
Najveću korist od povrata imat će mladi do 25 godina, kojima će se vratiti cijeli iznos plaćenog poreza, dok će onima između 25 i 30 godina biti vraćena polovica uplaćenog iznosa
Iz Porezne uprave stižu dobre vijesti – više od 800 tisuća građana već bi ovog tjedna na svojim računima moglo vidjeti povrat preplaćenog poreza.
Najveću korist od povrata imat će mladi do 25 godina, kojima će se vratiti cijeli iznos plaćenog poreza, dok će onima između 25 i 30 godina biti vraćena polovica uplaćenog iznosa, piše Net.hr.
Pravo na povrat
Važno je napomenuti da pravo na povrat imaju isključivo oni građani koji su tijekom godine stvarno plaćali porez, odnosno oni čija je bruto plaća bila viša od 600 eura mjesečno.
Prema podacima Porezne uprave, ove godine obrađeno je 957.581 fizičkih osoba, od čega čak 844.095 ostvaruje pravo na povrat u ukupnom iznosu od 404,7 milijuna eura.
Prošle godine više od 200 tisuća mladih dobilo je povrat poreza, a prosječan iznos povrata tada je bio oko 400 eura.
Predsjednik Hrvatske komore poreznih savjetnika, Ivan Čevizović, pojasnio je tko sve ima pravo na povrat poreza. Naglasio je:
Plaćali porez
– Pravo na povrat imaju svi koji su tijekom godine platili porez. A onda su to i oni mlađi od 25 ili 30 godina, pa imaju pravo povrata poreza za cijeli iznos plaćenog poreza ili polovicu; porezni obveznici koji nisu koristili porezne olakšice tijekom godine, nego su ih odlučili iskoristiti po godišnjem obračunu; te oni koji su ostvarivali dohotke koji nisu bili ravnomjerno raspoređeni tijekom godine, pa su zbog neravnomjernosti u nekom mjesecu platili više poreza, a kad se uzme ukupan zbir na razini godine, ostvaruju pravo na plaćanje manjeg iznosa poreza, rekao je.
Dodao je da mladi do 25 godina najbolje prolaze, jer im se vraća cjelokupan iznos uplaćenog poreza tijekom godine.
Međutim, neki će građani ipak morati vratiti novac državi.
Godišnji obračun
– Godišnji obračun poreza obvezan je za tri vrste dohotka: za one koji imaju puno drugog dohotka (npr. ugovor o djelu) na koji se porez obračunava kod isplate po nižoj stopi, ali kad se ti dohodci zbroje s drugim primanjima, mogu završiti u višem poreznom razredu pa moraju dodatno platiti porez. Tu su i oni koji su imali uzdržavane članove (npr. djecu) koja su tijekom godine prestala biti uzdržavani članovi, pa će morati platiti porez za dio godine u kojem su koristili olakšicu kao da su bili uzdržavani članovi, objasnio je Čevizović.