Pozdravljajući okupljene hodočasnike mons. Antun Sente ml. rektor Nacionalnog svetišta sv. Josipa u Karlovcu na Dubovcu je kazao kako je ovo posebna srijeda iz više razloga.
– Upravo danas počinju Konklave. Stoga ćemo i na ovoj svetoj misi na osobit način moliti da kardinali budu otvoreni Duhu Svetomu kao što je to već rekao naš kardinal Josip Bozanić da onoga koga je Duh Sveti već izabrao za papu kardinali otkriju i izaberu. Nadalje, posebna je ova srijeda i po brojnosti hodočasnika koji su došli u Nacionalno svetište svetog Josipa. Među nama su članovi Vatrogasne zajednice Karlovačke županije, koji već tradicionalno srijedu nakon blagdana svetog Florijana svog nebeskog zaštitnika hodočaste u Nacionalno svetište. Ovom prilikom im čestitam Dan vatrogastva te im molitvom zahvaljujemo na stalnoj spremnosti da nam u različitim teškim životnim situacijama koje najčešće dođu nenadano, hitaju upomoć. Pozdravljamo i župljane i članove cehovskog društva svetog Leonarda iz Goričana koji na ovom misnom slavlju sudjeluju sa svojim posebnim svijećama.
Vlč. Josip Drvoderić, župnik svetog Leonarda iz Goričana predvodio je misno slavlje srijedom 7. svibnja 2025. godine u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu. Koncelebrirao je mons. Antun Sente ml., rektor Josipova svetišta dok je đakonsku službu vršio vlč. Ivan Iviček. Pjevanje su animirali članovi župnog zbora iz Goričana pod ravnanjem kantorice Danijele Špoljarić.
U prigodnoj homiliji vlč. Drvoderić između ostalog je kazao kako nam ovdje u svetištu svetoga Josipa valja ustvrditi kako se upravo sveti Josip odazvao s vjerom i s pouzdanjem u Boga.
– Možemo ovdje u ovoj posebnoj prigodi također reći da se je i sveti Florijan, nebeski zaštitnik vatrogasaca koji se također djelatno odazvao na Božji poziv. Spreman da podnese mučeništvo kada su mu oko vrata objesili mlinski kamen i bacili ga u rijeku Ens. On će zato postati i zaštitnik od vodene i od vatrene stihije – kazao je vlč. Drvoderić.
Pri karaju misnog slavlja Josip Vargec cehmeštar, odnosno predsjednik Cehovskog društva Sveti Leonard iz Gorčana opisao je djelovanje svog cehovskog društva koje je osnovano 1835. godine.
– Ove godine slavimo punih 190 godina postojanja. Danas govorimo udruga ova, udruga ona, a prije su to bili cehovi. Cehovska društva su bila skup obrtnika, majstora s različitim djelatnostima. Imali su svog ceh meštra ili što bi danas rekli predsjednika i tako su uspješno vodili svoje poslove, svoju struku. I to je sve tako trajalo do 1859. godine kada su carskim dekretom ukinuta sva cehovska društva. Ali hvala Bogu naše cehovsko društvo iz Goričana se snašlo i u dogovoru sa crkvenim vlastima osnovalo Cehovsko pogrebno društvo Goričan. Tako se ono priključilo Crkvi sa svojim zadaćama. Prvo su vršili ukop ili sahranu svojih članova, a zatim su u svojem selu sahranjivali i druge preminule seljane. Tako su činili djelo Božjeg milosrđa. Gajili su ljubav prema Bogu, prema Crkvi i prema bližnjemu. Međusobno pomaganje, duševno, tjelesno i materijalno – propovijedao je vlč. Drvoderić dodavši:
– Iz te podružnice razvila su se još četiri ceha: tkalački ceh, mlinački ceh, veliki ceh i vatrogasni ceh. Svaki od njih je imao svog nebeskog zaštitnika i svoju zastavu sa slikom. U međusobnom dogovoru sahranjivali su pokojne i svijetlili im ovim svijećama. To međusobno djelovanje trajalo je do 1985. godine kada su proslavili 150. godišnjicu postojanja. U međusobnom dogovoru spomenuta četiri ceha ujedinila su se u jedan ceh pod nazivom Ceško društvo svetog Leonarda Goričan pod kojim i mi sada nastupamo.
– Naše cehovsko društvo ima nekoliko svojih simbola: Zastava Ceškog društva s likom svetog Leonarda i štambilj cehovskog društva. Tu je i naš posebni simbol ceška laica, u kojoj su spremljeni svi povijesni dokumenti našega ceškog društva od prvog statuta do važnih događaja sadašnjosti. Četvrti znak našeg cehškog društva su ovi svijećnjaci, kako ih uobičajeno zovemo: ‘Svjetlo Kristovo’. Ovim svijećnjacima svijetlimo na svakoj sprovodnoj misi, na svim svečanim misama, u svim crkvenim procesijama, a nekad nas zovu i u druge susjedne župe. Čvrsto vjerujemo da tko hoda za svjetlom Kristovim ne živi u tami. Tako i mi ovo svjetlo što smo vam donijeli neka ostane u ovom vašem svetištu, u vašim domovima, u vašim obiteljima – kazao je cehmeštrar Josip Vargec.