O MIROVINSKOM SUSTAVU

Uz velik odaziv građana u karlovačkoj knjižnici održana edukativna radionica o mirovinskom sustavu u organizaciji udruge starKA

Za puni efekt promjena, istaknuto je, treba proći 40-ak godina

U Ilirskoj dvorani Gradske knjižnice Ivan Goran Kovačić održana je edukativna radionica “Mirovine – jučer, danas, sutra” u organizaciji udruge “starKA”.

Cilj radionice bio je informirati sudionike o funkcioniranju mirovinskog sustava, upoznati ih s nadolazećim promjenama Zakona o mirovinskom osiguranju te potaknuti sve na razmišljanje o tome koliko je važno pravovremeno promišljati o vlastitoj budućnosti.

O nadolazećim promjenama Zakona o mirovinskom osiguranju govorio je Ivan Vidiš, državni tajnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike:

Vlada “cilja” na 800 eura

– Izmjene i dopune zakona prilagođene su dinamici promjena na tržištu rada, demografskim izazovima i gospodarskim prilikama. Cilj Vlade je osigurati rast mirovina i ostvariti veću prosječnu mirovinu, ciljamo na 800 eura. Mijenja se formula usklađivanja mirovina s omjera 70:30 na 85:15 prema povoljnijem indeksu rasta plaća i potrošačkih cijena. Uvest će se godišnji dodatak na mirovine po godini staža, kolokvijalno “13. mirovina”, a iznos se još usklađuje s ministarstvom financija. Ukida se i penalizacija ali tek od 70 godine života jer, moram reći, Hrvatska ima jednu od najmanjih stopa penalizacije za rani odlazak u mirovinu. S obzirom na ranije spomenutu demografsku sliku i starenje stanovništva, evidentno je da moramo stvarati i uvjete za duži ostanak u svijetu rada. Uvjeti tzv. bonifikacije, proširenje kruga umirovljenika koji će moći raditi u punom radnom vremenu uz isplatu pola mirovine s navršenih 65 godina života, preciziranje odredbi za ponovno određivanje mirovine – samo su neke od mjera, istaknuo je.

Kako se umiroviti brže i lakše, pojasnio je Ivo Bulaja, zamjenik ravnatelja Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje rekavši:

– Uveli smo proces predkompletiranja koje omogućava brže ostvarivanje prava i točniji informativni izračun mirovine; usluga je dostupna na javnom servisu e-građani.hr i u svim našim područnim uredima. Pozivam sve koji razmišljaju u odlasku u mirovinu da i godinu dana prije pokrenu proces predkompletiranja, tad neće biti čekanja na rješenje. To nama daje uvid u potrebne podatke i u slučaju da ih nemamo, imamo dovoljno vremena podatke prikupiti. Nažalost, jako malo građana to koristi i zahtjeve predaje zadnji tren. Isto tako bih istaknuo podatak da tek oko 2% građana prilikom zaposlenja samostalno odabire drugi stup mirovinskog osiguranja što nam govori da u našem društvu nemamo navika brige o osiguravanju financijske stabilnosti.

Tri stupa

Pomoćnik ravnatelja REGOS-a, Zoran Protega, objasnio je razvoj koncepta “tri stupa” i prateće procese promjene.

– Do 2000-tih je javni sustav mirovinskog osiguranja temeljen na generacijskoj solidarnosti tj. na prvom stupu međugeneracijske solidarnosti ili obveznog državnog mirovinskog osiguranja kad se novac za isplatu mirovina prikupljao iz uplaćenih doprinosa zaposlenih. Od 2002. Imamo sustav “tri stupa” – drugi stup tj. individualnu štednju u mirovinskim fondovima i treći stup dobrovoljne mirovinske štednje koji je uz to fleksibilniji od prva dva stupa jer osiguranik sam bira učestalost i visinu uplata. Uz to, država stimulira ulaganje u dobrovoljnu mirovinsku štednju, rekao je Protega te istaknuo da za puni efekt tih promjena treba proći 40-tak godina.

Da je tema radionice “pun pogodak”, svjedoči velik broj pitanja predavačima od strane prisutnih građana.

Dok je one umirovljene najviše zanimalo kakve promjene nose nove izmjene zakona, mlađi, još radni kontingent, imao je najviše pitanja u vezi individualnih štednji u drugom i trećem stupu, mogućem oporezivanju, poreznim olakšicama i slično.

Dobar odaziv, zainteresiranost te podaci koje smo čuli, naročito onaj da samo oko 2% ljudi sudjeluje u planiranju svog života u mirovini i da dobar dio građana ne koristi sve dostupne servise javnih usluga, potvrdili su važnost ovakvih skupova.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest