
Trump nije pokazao nikakve znakove da namjerava odstupiti od svoje strategije kada je riječ o carinama, niti je izrazio zabrinutost zbog drastičnog pada vrijednosti na Wall Streetu
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u nedjelju kako „ponekad morate uzeti lijek“, odgovarajući novinarima na pitanja o uzdrmanosti globalnih tržišta kapitala. Istaknuo je da nije imao namjeru izazvati pad vrijednosti dionica, iako terminski indeksi sugeriraju da bi pred tržištima mogao biti još jedan izazovan dan, piše Net.hr.
– Ne želim da nešto pada, ali ponekad morate uzeti lijek da biste nešto popravili“, rekao je Trump u razgovoru s novinarima na letu Air Force One, govoreći o ekonomskim posljedicama svoje carinske politike. Dodao je:
– Druge zemlje su nas loše tretirale jer smo imali glupo vodstvo koje je dopustilo da se to dogodi.
Što će se dogoditi s tržištima
Trump nije pokazao nikakve znakove da namjerava odstupiti od svoje strategije kada je riječ o carinama, niti je izrazio zabrinutost zbog drastičnog pada vrijednosti na Wall Streetu. Podsjetimo, samo u četvrtak i petak izbrisano je gotovo 6.000 milijardi dolara vrijednosti američkih dionica.
– Što će se dogoditi s tržištima, ne mogu vam reći. Ali naša je zemlja mnogo jača, naglasio je.
Također je izjavio da neće pristati na dogovor s Kinom dok se ne riješi trgovinski deficit koji SAD ima s tom zemljom.
– Ako ne riješimo taj problem, neću sklopiti dogovor, rekao je Trump. Istaknuo je kako je već razgovarao s europskim i azijskim liderima o carinama koje su uvedene, dodajući: „Umiru od želje da se dogovore.“
– Dolaze za stol. Žele razgovarati, ali nema razgovora osim ako nam ne plate puno novca na godišnjoj bazi, poručio je Trump.
Nove carinske stope
U međuvremenu, američka carina počela je u subotu primjenjivati 10-postotne carine na sav uvoz iz više od 180 zemalja. Od srijede se očekuje stupanje na snagu viših, “recipročnih” tarifa koje će iznositi između 11 i 50 posto, ovisno o zemlji.
Na financijskim tržištima situacija ostaje napeta – terminski indeksi na Wall Streetu u minusu su oko 4 posto, što ukazuje na daljnji pad u ponedjeljak, nakon već dramatičnog kraha u četvrtak i petak. Azijske burze već su u ponedjeljak ujutro oštro reagirale, pri čemu je indeks tokijske burze potonuo za čak 8 posto.
Pad nije zaobišao ni tržište kriptovaluta – cijena bitcoina, koja se prošlog tjedna držala stabilnije od većine financijskih instrumenata, pala je u nedjelju navečer za dodatna 4 posto, ispod granice od 79.000 dolara.
Zabrinutosti zbog globalnog gospodarskog usporavanja, potaknute trgovinskim tenzijama, dodatno su srušile i cijene nafte. Bojazan da bi veće cijene zbog carina mogle smanjiti potražnju, pritisnula je terminske cijene nafte – barel na američkom tržištu pao je više od 3 posto, na 59,74 dolara, najnižu razinu od travnja 2021. Cijena Brenta u Londonu pala je za 2,12 dolara, na 63,46 dolara.
Pala i vrijednost zlata
Zlato, koje se inače smatra sigurnim utočištem u nesigurnim vremenima, također je bilježilo pad. Cijena unce smanjena je za 0,6 posto, na 3.018 dolara. Trgovci nagađaju da bi ulagači mogli zatvarati pozicije i uzimati dobit s tržišta zlata kako bi pokrili gubitke drugdje, što bi moglo izazvati lančanu reakciju prodaje.
Bruce Kasman iz JPMorgana upozorava da bi dugotrajna trgovinska politika SAD-a mogla biti dovoljno snažna da gurne kako američku, tako i globalnu ekonomiju u recesiju. Procjenjuje rizik recesije na visokih 60 posto.
U ponedjeljak je dolar također bio pod pritiskom – ulagači su ga nastavili prodavati, okrećući se sigurnijim valutama poput jena i švicarskog franka. Iako se dolar često smatra sigurnim utočištem, sve veće nesigurnosti vezane uz trgovinsku politiku umanjuju mu taj status.
Dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke valute prema šest najvažnijih svjetskih valuta, u ponedjeljak je pao više od 0,4 posto, na 102,48 bodova. U odnosu na jen, dolar je oslabio 1,3 posto i pao na 144,95 jena — najnižu razinu u zadnjih šest mjeseci. Švicarski franak dodatno je ojačao, skočivši više od jedan posto, pa dolar sada vrijedi 0,85095 franaka.
– Budući da je SAD u epicentru trgovinskog rata, američki dolar pati od odljeva kapitala, pri čemu ulagači nastoje da se diversificiraju dalje od američke imovine, izjavio je Rodrigo Catril, viši devizni strateg u National Australia Bank.