Po novom obračunu godišnji račun plin u prosječnom će kućanstvu iznositi od 460 do 500 eura. Kada govorimo o struji račun će iznositi od 570 do 600 eura
Unatoč pomoći države – od ovog mjeseca skuplje plaćamo plin i struju. Umirovljenik Boris Puhak iz Zaprešića još ne pali grijanje. U kući mu je trenutačno 17 stupnjeva i radijatori su hladni. Upalit će ih tek kad temperatura padne na 15 stupnjeva. Sve ostalo za njega je luksuz. “Grijanje zimi kod mene ne smije biti veće od 20 stupnjeva, jer to bi bilo previše novaca i teško bi to podmirili“, govori Puhak za RTL Danas.
Stižu hladniji dani, a s njima dolaze i viši računi. Premda subvencije države za struju i plin ostaju, cijene će ipak porasti. “Pedeset eura je dosta novca i nije jednostavno ljudima odvojiti toliko novaca samo za energiju. To je pedeset eura samo za plin i još otprilike toliko, odnosno možda mrvicu manje za električnu energiju – to je blizu 100 eura samo za to“, ističe Boris Puhak.
Iako će računi za plin i struju na mjesečnoj razini narasti 6 do 10 eura, za mnoge građane previše, jer se i s trenutačnim cijenama i poskupljenjima jedva nose. “Slučajno sam bio neki dan u banci, čekao sam 15-ak minuta u tih 15 minuta došlo je troje umirovljenika kojima su bili blokirani računi jer nisu mogli platiti svoje račune. Nisu mogli dobiti mirovinu, tražili su zaštićeni račun da bi mogli preživjeti. Meni je bilo teško, ali to je stvarnost“, zaključuje.
Stvarnost je takva da, iako je Vlada osigurala gotovo 250 milijuna eura za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena – subvencije se postepeno smanjuju. Tako će računi za plin i struju biti veći 6 i pol posto u studenom, dok će ostatak poskupljenja doći početkom iduće godine. “I sad povećanje cijena električne energije i plina koje je stupilo 1.11. – ono će se osjetiti u onih 5 posto u dva navrata, odnosno 10 posto. Naše žitelje ne zanima kolika je cijena plina i struje na burzi, njih zanima kakvi će im biti računi. Platit će je nešto malo više“, objašnjava energetski stručnjak Ivica Jakić.
Po novom obračunu godišnji račun plin u prosječnom će kućanstvu iznositi od 460 do 500 eura. Kada govorimo o struji račun će iznositi od 570 do 600 eura. U sezoni grijanja, skuplji plin više će osjetiti stanovnici na kontinentu, a oni u Dalmaciji povećanje će osjetiti na cijeni struje. Bez obzira na što se grijali, uštedjet će htjeti svi.
“Inflacija u Europi se smanjila, međutim čak su projekcije i Europske unije da bi moglo ponovno doći do povećanja inflacije, jer mi ulazimo u zimu. Neki predviđaju da bi ova zima mogla biti žešća od one ranije, a ako bude žešća onda je logično da cijena plina, a i struje rapidnije poraste”, govori prodekan na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa Boris Podobnik.
Stručnjaci su uvjereni – rast cijene energenata neki će iskoristiti za nova poskupljenja. “Činjenica je da će se osjetiti jer svatko nastoji iskoristiti bilo koje službeno povećanje cijene energenta kako je sada najavljeno da svojim proizvodima digne cijenu, tako da uzrokuje veću inflaciju. Dakle, za očekivati je povećanje inflacije s obzirom na povećanje cijene električne energije i plina”, zaključuje za RTL Danas energetski stručnjak Ivica Jakić.