
Poseban naglasak stavljen je na spiralnu geometriju kao jedan od najčešćih obrazaca u prirodi i motiva ljudskog stvaralaštva
Karlovački slatkovodni akvarij Aquatika od 4. travnja do 31. kolovoza bit će domaćin nagrađivane izložbe “Priroda i tehnika” Muzeja Slavonije iz Osijeka, koja istražuje fascinantne veze između prirode i tehnoloških dostignuća.
Svečano otvorenje izložbe održat će se u petak, 4. travnja u 12 sati, u edukacijskoj dvorani Aquatike.
Ova jedinstvena izložba približava nas naizgled jednostavnom u prirodi i otkriva njezinu zadivljujuću složenost, pružajući uvid u inovacije inspirirane prirodom. Kroz spoj prirodoslovne i tehničke građe, posjetitelji će imati priliku istražiti različite odnose između prirode i ljudske kreativnosti, od prošlosti do danas.
Biomimikrija
Poseban naglasak stavljen je na spiralnu geometriju kao jedan od najčešćih obrazaca u prirodi i motiva ljudskog stvaralaštva. Prirodni oblici, funkcije, strukture i boje postaju inspiracija za tematske cjeline u kojima su alati identični s kljunovima ptica i kliještima kukaca, dok računalni miš i mrežni pauk svojim imenom i osobinama podsjećaju na istoimene životinje. Biomimikrija, inovativna metoda tehnološkog oponašanja prirodnih oblika, procesa i sustava, istaknuta je kroz primjere poput bezbolne mikroigle nastale prema načinu uboda komarca, zaštitne opreme inspirirane amortizacijom udara djetlića te senzorskog sustava skakavca primijenjenog u autonomnim vozilima.
Izložbeni postav upotpunjuju film o borbi protiv krčenja šuma i onečišćenja otpadom, video prezentacija o računalnom mišu, kao i kućne mišice koje pobuđuju znatiželju posjetitelja. Osim toga, izložbu prate tematske legende s QR kodovima te katalog na hrvatskom i engleskom jeziku.
Vrijedna priznanja
Izložba “Priroda i tehnika” dobitnica je posebnih priznanja ICOM Hrvatska za izvrsnost muzejskih projekata u dvije kategorije – za inovativne i održive muzejske prakse te temu Međunarodnog dana muzeja 2023. godine. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te Osječko-baranjske županije.
Autorice izložbe i kataloga su Ksenija Katalinić, voditeljica Tehničkog odjela Muzeja Slavonije i muzejska savjetnica, te Sanja Vidović, voditeljica Prirodoslovnog odjela Muzeja Slavonije i muzejska savjetnica.