blagdan

Katolički vjernici danas slave Tijelovo, procesije u Karlovcu i Dugoj Resi: “Nakon deset godina danas ćemo obnoviti lijep običaj”

Tijelovo je i državni praznik i neradan dan

Katolički vjernici danas slave Tijelovo, koje je ujedno i državni praznik i neradni dan. Punim nazivom Svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove (latinski Dies Sanctissimi Corporis et Sanguinis Domini Iesu Christi, skraćeno Corpus Christi), kršćanski je blagdan koji se obilježava u četvrtak nakon blagdana Presvetog Trojstva, odnosno devetog četvrtka nakon Uskrsa.

U različitim dijelovima Hrvatske Tijelovo se naziva i drugim imenima poput Tilovo, Brašančevo, Brošančevo, Brešančevo, Božji dan, Božji don, Božji blagdan, a u području Dubrovnika i Pelješca poznato je i kao Korosante, što potječe od talijanskog Corpo Santo (Sveto Tijelo).

Procesije od 13. stoljeća

U katoličkom kalendaru liturgijskih slavlja, Tijelovo označava početak osmodnevnog razdoblja koje završava blagdanom Presvetog Srca Isusova.

Kod grkokatolika, ovaj se blagdan slavi pod nazivom Presveta Euharistija, i to prvog četvrtka nakon Nedjelje svih svetih (nedjelje poslije Duhova).

Svetkovina Tijelova nastala je iz posebnog poštovanja prema Presvetom Oltarskom Sakramentu, koji se u katoličkim, ali i pravoslavnim i orijentalnim crkvama, čuva s posebnim štovanjem u svetohraništima izvan mise. Još od 13. stoljeća postoje crkveno odobrene procesije s Presvetim Sakramentom izvan crkvenih zgrada, a liturgijski obrasci iz toga vremena koriste se i danas. Nakon pojave protestantizma u 16. stoljeću, koji uglavnom ne prihvaća vjerovanje u stvarnu Kristovu prisutnost u Euharistiji, slavljenje Tijelova postalo je snažan znak katoličkog identiteta u zapadnim kršćanskim zemljama.

Ovaj blagdan duboko je ukorijenjen u život Katoličke Crkve. Njegove povijesne osnove sežu u 8. stoljeće, a službeni oblik dobio je u 13. stoljeću, kada su sastavljeni liturgijski tekstovi koji se koriste sve do danas. Tijelovo se proširilo po cijelom zapadnom kršćanstvu u 14. stoljeću.

Sveta misa u 10 sati

Danas će biti svečano u Dugoj Resi, gdje se nakon deset godina obnavlja običaj procesije između svije crkve, Svetog Petra Apostola i Svetog Antuna Padovanskog.

– Svečana sveta misa započinje u 10 sati u župnoj crkvi sv. Petra Apostola. Misno slavlje predvodi preč. Željko Nestić, župnik i dekan, uz vlč. Marka Nimca, upravitelja naše župe. Nakon mise, u molitvi i pjesmi, poći ćemo u svečanoj procesiji s Presvetim Oltarskim Sakramentom do crkve sv. Antuna Padovanskog. Pozivamo sve da se pridruže ovom znaku naše vjere, zahvalnosti i ljubavi prema Gospodinu – kažu u Župi sv. Petra.

– Deset godina od zadnje velike tijelovske procesije između naše župe i župe bl. Alojzija Stepinca Duga Resa, ove ćemo godine ponovno hodati za Presvetim i tako obnoviti lijepi običaj koji su naše dvije župe njegovale godinama. Podijelite s drugima, odazovimo se i pođimo kroz naše mjesto pronoseći živoga Boga, moleći ga za blagoslov i zaštitu. “Sakramentu veličajnom pojmo u sav glas, što ga vjernim kao hranu dijeli Isus Spas.” – poručili su iz Župe bl. Alojzija Stepinca.

Procesija će biti i u Karlovcu u popodnevnim satima, sveta misa će se održati u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u 18.30 sati, a nakon toga će se krenuti u procesiju. Ona će se kretati od Dubova do crkve Presvetog Srca Isusova, pa do crkve Presvetog Trojstva, a završava na Baniji kod crkve sveta Tri kralja.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest