Građanstvo je pozvano da donira dok se ne osigura institucionalna podrška
Udruga za inkluziju i promicanje kvalitete življenja djece i mladih s teškoćama “Frendofon” iz Karlovca upozorila je u srijedu da im zbog nedostatka financijskih sredstava prijeti obustava provedbe poludnevnog boravka za djecu s teškoćama te je pozvala da joj se pomogne.
Tajnica “Frendofona” Jasmina Kundić je objasnila da program poludnevnog boravka provode od 2021. godine i da ga je prvotno financirao Središnji državni ured za demografiju i mlade. Nakon toga se nastavilo provoditi po projektu financiranom iz Europskog socijalnog fonda kojim su educirali psihologinju, dva asistenta i volontere za tu uslugu. Po isteku tog projekta nisu osigurana nova financijska sredstva – mada je projekt u tu svrhu prijavljen za financiranje iz Europskog socijalnog fonda, odbijen je iz “jako čudnih razloga”, kako je objasnila J. Kundić navevši kao primjer to da je jedan od razloga i taj što nisu brojkom naveli koliko su predvidjeli objava na društvenim mrežama. U međuvremenu im je Županija karlovačka izdala licencu za pružatelja usluge poludnevnog boravka za djecu s teškoćama u razvoju, što im omogućuje financijsku podršku Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Republike Hrvatske.
– Ono je 2023. godine raspisalo dvaput taj natječaj, a ove godine nijednom. Ove godine smo stekli uvjete da se javimo na taj natječaj, a nismo imali mogućnost za to – pojasnila je J. Kundić.
Istaknula je da Grad Karlovac i Županija karlovačka podržavaju “Frendofon” s ukupno 12.000 eura institucionalne podrške, ali da to nije dovoljno niti za polovicu plaće psihologa.
– U boravku imamo 26 djece koja tu uslugu koriste po potrebi, neki svakodnevno. S Novom godinom bismo sada trebali educirano osoblje poslati na burzu rada – rekla je J. Kundić.
Iz “Frendofona” su apelirali na institucije da im se osigura stalnost provedbe ovog programa i naveli da je riječ o mjesečnom trošku od 5.700 eura.
Predsjednica udruge Nikolina Kapitanić je objasnila da ranije nisu mogli dobiti licencu za pružanje usluge poludnevnog boravka jer nisu imali prostor za to, a od kolovoza 2023. su u nekadašnjoj školskoj zgradi na Gornjim Stativama.
Pozvane su tvrtke i građani da donacijama pomognu udruzi da se premosti ovo razdoblje do osiguranja institucionalne podrške.
N. Kapitanić je dodala i da se za poludnevnog boravka organizira niz slobodnih aktivnosti kao što su likovne radionice ili vrtlarstvo. J. Kundić je nastavila da su ove godine osnovali inkluzivni centar i proširili aktivnosti za djecu urednog razvoja.
– Slikar i dizajner provodi likovne aktivnosti. Ove godine smo imali i školu slikanja s više od 30 polaznika u dva termina. Podižemo svijest o autizmu. Jednom godišnje organiziramo Festival autizma kojim prikazujemo kako autistični funkcioniraju, kako da se priključe u društvo, ali prikazujemo i primjere dobre prakse, slučajeve autističnih osoba koje su se ostvarile. Na Festivalu autizma je nastala i ideja za kazališnu predstavu “Semafor”. Provodimo edukacije za djelatnike u školstvu i podrška smo odgojno-obrazovnom sustavu. Od ove godine smo uveli i terapiju igrom, što je specifična terapija koja je oblik psihoterapije za djecu urednog razvoja i djecu s teškoćama u razvoju – nabrojala je J. Kundić.
N. Kapitanić je naglasila da se inkluzivnim radionicama međusobno socijaliziraju djeca s teškoćama u razvoju i djeca urednog razvoja.
Majka dviju djevojčica koje pohađaju programe u “Frendofonu” Danijela Lorković je objasnila da roditeljima ta udruga omogućuje normalan rad i uopće normalno funkcioniranje i da je vrlo zahtjevno inače otići i u kupovinu s djetetom koje ima poteškoće u razvoju.
– Moje djevojčice obožavaju dolaziti tu gdje se uče kuhati, pospremati, vrtlarstvu, tu slušaju priče, imaju glazbu, likovne radionice i slično. Tu imaju prijatelje – rekla je D. Lorković.
Sin Snježane Graše je jedan od korisnika i ona naglašava da obožavaju dolaziti.
– Frendofon nam sve znači. Moje dijete je u kolicima i teško mi je otići u trgovinu. Radim skraćeno radno vrijeme i kad dođu godišnji odmori i školski praznici, nemamo gdje s djecom i “Frendofon” nam omogućuje da ne idemo po status roditelja-njegovatelja jer to ne želimo. Moje dijete tu dolazi s osmijehom i to je najvažnije u cijeloj priči – poručila je S. Graša.