NACIONALNI DAN

Nasilja u obiteljima sve više, lani se udvostručilo, a ni ove godine nije bolje – Policija i udruge: Ne ignorirajte, prijavite, da možemo na vrijeme reagirati!

- Brojne žene s invaliditetom, posebice ukoliko su ovisne o drugoj osobi, ni ne prijavljuju nasilje, upozorila je Jurčević

Ne ignorirajte nasilje, prijavite, da se može na vrijeme reagirati, poručili su predstavnici udruga i policije s današnjeg obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u Karlovcu.

Učinjeno je to puštanjem crnih balona, podsjetnika na ubijene žene, kojima su živote oduzeli najčešće njihovi partneri, bračni ili izvanbračni. Samo lani u Hrvatskoj su, od ubijenih 20 žena, njih 9 ubili intimni partneri. Jedan je slučaj ubojstva bio u Karlovačkoj županiji.

– Pozivamo sve koji imaju bilo kakva saznanja o nasilju da ga prijave, obrate se nama, nadležnim institucijama, policiji… kako bi mogli adekvatno i pravovremeno reagirati. Pozivam sve žene koje proživljavaju nasilje da nam se obrate s punim povjerenjem, spremni smo pružiti pomoć; SOS telefon 655 925 otvoren im je 24 sata. Pomoći ćemo, savjetovati, pružiti pomoć u daljnjem postupanju kako bismo spriječili da se dogodi ono najgore: da te osobe više nema, da je nema za njenu obitelj, za njenu djecu, poručila je Valentina Musija iz Ženske grupe Korak.

I Korak svjedoči da je nasilja sve više, a posebno je poraslo u pandemiji: imaju više poziva za pravno i psihološko savjetovanje – lani skoro 600 – ali i za smještajem u tajno sklonište za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja – prošle godine tamo je bilo 50 osoba, sada ih je 12.

Da je obiteljskog nasilja više, ili se ono barem više prijavljuje, pokazuju i policijski podaci. 

– U 2019. godini imali smo 29 zabilježenih takvih djela na području Karlovačke županije, dok ih u 2020. bilo 63, što je porast veći od 100 posto. U osam mjeseci ove godine bilježimo 55 kaznenih djela; prošle godine u isto vrijeme bilo je 39. Bilježi se veći broj nasilja. Često se to pripisuje pandemiji, okolnostima zatvaranja, veće konfliktnosti među ljudima…no, možda to nije tako. Možda smo ovim stalnim kampanjama došli do toga da se nasilje više prijavljuje; manji broj ne znači da ga nije bilo. Apeliram i pozivam sve građane koji imaju bilo kakva saznanja o bilo kojoj vrsti nasilja, specijalno nasilja u obitelji, da se obrate institucijama. Ne samo policiji, tu su centri za socijalnu skrb, škole i druge institucije čiji zaposlenici trebaju prepoznati žrtvu i traženje pomoći i reagirati. Većinu onoga što policija odrađuje, saznaje prijavom oštećenih osoba, a nasilja ima, ljudi, susjedi, čuju, ali ne prijavljuju; to je senzibilitet koji očekujemo, poručio je Darko Bratić, načelnik PU karlovačke.

Na žalost, nasilja nisu pošteđene ni žene s invaliditetom, naprotiv, ali one ga često i ne prijavljuju. Posebno, po riječima Gordane Jurčević iz Udruge osoba s invaliditetom Karlovačke županije, ako su ovisne o nasilniku.

– Zato je važno da radimo ovakve akcije, ali i da kroz naše aktivnosti što više radimo kako bi žene znale prepoznati nasilje i da znaju kome se mogu obratiti. I mi smo u proteklih godinu i pol uočili porast broja poziva na SOS telefona, bilo da se žene obraćaju iz straha i traže podršku ili nasilja koje prijavljuju; kod žena s invaliditetom najdominantnije je psihološko i ekonomsko nasilje. Sve koji znaju za nasilje, te žene koje trebaju podršku, medicinsku, pravnu ili neku drugu, neka se jave na 0800 300 200, srijedom od 14 do 16 sati; na SOS telefonu također rade žene s invaliditetom, pozvala je Jurčević.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest