
Vrijednost izvoza HS Produkta ove godine bi trebala iznositi 140 do 150 milijuna dolara
Nakon najave uvođenja carinske stope od 20 posto na izvoz iz EU u SAD, iz hrvatskih kompanija pojašnjavaju da je sada ključna informacija koliko će ta carinska stopa iznositi po tarifnim brojevima odnosno po djelatnostima. Dakle, za neke djelatnosti može iznositi i manje od 20 posto.
Međutim, svi već sada ističu da će zbog recipročnih mjera posljedice za europsko gospodarstvo biti ozbiljne. Hrvatska nije veliki izvoznik u SAD, ali je to tržište za neke naše kompanije vrlo važno.
Potencijalno još veći problem je to što će u situaciji gubitka dijela tržišta u SAD-u mnoge europske moćne kompanije napadati i hrvatsko tržište te tako ugroziti hrvatsko gospodarstvo.
Među najvećim izvoznicima
Karlovački proizvođač pištolja i jurišne puške HS Produkt jedan je od najvećih hrvatskih izvoznika na tržište SAD-a.
Izvoz ove kompanije premašuje 100 milijuna dolara godišnje. Naravno, ovisno o godini. Ove godine bi trebao iznositi oko 140 do 150 milijuna dolara.
Željko Pavlin, predsjednik uprave HS Produkta, pojašnjava za Jutarnji (na istoj poveznici možete pronaći i izjave drugih velikih izvoznika u SAD!) da je iznos od 20 posto carina na europske proizvode za sada općenit te da treba pričekati kolike će one biti po tarifnim brojevima, pa će se vidjeti koliko će koji sektor biti pogođen.
Razgovori u tijeku
Pavlin je u razgovoru za Jutarnji list otkrio da već razgovaraju sa svojim partnerima u SAD-u, ali za sada nitko konkretno ne zna kako će se ove odluke odraziti po pojedini sektor.
Ako to doista bude stopa od 20 posto, ističe, to neće biti nikako dobro po poslovanje HS Produkta.
– Tržišni zakoni su takvi da nešto možete možda pregovorima s partnerima ublažiti, ali je činjenica da nitko nije imao marže od 20 posto da može ublažiti posljedice ovakvih odluka. Tvrtke rade s oko pet do deset posto zarade. Zato se Vlada RH treba pozabaviti zaštitom domaćih tvrtki, a ne čekati što će napraviti EU. Očekivano je da će svaka pojedina zemlja dati prioritet svojim strateškim industrijama u odnosu na zajedničke politike. To je već vidljivo. Ako Vladi RH nije važno koliko će ljudi ostati bez posla zbog ovakvih odluka, onda je to neki drugi problem. Poslovi na američkom tržištu su za neke hrvatske tvrtke vrlo važni, a tu su i indirektne posljedice. Bez posla može ostati preko tisuću radnika, a tu su i kooperantske tvrtke, pojašnjava Željko Pavlin.