Službeno, europska agencija za lijekove zasad kaže da za to nema potrebe. A bude li potrebe - pitanje je koje cjepivo odabrati
Superpopularna srpska turbofolk pjevačica, novi izraelski predsjednik i njegova supruga, milijun američkih bakica i djedica, ali i tisuće njemačkih i francuskih 80-godišnjaka i 90-godišnjaka – svi oni imaju nešto zajedničko. Primili su treću dozu cjepiva.
Među ovim društvom je i 73-godišnji Imoćanin Ante Grabovac prvi Hrvat koji se tri put cijepio, doduše, greškom. A sutra ćemo doznati hoćemo li i mi primiti treću dozu, jer o tome odluku donosi Stožer. Cijeli svijet raspravlja o tome treba li nam booster, kako ga zovu Amerikanci, koliko traje imunitet nakon druge doze, šest, osam ili više mjeseci. Službeno, europska agencija za lijekove zasad kaže da za to nema potrebe. A bude li potrebe – pitanje je koje cjepivo odabrati.
Sada je prošlo dovoljno vremena da imamo i neke podatke o učinkovitosti: prema novom belgijskom istraživanju Modernino cjepivo stvara najmanje dvostruko više antitijela nego Pfizerovo. A kinesko je najslabije.
Svi djedovi i bake u Njemačkoj, i svi oni u rizičnim skupinama s prvim danom rujna mogu primiti takozvani booster.
U Izraelu su booster doze počeli dijeliti prvi, još u srpnju, cijepljeno je više od dva milijuna ljudi, posljednjih dana se nude svakom starijem od 12 godina.
“Htio sam to što prije obaviti, kako bih se vratio u normalan život i kako ne bi došlo do još jednog lockdowna što me pomalo brine, puno više od cjepiva po mom mišljenju”, kaže Tomer Sror.
Jedna od najvećih zvijezda srpskog turbofolka, Nataša Bekvalac, odjevena kao za nastup, pred kamerama je primila treću dozu, nakon što je prošlo šest mjeseci od druge.
“Jako je važno da apeliramo na ljude da se cijepe jer znam da je to zaista jedini način da se vratimo u neku normalu”, poručila je srpska pjevačica Nataša Bekvalac.
Treća doza tako se već naveliko ubrizgava u ramena u Srbiji, ovih dana kreće i u Sloveniji, već mjesec dana traje u Mađarskoj, uskoro će u Austriji, Belgiji, Luksemburgu, Lihtenštajnu, Litvi, već traje u Francuskoj i u Izraelu, ovih dana počinje i u Njemačkoj i Velikoj Britaniji, a u Sjedinjenim Državama već ju je primilo više od milijun ljudi. Naš liječnik u Bonnu objašnjava da zdravima ne treba treća doza.
Nema hitne potrebe za trećom dozom među općom populacijom
“Starija populacija inače kada je usporedite s mlađom jednom
lošijom razinom odgovara na izazov sa cjepivima. U toj populaciji
je teoretski moguće da ćete imati više ljudi koji nisu zaštićeni,
gdje cjepivo nije napravilo onaj efekt potpune ili djelomične
zaštite koju mi očekujemo od cjepiva”, govori klinički
mikrobiolog i epidemiolog zaraznih bolesti Marijo Parčina.
Odluku hoće li Hrvatska ići na cijepljenje trećom dozom stožer donosi sutra. Ako se donese, zna se za koga je.
“Za kronične bolesnike, za imunokompromitirane, imunosuprimirane, dakle one koji imaju transplantirane organe. Za provesti je potrebno provesti cijepljenje za članove njihovih obitelji i one koji im pružaju neposrednu skrb. Kasnije se može razmišljati o svim onim skupinama populacije kao što su zdravstveni radnici, zaposlenici u ustanovama socijalne skrbi itd”, tvrdi pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Marija Bubaš.
A dok su svijetom odjeknuli rezultati nove studije prema kojoj Modernino cjepivo stvara dvostruko više antitijela od Pfizera, stručnjaci ističu kako su učinkovita sva RNA cjepiva, dakle i Modernino i Pfizerovo, čak i u kombinaciji.
“Imamo dovoljan broj studija koje su pokazale da je kombinacija jako dobra, zbog sigurnosti se definitivno prelazi na RNA cjepiva, znači docjepljivanje cijepljenih Johnson&Johnsonom RNA cjepivima, Astra Zeneca cijepljeni dva puta docjepljivanje RNA cjepivima. To se s imunološke strane definitivno pokazalo kao nešto što funkcionira”, tvrdi Parčina.
Europska agencija za lijekove objavila je da, prema aktualnim dokazima, nema hitne potrebe za trećom dozom među općom populacijom. Svjetska zdravstvena organizacija booster naziva prslukom za spašavanje onima koji ga već imaju. I oni, ali i HJZJ, ključnim smatraju da se cijepe oni koji još nisu.
“Cijepljenje trećom dozom neće zaustaviti stvaranje novih sojeva, jer treću dozu dajemo onima koji su već zaštićeni od težeg oblika bolesti i umiranja. Oni koji nisu još cijepljeni, oni su taj bazen gdje pandemija još tinja i cirkulira, odnosno bukti”, jasno će Bubaš.
Jer recimo u najmnogoljudnijoj afričkoj zemlji Nigeriji cijepljeno je tek tri od 210 milijuna građana. I dok je takvo stanje u siromašnim zemljama diljem svijeta, bit će plodnog tla za stvaranje novih sojeva i daljnjeg razbuktavanja pandemije.