Ključno kod svih autoritarnih vođa je što oni nikad ne lažu o tome kako će se ponašati kad dođu na vlast, uvijek to naprave, objasnio je Tonči Tadić
Može li se politika voditi kao biznis? Može li Trump svijet voditi kao što je vodio svoje firme?
Pa to ne bi bilo dobro jer je Trump čovjek koji je četiri puta bankrotirao. Dakle, čovjek koji je uspio bankrotirati čak i kockarnicu što je doista povijesni uspjeh. To je čovjek koji je uspio bankrotirati svoje Sveučilište. I na kraju krajeva, to je čovjek koji je imao velikih problema sa sudom radi izvlačenja novca iz vlastite humanitarne zaklade.
Dakle, gotovo nema posla u kojem je bio, a da taj nije prije ili kasnije bankrotirao. Naravno, taj bankrot je bio način odnosa s vjerovnicima. Dakle, ja sam u bankrotu, sad me tuži. Međutim, politika se ne može voditi kao biznis zato što su vlasnik države zapravo građani i na kraju si odgovoran građanima. A međunarodni odnosi nisu međunarodno poslovno pravo, nego konvencija međunarodnog prava i međunarodni sporazumi koje Trump, naravno, ignorira jer će on to sve skupa početi iznova ispregovarati i napraviti puno bolje nego što su generacije prije njega radile.
Jako je zanimljivo da ga se percipira kao uspješnog biznismena, a toliko je puta bankrotirao. Kako komentirate njegov govor u Kongresu? Najdulji govor ikad jednog predsjednika, možda malo podsjeća na Fidela Castra.
Bilo je nešto ‘Castro svih momenata’ u tome. Velika samohvala i najave velikih promjena. Sve počinje od njega. Dakle od trenutka kad je on preuzeo vlast, sve prije toga je potpuna katastrofa. Neprekidno ustajanje uz ovacije kao nekada sovjetskim vođama ili našem pokojnom diktatoru Jugoslavije, Josipu Brozu. I onda niz nevjerojatnih najava koje su od neke doista zastrašujuće. Ideja da će on imati Grenland, ovako ili onako, da mora preuzeti Panamu. Najave carina svima i svakome. To ne sluti na dobro.
Više pročitajte na Net.hr-u.