NACIONALNO SVETIŠTE

Blagdan Gospe Lurdske i Dan bolesnika svečano proslavljeni u Josipovu svetištu uz snažnu poruku o odgovornosti za dar zdravlja

U ozračju pobožnosti „Prvih devet srijeda svetom Josipu“ brojni hodočasnici okupili se u Nacionalnom svetištu sv. Josipa na Dubovcu, a propovjednik fra Ivan Marija Lotar istaknuo kako se toga dana ne slavi bolest, nego pred Boga donose rane i slabosti te traži nutarnje ozdravljenje

U Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu u srijedu, 11. veljače 2026., svečano su obilježeni blagdan Gospe Lurdske i Dan bolesnika, u sklopu tradicionalne pobožnosti „Prvih devet srijeda svetom Josipu“. Okupili su se brojni vjernici iz Karlovca i drugih krajeva, a liturgijsko slavlje animirala je Župa BDM Snježne s Kamenskog.

Misno slavlje predvodio je fra Ivan Marija Lotar OFMConv, rektor bazilike sv. Antuna na zagrebačkom Svetom Duhu, uz koncelebraciju više svećenika te domaćina, mons. Antuna Sente ml.

U homiliji je fra Ivan naglasio kako se na Dan bolesnika ne slavi bolest, nego se u molitvu donose osobne patnje i slabosti. Zdravlje je, istaknuo je, dar, ali i odgovornost. Bolest, premda teška, može postati prostor milosti i dubljeg povjerenja u Boga.

Govoreći o uzrocima bolesti, upozorio je i na posljedice nezdravog načina života – stresa, neuredne prehrane, ovisnosti i pretjerane izloženosti medijima – pozvavši vjernike na mudre odluke koje najprije ozdravljaju duh. Najdublje je ozdravljenje, poručio je, ono koje zahvaća ljudsko srce i vraća ga Bogu.

Na kraju slavlja rektor svetišta mons. Sente najavio je iduću srijedu – Pepelnicu – kada će misu predvoditi dr. Vlado Mikšić, nakon čega slijedi tradicionalna Pepelnica umjetnika s temom o potrebi kršćanske umjetnosti u suvremenom hrvatskom društvu.

Josipovo svetište i ovom je prigodom potvrdilo svoju ulogu mjesta molitve, susreta i duhovne obnove.

Blagoslov i kolaudacija novopostavljenih orgulja u Presvetom Srcu Isusovu u Karlovcu

Župa Presvetog Srca Isusova u Novom centru Karlovca poziva na svečano misno slavlje koje će u nedjelju, 15. veljače 2026. godine u 18 sati, predvoditi mons. Zlatko Koren, kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkog. Tom će prigodom blagosloviti novopostavljene orgulje dopremljene iz njemačkog grada Hamma.

Nakon mise održat će se kolaudacija, odnosno svečani koncert koji će izvesti mo. Krešimir Klarić, glavni orguljaš Nacionalnog svetišta svetog Josipa u Karlovcu.

Zauzetošću župnika vlč. Kristijana Gatarića, uz donaciju župljana, Grada Karlovca i Karlovačke županije, nabavljene su orgulje koje je 1969. godine izradila tvrtka Stockmann za župnu crkvu u njemačkom gradu Hammu. Orgulje imaju 23 zvučna registra te su sačinjene od 1528 svirala.

Demontažu u Hammu, prijenos i postavljanje orgulja u Karlovcu izvršili su orguljari tvrtke specijalizirane za gradnju i restauraciju orgulja „Ličanin i Odak“. Prema mišljenju stručnjaka, opisani instrument najveće su i najkvalitetnije orgulje u gradu Karlovcu te će, uz liturgijsku službu, zasigurno pridonijeti bogatijoj glazbenoj kulturi grada Karlovca.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest