
Najviše stranih gostiju dolazi iz Njemačke i Slovenije, dosta ih je i iz Mađarske
U 2025. godini Aquatika – Slatkovodni akvarij Karlovac poslovala je stabilno i uspješno, uz blagi pad u ukupnom broju posjetitelja, ali – veću zaradu.
Naime, tijekom 2025. godine Aquatiku je posjetilo 68.286 posjetitelja (lani 71.230), no prihoda je bilo 7,6% više, unatoč istoj cijeni ulaznica pa se može zaključiti da je bilo manje besplatnih ulaznica, ali i da su posjetitelji više trošili u okviru objekta za što zasigurno veliku ulogu ima sjajna i hvaljena suvenirnica s brojnim proizvodima domaćih proizvođača.
Konkretnije će se o tome moći reći u veljači kada će biti predstavljen izvještaj o prošlogodišnjem radu ustanove.
Daleko iznad procjena
Dakako, nešto manja brojka nimalo ne zabrinjava, jer treba podsjetiti i da je projektom predviđeno oko 36 tisuća posjetitelja godišnje, što Aquatika svake godine obilato premašuje.
Struktura posjetitelja pritom ostaje stabilna i u skladu s dosadašnjim trendovima – Aquatiku i dalje u najvećoj mjeri posjećuju obitelji s djecom te organizirane školske skupine iz cijele Hrvatske i inozemstva.
Kada je riječ o stranim gostima, najviše posjetitelja dolazi iz Njemačke i Slovenije (svaka po 17 %), zatim iz Mađarske (12 %), Češke (7 %), Nizozemske (6 %) i Slovačke (5 %), dok ostale zemlje sudjeluju s manjim udjelima.
Deseta obljetnica
Ravnateljica Margarita Maruškić Kulaš kazala nam je da se u 2026. godini planira nastavak razvoja Aquatike u skladu s izvornim smjernicama projekta iz kojeg je ustanova nastala te Marketinškom strategijom za razdoblje 2025. – 2028.
– Poseban naglasak bit će stavljen na održavanje i dodatno unaprjeđenje akvarijske izložbe, intenzivnije marketinške i prodajne aktivnosti povodom obilježavanja 10. obljetnice otvorenja, kao i na razvoj novih edukacijskih sadržaja kroz vanjske izvore financiranja i aktivnije prijave na nacionalne i europske natječaje, ističe ravnateljica.







