RAT NA BLISKOM ISTOKU

U ratu Irana i Izraela koriste se i kasetne bombe! Hoće li SAD ući u rat? Trump: Odlučit ćemo u iduća dva tjedna

foto X/screesnshot

Kasetne bombe su kontroverzne jer neselektivno raspršuju podstreljivo, od kojih neka mogu ne eksplodirati i ubiti ili ozlijediti dugo nakon završetka sukoba.

Iran je u četvrtak ispalio projektil prema Izraelu koji je nosio kasetno punjenje namijenjeno povećanju broja civilnih žrtava, priopćila je izraelska vojska i izraelsko veleposlanstvo u Washingtonu. Ovo je prvi put da je zabilježena upotreba kasetnog streljiva u ratu koji traje sedam dana, piše Net.hr.

„Danas su iranske oružane snage ispalile projektil s kasetnim podstreljivom na gusto naseljeno civilno područje u Izraelu“, navedeno je u priopćenju veleposlanstva u e-poruci Reutersu, bez navođenja točne lokacije.

Napad na civilna naselja

„Kasetno oružje osmišljeno je tako da se rasprši na velikom prostoru kako bi se povećala vjerojatnost nanesenih oštećenja“, stoji dalje u poruci. „Iran je nezakonito i namjerno ciljao civilna naselja te pokušava izazvati maksimalnu štetu koristeći streljivo širokog dometa.“

Iranska misija pri Ujedinjenim narodima zasad nije odgovorila na zahtjev za komentar.

Izraelski mediji prenose izjavu izraelske vojske kako je bojeva glava projektila eksplodirala na visini od oko 7 kilometara i raspršila otprilike 20 komada podstreljiva unutar radijusa od 8 kilometara iznad središnjeg dijela Izraela.

Jedan od tih komada pogodio je kuću u gradu Azoru u središnjem Izraelu, prouzročivši manju materijalnu štetu, izvijestio je Emanuel Fabian, vojni dopisnik Times of Israel. Nije bilo prijavljenih žrtava od eksplozije.

Kasetne bombe

Kasetno oružje izaziva kontroverze jer nasumično razbacuje podstreljiva, od kojih neka mogu ostati neeksplodirana i predstavljati prijetnju životima dugo nakon završetka sukoba.

Izraelska vojska objavila je grafički prikaz kao javno upozorenje na opasnosti od neeksplodiranog streljiva.

Ni Iran ni Izrael nisu pristupili međunarodnom sporazumu iz 2008. kojim se zabranjuje proizvodnja, skladištenje, prijenos i upotreba kasetne municije, a koji je do sada potpisalo 111 zemalja i 12 drugih subjekata. Nakon brojnih rasprava, Sjedinjene Američke Države su 2023. dostavile klastersko oružje Ukrajini za borbu protiv ruskih okupacijskih snaga. Ukrajinske vlasti tvrde da takvu vrstu streljiva koristi i ruska vojska. Te tri države odbile su se pridružiti Konvenciji o zabrani kasetnog oružja.

Europski ministri vanjskih poslova sastat će se u petak sa svojim iranskim kolegom s ciljem stvaranja puta natrag diplomaciji oko spornog nuklearnog programa unatoč tome što SAD aktivno razmatra pridruživanje izraelskim napadima na Iran.

Sastanak

Ministri Velike Britanije, Francuske i Njemačke, poznati kao E3, kao i šef vanjske politike Europske unije razgovarali su s iranskim ministrom Abbasom Araqchijem ranije ovog tjedna i koordinirali se s američkim državnim tajnikom Marcom Rubiom.

U rijetkom pozivu inzistirali su Araqchiju na potrebi da se vrati za pregovarački stol i izbjegne daljnja eskalacija. Na iranski prijedlog dvije su se strane složile sastati licem u lice.

Predsjednik Donald Trump odlučit će u sljedeća dva tjedna hoće li se SAD uključiti u rat, priopćila je Bijela kuća u četvrtak. Trump je svijet držao u neizvjesnosti o svojim planovima, skrećući s predlaganja brzog diplomatskog rješenja do sugeriranja da bi se Washington mogao pridružiti borbi na strani Izraela.

Više pročitajte OVDJE…

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest