Mirovinska reforma

Predstavljene izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju – uvodi se trajni dodatak na mirovinu, a isplata u prosincu

Patrik Macek/Pixsell

Prosječna mirovina bi do kraja mandata Vlade Republike Hrvatske trebala doći do 800 eura

Ministar rada i mirovinskog sustava Marin Piletić predstavio je Zakon o mirovinskom osiguranju po kojemu se uvodi trajni dodatak na mirovinu koji će biti isplaćen u prosincu, a prosječna mirovina bi do kraja mandata Vlade trebala doći do 800 eura, izvještava portal Net.

Kolege iz tog medija navode da je plan da izmijene Zakona o mirovinskom osiguranju stupe na snagu u srpnju.

Nova formula

Miletić je objasnio da je cilj mirovinske reforme ostvarenje rasta prosječne mirovine na osam stotina eura do 2028.

S izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju dolazi i nova formula za usklađivanje mirovina koja će s omjera 70 naspram 30 rasti na 85 naspram 15 ne bi li usklađivanje mirovina s cijenama i plaćama dvaput godišnje postalo povoljnije.

– Dodatni staž za majke za svako rođeno ili posvojeno dijete povećat će se sa šest na dvanaest mjeseci – navode s portala Net.

Pojašnjava se je da bi ta godina dodanog mirovinskog staža trebala donijeti tri posto veće mirovine po djetetu u prosjeku.

– Dodatak će ovisiti o godinama staža, a o iznosu će Vlada Republike Hrvatske odlučivati u listopadu – navodi se i dodaje da Piletić tvrdi da će to sasvim sigurno biti više od pet eura po godini, što se spominjalo u javnosti.

Ministar je naglasio da se godišnjim dodatkom želi potaknuti na što dulji ostanak u svijetu rada te je najavio isplatu prvog dodatka krajem godine.

– Nema cenzusa, odnosi se na sve uz napomenu da će vrijednost godine staža utvrđivati Vlada. Svi koji su iznosili kalkulacije o pet eura, nisu pogodili. Iznos neće biti ni minimalan ni simboličan – istaknuo je Piletić, a prenio Net.

Izračun portala Mirovina

Onih koji primaju najniže mirovine je 319.000 i za njih je malo dobrih vijesti jer ih slijedi povećanje od tri posto, a to je oko deset eura mjesečno, kako je izračunao portal Mirovina.

Navodi se u izvještaju portala Net da su promjene vezane i za kasniji odlazak u mirovinu, odnosno nastavak rada nakon stjecanja uvjeta za starosnu, što država honorira s 0,45 posto većom mirovinom po svakom mjesecu.

Dosadašnje ograničenje se ukida te uvjeta staža više neće biti, a bonifikacija će se moći dobiti i za razdoblje rada duljeg od pet godina. Uvjet će biti najmanje 65 godina starosti – izvještava portal Net.

Dodaje se da će korisnicima prijevremene starosne mirovine ona biti ukinuta kada napune 70 godina života i da će ta promjena obuhvatiti oko 120.000 korisnika, a mirovina će biti uvećana za 55 eura.

– Također, predlaže se povećanje najniže mirovine sa 103 posto aktualne vrijednosti mirovine na 106 posto, a vezano za obiteljske mirovine, briše se uvjet za postojanje izvanbračne zajednice najranije na dan 28. ožujka 2008. kako bi i izvanbračni partneri mogli koristiti obiteljsku mirovinu – donosi portal Net.

Rad u mirovini

Kaže se i da izmjene zakona predviđaju promjene i za rad nakon odlaska u mirovinu i da umirovljenici sada mogu raditi na pola radnog vremena uz isplatu cijele mirovine.

Također se dodaje da Vlada uvodi mogućnosti rada na puno radno vrijeme uz pola mirovine, i to nakon 65. godine života.

Navodi se da je planirano i povećanje invalidske mirovine s povećanjem mirovinskog faktora s 0,8 na 0,9, i da će to za 218.000 korisnika donijeti povećanje za 74 eura.

– Predstavnici umirovljenika pozdravili su pozitivne promjene, no pri tome su također istaknuli kako još uvijek postoji prostor za poboljšanje – kaže se u izvještaju portala Net.

Reakcije

Tako je predsjednica Matice umirovljenika Hrvatske Višnja Fortuna rekla da neće odustati od zahtjeva da usklađivanje mirovina bude stopostotno, a predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika Veselko Gabričević da će se zalagati da se to dodatno poboljša.

Nastavlja se da je glavni tajnik Sindikata umirovljenika Igor Knežević rekao da traže zakonsku definiciju iznosa vrijednosti jedne godine mirovinskog staža, vezano uz aktualnu vrijednost mirovine.

Kaže se i da je upozorio da će samo novoumirovljene majke dobivati 12 mjeseci dodanog staža po djetetu, pa da ćemo tako imati tri kategorije majki umirovljenica.

Portal Net prenosi stav Sindikata umirovljenika da će tako one koje su otišle u mirovinu prije 2019. godine biti diskriminirane jer neće dobiti ništa.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest