
Mislim da je vrijeme da imamo malo više realnog pristupa situaciji, kaže premijer Plenković
Sezona je pred nama za jedno od najtraženijih zanimanja u zemlji. Kao i ostalim zaposlenicima u domaćim tvrtkama, konobarima su u prošloj godini plaće značajno porasle, u prosjeku čak za 28%, prema portalu MojPosao. No, unatoč tome, život im nije nužno postao lakši, dapače, piše Net.hr.
Ivan Budimir, koji već tri godine radi kao konobar u jednom zagrebačkom kafiću i redovito dobiva povišice, rastući troškovi života doveli su do toga da unatoč višim primanjima, sve teže sastavlja kraj s krajem. “Novac je izgubio svoju vrijednost. Kad je uveden euro, cijene su drastično porasle. Prije sam s 7.000 kuna mogao pokriti sve osnovne troškove, a sada, s tri tisuće eura, često ni to nije dovoljno”, kaže Budimir.
U Bugarskoj plaća ispod 1000 eura
Prema podacima portala MojPosao, prosječna plaća u Hrvatskoj u prvom kvartalu ove godine iznosila je 1.474 eura neto, što je 16% više nego prošle godine. “I dalje zaostajemo za europskim prosjekom, ali pozitivno je da plaće u Hrvatskoj rastu brže nego u mnogim drugim europskim zemljama”, objašnjava Alen Mrvac, PR specijalist portala MojPosao.
Prošlogodišnji podaci pokazuju da je prosječna plaća u Hrvatskoj iznosila 1.350 eura, što je 9% više nego godinu prije. U usporedbi s okolnim zemljama, Slovenci su imali prosječnu plaću od 1.675 eura, Italija 1.740 eura, Njemačka 2.750 eura, a Austrija 3.165 eura. No, bolji smo od Mađarske, gdje je prosjek bio 1.225 eura, dok je u Rumunjskoj prosječna plaća bila nešto iznad tisuću eura, uz rast od gotovo 14% u odnosu na prethodnu godinu. Bugari su jedini imali prosječnu plaću ispod tisuću eura.
Bivši premijer, ministar gospodarstva i profesor na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu Ljubo Jurčić naglašava: “Mi smo stalno na dnu Unije. Najrazvijenije zemlje imaju plaće veće od četiri tisuće eura, dok se mi vrtimo oko 1.500 eura.”
Prosječna plaća trebala bi biti 2000 eura
Podaci za cijelu Europu pokazuju da je 2022. prosječna plaća bila 1.700 eura, 2023. 1.900 eura, a prošle godine europski prosjek prešao je 2.000 eura.
Jurčić već godinu dana ponavlja da bi prosječna plaća u Hrvatskoj trebala iznositi 2.000 eura, kako bi se osigurali osnovni uvjeti za život. “To ne znači luksuz, već omogućavanje kupnje stana, automobila i pokrivanja osnovnih potreba obitelji”, kaže Jurčić.
Jedini sektor u kojem je prosječna plaća već dostigla 2.000 eura je IT industrija, koja je i dalje u procesu stabilizacije. Ivan Bešlić, suosnivač IT tvrtke Sofascore, napominje da je važno osigurati konkurentne plaće kako bi IT stručnjaci ostali raditi u Hrvatskoj, a ne prešli u strane tvrtke.
Zaposlenost na rekordnoj razini
No, u Njemačkoj, primjerice, plaće su u prosjeku tisuću eura veće, dok su cijene u trgovinama slične, ako ne i niže nego kod nas. Zato mnogi Hrvati i dalje razmišljaju o odlasku iz zemlje. “Ako ljudi ne vide perspektivu, kad im plaća ovisi o politici ili lokalnim čelnicima, odat će, iako će uzeti novac, uvijek planirajući odlazak u zemlju s većom perspektivom”, zaključuje Jurčić.
Premijer Andrej Plenković, pak, ističe: “Zaposlenost je na rekordnoj razini, nezaposlenost najniža, inflaciju držimo na tri posto, a naš kreditni rejting govori sam za sebe. Mislim da je vrijeme da imamo malo više realnog pristupa situaciji.”