U novom tjednu, već od ponedjeljka znatno sunčanije, ali niže temperature
Toplinski val se bliži kraju. Ne dolazi do velike promjene vremena niti do dugotrajnijih kiša, nego će se prije svega osjetiti popuštanje vrućine, uz vjetar i lokalne nestabilnosti. Pljuskova je bilo već jučer, no danas će ih biti češće jer se preko naših područja premješta oslabljeni frontalni poremećaj, a pritom stiže i malo svježiji zrak.
Nedjelja
Jutro će u unutrašnjosti donijeti više oblaka, osobito u središnjoj Hrvatskoj, gdje je moguća jača kiša i grmljavina. Na Jadranu ipak više sunca, barem djelomično vedro i uglavnom suho. Na kopnu će puhati slab do umjeren sjeverni vjetar, dok će na moru bura biti izraženija – na sjeveru jaka, pod Velebitom i s olujnim udarima.
Poslijepodne u središnjim i sjeverozapadnim krajevima promjenjivo i nešto svježije. Pljuskovi su mogući, ali kratkotrajni i lokalni, poneki i jači. Uz umjeren sjeverac temperatura će dosezati oko 28 do 29 °C.
Na istoku zemlje – u Slavoniji, Baranji i Srijemu – poslijepodne nestabilnije, s više oblaka i izraženijim pljuskovima praćenima grmljavinom. Mjestimično će puhati jak sjeverni ili sjeverozapadni vjetar s olujnim udarima, najčešće oko Srijema i istočne Posavine. Iako će temperatura biti nešto niža, i dalje će biti sparno, vrlo toplo i mjestimice vruće.
Dalmaciju također očekuje nestabilno poslijepodne. S jačim razvojem oblaka bit će pljuskova i grmljavine, a lokalno je moguće i nevrijeme, osobito u zaleđu. Bura će ojačati, a udari će biti najizraženiji uz pljuskove. Prije kiše ostaje vruće i sparno, a na otocima je veća mogućnost da uopće neće biti oborine.
Na sjevernom Jadranu djelomično sunčano, pljuskovi uglavnom samo u unutrašnjosti Istre, dok će Gorski kotar i Lika biti oblačniji i skloniji kiši. Uz more ostaje vruće, ponegdje i vrlo vruće, bura slaba do umjerena, navečer ponovno jača, posebice pod Velebitom. Pravo osvježenje očekuje se samo u gorju.
Idućih dana na kopnu
Početak novog tjedna donosi stabilnije vrijeme. Od ponedjeljka će biti sunčanije, uz niže dnevne i noćne temperature pa će utorak i srijeda ujutro biti razmjerno svježi. Tijekom dana ipak vrlo toplo, a u srijedu opet vruće i sparno uz jugozapadni vjetar i postupno jačanje naoblake. To će biti uvod u promjenu vremena u drugoj polovici tjedna – u četvrtak, a osobito u petak, očekuju se češća kiša i pljuskovi te osjetnije zahlađenje.
Idućih dana na moru
Na Jadranu će u ponedjeljak jaka bura razbistriti nebo pa će samo na jugu biti još ponekog pljuska. Posvuda će ipak biti manje vruće, a noći ugodnije za spavanje. U utorak mirnije, a zatim u srijedu uz jačanje južnog vjetra dolazi do skupljanja oblaka, najprije na sjeveru, gdje će porasti mogućnost za pljuskove, grmljavinu i nevere. Od četvrtka jače naoblačenje zahvatit će veći dio obale, lokalno i obilnija kiša. Takvo pogoršanje donijet će kraj vrućinama, iako će i dalje ostati toplo.







