Iako inflacijski pritisci slabe, predviđa se da će inflacija do kraja godine pasti ispod 2 posto. Bankarski sektor je zadovoljan jer je cilj Europske središnje banke postignut, ali većina građana to neće osjetiti u svojim novčanicima
Inflacija je u padu, ali cijene ostaju nepromijenjene. HNB prognozira da bi do kraja godine stopa inflacije mogla pasti ispod 2 posto. Unatoč tome, mnogi građani i dalje teško žive, a cijene hrane su među najvišima. Istražili smo koliku kupovnu moć ima 20 eura u Hrvatskoj i što se za taj iznos može kupiti.
Ivanka nam kaže da se za 20 eura može nabaviti dovoljno domaćeg povrća za cijeli tjedan. Ipak, mnogi kupci primjećuju da su vrećice prilično lagane nakon što potroše taj iznos.
Cijene pretjerane
“Ispada da je to kao nekada 20 kuna, sve je otišlo”, govori Josip. “Pošto je cijena boba i kg evo 20 e i odustala sam, nisam ga kupila, mislim da je pretjerano”, dodaje Danica.
“Nije baš euro kuna, ali nije ni daleko. Kupio sam 3 limuna za 3 eura”, ističe Darko. “Evo pogledajte ovih par božura košta 10 eura”, kaže Dubravka.
Za studente, 20 eura predstavlja dvodnevnu opskrbu hranom, dok je za umirovljenike to značajna stavka u mjesečnom budžetu. Prije samo dvije godine, za taj iznos bilo je moguće priuštiti pristojan ručak i kavu, dok je danas 20 eura dovoljno tek za nekoliko osnovnih namirnica. Ipak, kava je i dalje dostupna; za taj iznos može se uživati u otprilike osam šalica, kako nam otkriva konobarica Lana: “Pa otprilike 8 kava, kako nama kava dođe 2,40”.
Inflacijski pritisci
S druge strane, za 20 eura danas je gotovo nemoguće pronaći traperice, iako su se prije uvođenja eura mogle kupiti i za manje od 100 kuna.
Iako inflacijski pritisci slabe, predviđa se da će inflacija do kraja godine pasti ispod 2 posto. Bankarski sektor je zadovoljan jer je cilj Europske središnje banke postignut, ali većina građana to neće osjetiti u svojim novčanicima.
“2 posto inflacije znači da će cijene ipak rasti, ali sporije u odnosu na prošlu godinu, jer je prošle godine bila preko 3 posto. Plaće su jako rasle, potrošači su spremni platiti ove cijene, ali nisu spremni platiti više cijene”, objašnjava za RTL Danas Damir Novotny, ekonomski analitičar.
Ostaje skupo
Na pitanje hoće li 20 eura u budućnosti vrijediti više, njegov odgovor je negativan: “Ne, to ne možemo sigurno reći, ali ne možemo reći ni da će vrijediti manje”, naglašava Novotny.
Inflacija je možda pod kontrolom, ali stabilnost cijena ne znači i povratak na staro – ono što je jednom poskupjelo, ostaje skupo.