Roman Vladimira Lončarević predstavljen je u Velikoj dvorani Nacionalnog svetišta svetog Josipa u Karlovcu u utorak 28. siječnja 2025. godine.
O knjizi su govorili mr. sc. Božidar Petrač, glavni urednik izdavačke kuće ALFA, Mihovil Bogoslav Matković, komunikacijski savjetnik, mag. com. litt. i edu. inf. Lorena Ninčević, asistent na FFZG te sam autor prof. dr. sc. Vladimir Lončarević. Izabrane dijelove knjige pročitala je Dubravka Beljan, a autoru, predstavljačima i posjetiteljima zahvalio je domaćin mons. Antun Sente ml., rektor Josipova svetišta.
Govoreći o romanu Božidar Petrač je tom prigodom između ostalog kaza kako roman ima svoju čvrstu dokumentacijsku podlogu, dok je provodna nit radnje labava kao moderni roman – esej, ujedno i roman s ključem, u kojem više dolazi do izražaja autorovo razmatranje konkretnih povijesnih zbivanja, određenih likova i osobnih doživljaja tijekom cijele 1999. godine.
– Riječ “Godina” u naslovu označava formalni vremenski okvir, razdoblje u kojem je započela Lončarevićeva uloga predsjednikova savjetnika, dok je riječ “vječnost” hermeneutički ključ za razumijevanje cijele narativne strukture romana – eseja, velikog djela ostvarenja hrvatske države u sklopu cijele hrvatske povijesti. U političkom smislu posrijedi je pokušaj da se na razini duhovno povijesnog konteksta sagleda sve ono što se u tim prijelomnim povijesnim trenucima događalo i dogodilo – rekao je Petrač.
– Roman „Godina i vječnost” Vladimira Lončarevića roman je ključ sa šifriranim stvarnim protagonistima, koji se čita u jednom dahu uvlačeći čitatelja u mrežu koja je izazovna zagonetka, čak i onomu tko je sam bio neposredan svjedok opisanih zbivanja. Pisac svojim osobnim promišljanjima, ali i uporabom autentičnih zapisa Franje Tuđmana u kombinaciji s njegovim fikcionaliziranim razmišljanjima te koristeći se citatima iz brojnih djela svjetskih i hrvatskih pisaca, razotkriva važne momente hrvatske povijesti. Roman je svakako i prelijep hommage Franji Tuđmanu i njegovom epohalnom djelu, ali i upozoravajuća poruka u uznemirujućoj sadašnjosti i gotovo pesimističnoj budućnosti zapadnoeuropske civilizacije – kazao je Mihovil Bogoslav Matković, komunikacijski savjetnik.
Mlada književnica Lorena Ninčević je kazala kako je čitanje Lončarevićevog romana umjetnički i estetski užitak, bez trunke suhoparnosti pripovijeda o hrvatskoj povijesti i propadanju zapadne civilizacije.
– Premda je za dubinsko shvaćanje teme romana potrebno imati određeno znanje o predsjedniku Tuđmanu i povijesnim okolnostima, svi pripadnici mlađeg naraštaja mogu na više fikcionalnoj okosnici naracije uživati u književno bogatom tekstu. Roman je toliko vješt u prepričavanju povijesti hrvatskog naroda da bi se s pravom trebao naći na popisu obvezne lektire – zaključila je Ninčević.
Zahvalivši organizatorima autor se prisjetio početka 1999. godine u kojoj je dobio povlasticu, na njegov poziv da bude predsjednikovim suradnikom.
– Vrijeme je to bilo doduše kratko, ali u oblikovanju naših života, nije ključno vrijeme nego momenti koji nas formiraju i definiraju – kazao je autor Lončarević.
Vladimir Lončarević, esejist, publicist, antologičar i kroatolog magistrirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je i doktorirao na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove. Redovni je naslovni sveučilišni profesor u zvanju znanstvenog savjetnika te honorarno predaje na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Dvadeset pet godina radi u Uredu predsjednika Republike Hrvatske. Uz ostalo, autor je i urednik većeg broja monografija, više od tisuću članaka i studija s raznih područja humanističkih i društvenih znanosti u različitim listovima, novinama, revijama i časopisima.