
Američki državni tajnik Marco Rubio izjavio je za Fox News u četvrtak kako Kina želi održati razgovore te da će oni uskoro započeti
Sjedinjene Države su zatražile razgovore s Kinom o carinama od 145 posto koje je uveo predsjednik Donald Trump, a kinesko Ministarstvo trgovine je priopćilo da je Peking spreman za dijalog, što bi moglo označiti smirivanje trgovinskih napetosti, prenosi Net.hr.
Prema navodima kineskog ministarstva, SAD bi trebao pokazati spremnost na ispravljanje “pogrešnih” praksi i ukidanje jednostranih carina, uz poruku da Washington mora pokazati “iskrenost” u pregovorima.
Rast gospodarstva
“Pokušaj korištenja razgovora kao izgovora za prisilu i iznudu ne bi uspio”, poručilo je ministarstvo.
Kina je otvoreno pokazala svoje nezadovoljstvo carinskim mjerama, ističući da te mjere neće zaustaviti rast drugog najvećeg svjetskog gospodarstva.
Svoju kritiku usmjerila je prema jačanju međunarodnog pritiska na američke restrikcije uvoza.
Uz propagandne napore protiv američkih carina, Kina je istovremeno diskretno pripremila popis američkih proizvoda koji će biti izuzeti od protumjera od 125 posto. Među tim proizvodima su određeni farmaceutski artikli, mikročipovi i mlazni motori, izvijestio je Reuters.
Ublažavanje?
S američke strane, pojedini visoki dužnosnici, uključujući ministra financija Scotta Bessenta i savjetnika Bijele kuće za gospodarstvo Kevina Hassetta, izrazili su optimizam u vezi s mogućim napretkom u ublažavanju trgovinskog sukoba.
Američki državni tajnik Marco Rubio izjavio je za Fox News u četvrtak kako Kina želi održati razgovore te da će oni uskoro započeti.
“Naš ministar financija Scott Bessent uključen je u te napore i njihovi će razgovori uskoro uslijediti”, rekao je, napominjući da je jedno od ključnih pitanja koliku bi količinu kineske robe SAD trebao kupovati u budućnosti.
Ipak dogovor?
Predsjednik Trump izjavio je u srijedu da vidi “vrlo dobru šansu” za postizanje dogovora s Kinom. Njegova izjava uslijedila je ubrzo nakon što je kineski predsjednik Xi Jinping pozvao svoje dužnosnike na prilagodbu međunarodnim promjenama, ne spominjući izravno Sjedinjene Države.