
Radovi obuhvaćaju proredu bukve i sječu hrasta kitnjaka u jednom odsjeku
Uprava šuma podružnica Karlovac, šumarija Karlovac obavještava građane kako u ponedjeljak, 27. listopada započinju šumsko – uzgojni radovi na području šume Kozjača.
Radovi obuhvaćaju proredu šumskih sastojina bukve (odsjek 28 b) i posljednju oplodnu sječu (odsjek 30 a) sastojine hrasta kitnjaka. Lokacija zahvata su padine iznad Riječke ulice, u predjelu Gornjeg Mrzlog Polja Mrežničkog, počevši od granice Duga Resa – Grad Karlovac, u smjeru Duge Rese.
Predviđeno trajanje radova je do 5. prosinca, uz mogućnost produljenja u slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta (oborine, snažan vjetar).
Izbjegnite opasnost!
Moli se građane da tijekom izvođenja radova izbjegavaju šetnju navedenim dijelom šume Kozjača. Kretanje u zonama radilišta je opasno i zabranjeno. Na terenu su postavljene oznake radilišta, a rubna stabla odsjeka označena su pripadajućim oznakama.
Radovi se provode sukladno Programu gospodarenja gospodarskom jedinicom s planom upravljanja područjem ekološke mreže Kozjača (važenje: 1.1.2023. – 31.12.2032.), koji je bio dostupan javnosti na uvid i raspravu te je odobren od strane nadležnog Ministarstva.
Pomlađivanje šume
Održivo gospodarenje, naglašavaju, temelj je zaštite šuma, osobito u vremenima kada se priroda nosi s brojnim negativnim utjecajima klimatskih promjena. Pomlađene šume lakše se prilagođavaju klimatskim i antropogenim utjecajima te predstavljaju temelj za budućnost šumskog ekosustava karlovačkog kraja.
Neki od ciljeva planiranih šumsko-uzgojnih zahvata su kod proreda u odsjeku 28 b (bukva, starost 80 godina): oslobađanje najboljih stabala u rastu, regulacija osvijetljenosti tla radi poticanja razgradnje organske tvari i nastanka humusa te stvaranje uvjeta za prirodni pomladak, a kod oplodne sječe u odsjeku 30 a (hrast kitnjak, starost 150 godina): oslobađanje pomlatka nakon prošlogodišnjeg iznimnog uroda žira, sprječavanje zasjenjivanja i štete na mladim stablima, pomlađivanje prirodnih šuma i uzgajanje šuma za buduće generacije.



