Nastavio je da dobivaju naknadu troška za prijevoz na posao i s posla u vrijednosti mjesečne karte javnog prijevoza autobusom, međutim da u srednjim školama ispisuju svakog mjeseca liste za prijevoz po kilometru, potpisuju i predaju školi koja potom svu dokumentaciju šalje Županiji karlovačkoj kao osnivaču radi isplate troška
Pomoćnici u nastavi mjesečno odrade dvadesetak sati bez da su za to plaćeni, upozorio je u petak na sjednici Županijske skupštine Karlovačke županije Dubravko Golubić iz Možemo te upozorio i da dobivaju naknadu za autobusnu kartu, mada ispisuju liste za prijevoz po kilometru.
Za aktualnog sata je obraćajući se pročelnici Upravnog odjela za školstvo Mariji Šćulac upozorio da pomoćnici u nastavi koji rade u osnovnim školama kojima je osnivač Županija karlovačka nisu prijavljeni na satnicu koja je regulirana Pravilnikom o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima i da bi po tom propisu svaki pomoćnik u nastavi trebao imati isto tjedno zaduženje kao i dijete koje prati.
– U našoj županiji to nije tako. Pomoćnik u nastavi u osnovnim školama u vlasništvu Županije karlovačke se plaća 20 sati tjedno za niže razrede, za pete i šeste razrede 25 sati i za sedme i osme razrede 28 sati tjedno. Dijete u sedmom razredu ima u svom školskom rasporedu 30 do 35 sati u tjednu. Pomoćnik ga prati sve te sate, a prijavljen je na 28 sati rada – naveo je Golubić.
Nastavio je da pomoćnici u nastavi dobivaju naknadu troška za prijevoz na posao i s posla u vrijednosti mjesečne karte javnog prijevoza autobusom, međutim da pomoćnici u nastavi u srednjim školama ispisuju svakog mjeseca liste za prijevoz po kilometru, potpisuju i predaju školi koja potom svu dokumentaciju šalje Županiji karlovačkoj kao osnivaču radi isplate troška.
– Zašto je tome tako i gdje je razlika novca koji se dobije od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske u odnosu na novac koji se isplaćuje pomoćnicima u nastavi? Zašto Županija karlovačka ne primjenjuje odredbe Pravilnika pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima – zanimalo je Golubića.
Pročelnica je odgovorila da je ove godine osigurana podrška 64 pomoćnika u nastavi za 66 učenika s teškoćama u razvoju, a u suradnji s Udrugom roditelja djece s poteškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom “Radost” iz Ogulina, Udrugom za djecu s teškoćama u razvoju “Zvončići” i Udrugom osoba s invaliditetom Karlovačke županije za još 32 učenika dodatnih 30 pomoćnika u nastavi.
Nastavila je da se Županija karlovačka prijavila pravovremeno na natječaj Europskog socijalnog fonda, da je ta prijava dobila najviše ocjene i da su dobivena maksimalna financijska sredstva Europske unije – 1,490.000 eura, a ukupna vrijednost tog trogodišnjeg projekta je 2,662.164 eura.
– Pitali ste gdje je razlika. Ona je u minusu. Bilo bi dobro da dobivamo više, pa da moramo vraćati – poručila je Golubiću.
Napomenula je da je iz tih podataka vidljivo da Županija karlovačka mora izdvojiti i da izdvaja više od milijun eura u trogodišnjem razdoblju kako bi pomoćnici u nastavi imali prava po spomenutom pravilniku, a i više od toga.
– Županija karlovačka isplaćuje puni iznos za prijevoz za sve pomoćnike u nastavi. Svu razliku opet sufinancira Županija karlovačka, pa i za one koji imaju ugovore s udrugama s kojima surađujemo kako ne bi u pogledu prava bilo razlike među pomoćnicima. Sukladno kolektivnom ugovoru, a mimo projekta, dobivaju božićnice i druga davanja, pa i dar za dijete, dakle sva prava kao i drugi zaposlenici škola u kojima rade – rekla je M. Šćulac.
Podsjetila je da je Županijska skupština nekoliko puta podignula bruto iznos satnice za pomoćnike u nastavi i da im osigurava edukacije.
– Što se tiče satnica, imate točnu informaciju. Zaboravili ste da se radi i po 35 sati tjedno, a to se odnosi na sve pomoćnike u nastavi u Karlovačkoj županiji koji rade u srednjem školstvu. Pomoćnici u nastavi koji rade u cjelodnevnoj školi imaju satnicu plaćenu u punom iznosu, koliko škole traže i odrede. Dakle, od samog početka provedbe projekta su izuzetno određena njihova prava. Nisam sigurna rade li više ili manje, ali sam sigurna da naše škole s njima sklapaju ugovore i da je pomoćnik u nastavi dužan ispuniti ugovorne obveze. U neposrednoj smo komunikaciji i ove godine izuzetno hvale prava koja imaju, a ona su izuzetno uvećana zahvaljujući ulaganju Županije karlovačke. Ako postoji slučaj da nije tako, neka se pomoćnici u nastavi jave svom poslodavcu, a onda i nama u Upravni odjel za školstvo. Ako postoji nesporazum, raspetljat ćemo ga – odgovorila je M. Šćulac.
Ustvrdila je da su pomoćnici u nastavi izuzetno zadovoljni Imam informacije da su pomoćnici u nastavi izuzetno zadovoljni.
– Ne znam jeste li, gospodine Golubiću, s njima razgovarali. Jeste li ih pitali kakve su im plaće? One su sada prilično kvalitetne. Pomoćnici u nastavi su većinom oni sa srednjom stručnom spremom, veći dio njih se izuzetno kvalitetno snašao u nastavi i integraciji djece s teškoćama, a manji dio njih je možda i zalutao u taj projekt, pa se nakon nekoliko tjedana i predomislio. Ipak je nositelj odgojno-obrazovnog programa u školi učitelj i ne može pomoćnik u nastavi imati istu plaću i satnicu kao on. Nadamo se da će prava pomoćnika u nastavi i dalje rasti kako bi djeca i dalje imala kvalitetnu skrb i bila kvalitetno integrirana – dodala je pročelnica.
Golubić je izrazio nezadovoljstvo ustvrdivši da nije dobio odgovore na svoja pitanja.