Novi pokušaj mirenja održat će se za dva dana. Četvrti sindikat, Sindikat hrvatskih učitelja, zasad nije stao uz tri sindikata koji prijete štrajkom
Slaven Jurić, učitelj likovne kulture, već 13 godina radi u školi. Kako ističe, nezadovoljstvo među nastavnicima sve je veće.
“Plaće u školama su preniske s obzirom na visoku stručnu spremu. Najbolji dokaz za to je činjenica da se na natječaje za radna mjesta gotovo nitko ne javlja, interes je minimalan. To nije problem samo u STEM području, već u svim predmetima. S učiteljskom plaćom teško je pokriti životne troškove bez dodatnih izvora prihoda, pa mnogi učitelji traže različite načine da to nadoknade”, kaže Jurić za RTL.
Učitelji nisu zadovoljni
Pitanje štrajka sve se češće spominje nakon praznika. “Učitelji nisu zadovoljni ovakvim povećanjem osnovice jer inflacija umanjuje vrijednost plaća, stoga se u potpunosti odazivaju na štrajk”, ističe Jurić.
Tri obrazovna sindikata prijete štrajkom, a proces mirenja je u tijeku. Nakon prvog sastanka prošlog tjedna, novi je zakazan za četvrtak.
– Čim završi proces mirenja – a mislim da će ovaj sastanak biti posljednji s naše strane – ako ne postignemo dogovor, pokrenut ćemo industrijske akcije. Ako dođe do toga, ljudi će izlaziti na ulice zbog problema koji ih najviše pogađaju – nekima smeta modularna nastava, svima su problem koeficijenti, a nekima i cjelodnevna nastava, poručuje Zrinko Turalija, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama.
Ponovo – na početku?
Sindikati su pregovaračkom stolu iznijeli pet zahtjeva, no detalje ne otkrivaju. Već su prosvjedovali zbog nezadovoljstva koeficijentima, a dodatak temeljenom kolektivnom ugovoru, koji je trebao regulirati rast osnovice plaće krajem prošle godine, nisu potpisali.
“Sad smo ponovno na početku, vraćamo se našem prvotnom zahtjevu – povećanju osnovice od 10 posto. Imamo još četiri zahtjeva, ali svi oni ostavljaju prostor za dogovor. Ili ćemo postići dogovor ili će situacija krenuti prema jedinom mogućem ishodu – štrajku. I to štrajku koji će obuhvatiti cijeli obrazovni sustav, od osnovnih i srednjih škola do fakulteta i znanstvenih institucija”, izjavio je Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod.
Iz Ministarstva rada poručuju da zbog dosadašnjeg rasta plaća ne vide razlog za štrajk te da detalje spora ne mogu otkriti dok traje mirenje. S tim se slažu i u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.
Odlučni u zahtjevima
“Pregovori za granske kolektivne ugovore u osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju su u tijeku, a sastanci sa sindikatima održavaju se redovito. Stoga ne vidimo nikakav razlog za sindikalne akcije, a pogotovo ne za štrajk”, navode iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.
Ipak, sindikati su odlučni u svojim zahtjevima i ne planiraju odustati. Još nisu otkrili točan datum štrajka.
“Sigurno ćemo paziti da taj dan bude ključan, da pritisak bude jak i da posljedice budu ozbiljne”, upozorava Stipić.
Na pitanje znači li to da bi štrajk mogao započeti idući tjedan, kada u osnovnim školama počinju nacionalni ispiti, odgovorio je: “Ne mogu to ni potvrditi ni opovrgnuti”.
Novi pokušaj mirenja održat će se za dva dana. Četvrti sindikat, Sindikat hrvatskih učitelja, zasad nije stao uz tri sindikata koji prijete štrajkom.