
Američki predsjednik Donald Trump objavio je detalje plana o uvođenju carina
Donald Trump najavio je uvođenje novih carina, uključujući opću stopu od 10 posto za sve države. Također, uvedena je carina od 25 posto na sva vozila proizvedena izvan Sjedinjenih Američkih Država, dok će reciprocitetna carinska stopa za zemlje s najvećim trgovinskim neravnotežama stupiti na snagu u ponoć 9. travnja, prenosi Net.hr.
Najvažnije carinske stope koje Trump planira uvesti su:
- Kina: 34 posto
- Europska unija (Hrvatska): 20 posto
- Indija: 26 posto
- Ujedinjeno Kraljevstvo: 10 posto
- Japan: 24 posto
- Australija: 10 posto
- Ukrajina: 10 posto
Za susjedne zemlje, Trump je odredio carine od 37 posto za Srbiju te 35 posto za Bosnu i Hercegovinu. Zanimljivo je da se Rusija ne nalazi na popisu država obuhvaćenih ovim carinskim mjerama.
Prema novim tarifnim stopama koje je Trump predstavio, Singapur će biti pogođen minimalnim nametom od 10 posto, dok će Kambodža i Laos biti najteže pogođeni carinskim stopama koje dosežu čak 49 posto.
“Dan oslobođenja”
“Ovo je ‘Dan oslobođenja’. Drugi travnja 2025. pamtit ćemo kao dan kada se američka industrija ponovno rodila, dan kada je vraćena sudbina naše nacije i kada smo ponovno počeli jačati Ameriku”, izjavio je Trump.
Najavio je i skorašnje potpisivanje “povijesne izvršne uredbe” kojom će se uvesti reciprocitetne carine na globalnoj razini. “Recipročne. To znači: oni to nama – mi to njima. Vrlo jednostavno. Ne može biti jednostavnije od toga”, poručio je. Istaknuo je da današnji dan označava prekretnicu i da će američka industrija od sada doživjeti snažan preporod, najavljujući “zlatno doba Amerike”.
“Više od 50 godina naši porezni obveznici su iskorištavani, ali to se više neće događati”, dodao je Trump, napominjući da ne okrivljuje strane zemlje već bivše američke predsjednike koje smatra nesposobnima.
Od ponoći će biti uvedene carine na sva vozila proizvedena izvan SAD-a. “Preko 80 posto automobila proizvedenih u Južnoj Koreji prodaje se u toj zemlji, dok je više od 90 posto automobila prodanih u Japanu proizvedeno unutar Japana”, rekao je Trump. Naglasio je kako američki automobili, poput Forda, imaju tek simbolično prisustvo na tim tržištima, što je ozbiljno pogodilo američku autoindustriju. Stoga će od ponoći na snagu stupiti carina od 25 posto na sva vozila proizvedena u inozemstvu.
Trgovinski deficit
Trump je istaknuo da ovim odlukama konačno štite američke poljoprivrednike i stočare, koji su, prema njegovim riječima, godinama bili na udaru nepravednih praksi drugih država. Optužio je Kanadu za uvođenje carina od 200 do 250 posto na američke mliječne proizvode. “Prva limenka mlijeka je jeftina, ali nakon toga stvari postaju loše”, rekao je, dodajući da SAD subvencionira mnoge zemlje, uključujući Kanadu i Meksiko.
“Trgovinski deficit predstavlja nacionalnu hitnu situaciju koja ugrožava američku sigurnost i način života”, rekao je Trump, dodajući da američke tvrtke više ne mogu proizvesti dovoljnu količinu antibiotika, dok se gotovo sva elektronika uvozi. Stoga će od sutra započeti s provedbom reciprocitetnih carina prema drugim državama.
Najavio je carine od 10 posto na uvoz iz Ujedinjenog Kraljevstva, 20 posto na robu iz Europske unije, 34 posto na kineske proizvode, 26 posto na uvoz iz Indije, 24 posto na japanske proizvode, 10 posto na uvoz iz Australije te 37 posto na robu iz Srbije.
Trump je dodao da će Sjedinjene Američke Države naplaćivati otprilike polovicu onoga što druge zemlje naplaćuju SAD-u. “To znači da carine neće biti u potpunosti recipročne. Mogao sam to učiniti, ali to bi bilo teško za mnoge zemlje. To nismo htjeli”, objasnio je.
Moguće posljedice
Također je naglasio da će tvrtke koje proizvode unutar SAD-a biti oslobođene carina. “Nema carina ako svoj proizvod napravite ovdje, u Americi”, rekao je Trump. Očekuje da će uskoro zaprimiti brojne zahtjeve za izuzećem od carina. Njegova poruka tim državama je jasna: “Ukinite vlastite carine, uklonite prepreke, prestanite manipulirati valutama i počnite kupovati desetke milijardi dolara američke robe.”
Moguće posljedice novih carinskih mjera mogle bi donijeti značajne promjene u globalnoj trgovini.
Povjesničar dr. Marc Palen sa Sveučilišta Exeter komentirao je za SkyNews da je ovo još jedan Trumpov pokušaj vraćanja američkog gospodarstva u kasno 19. stoljeće. “Trumpov tarifni plan oslanja se na staru republikansku strategiju koja datira još iz McKinleyevih carina iz 1890. godine”, istaknuo je Palen.