstvo, kulturu i obrazovanje iz Virovitice (SINKO), kao nositelja projekta, ogranci Hrvatskog novinarskog društva Virovitičko-podravske i Bjelovarsko-bilogorske županije, Ogranak Glasa Slavonije i Zbor turističkih novinara uz potporu Ministarstva kulture i medija, Grada Đurđevca i Turističke zajednice Grada Đurđevca.