RURALNI RAZVOJ

U Karlovcu potpisan važan sporazum vezan za razvoj kontinentalnog ribarstva – tri LAG-a iz Karlovačke županije i dijela Like uključena u inicijativu

Razvoj kontinentalnog ribarstva do sada nije bio uklopljen u rad LAG-ova no s ovom inicijativom i Karlovačka županija bi trebala doći na kartu, a u konačnici i na red za financiranje projekata vezanih za slatkovodno ribarstvo.

Razvoj ruralnih krajeva u Karlovačkoj i dijelom Ličko – senjske županije trebao bi se nastaviti kroz suradnju lokalnih akcijskih grupa čiji su predstavnici danas u karlovačkoj Aquatici potpisali Sporazum o suradnji za formiranje Lokalne akcijske grupe u ribarstvu.

Razvoj kontinentalnog ribarstva do sada nije bio uklopljen u rad LAG-ova no s ovom inicijativom i Karlovačka županija bi trebala doći na kartu, a u konačnici i na red za financiranje projekata vezanih za slatkovodno ribarstvo. 

– Karlovačka županija podupire rad svojih LAG-ova želi im pomoći u radu, a ovo je jedna nova komponenta, što u Hrvatskoj nismo imali – slatkovodne ribe i slatkovodno ribarstvo. Ovo je inicijativa koja bi dovela do osnivanja novog FLAG-a (Fishery LAG) a koji bi ujedini o naša tri. U Karlovačkoj županiji postoje ribogojišta koja funkcioniraju no taj potencijal je znatno veći. Da oni ne bi samostalno lutali i prolazili svatko jedan isti put i prema uzgoju i prema tržištu, mi želimo njih ujediniti, kazala je županica Martina Furdek – Hajdin. 

Kako dodaje, to nisu samo ribogojilišta i ribnjaci već i prerađivači ribe, znanstvene institucije, općenito je kroz FLAG moguće jedan široki spektar aktivnosti.

Slatkovodna riba je jedan neiskorišteni resurs, dodao je direktor Razvojne agencije KŽ Vilko Klasan te dodao da se prirodni fond može puno bolje iskoristiti. LAG Frankopan dijelom obuhvaća i Ličko – senjsku županiju, pa je Nenad Janković iz Otočca spomenuo veliki potencijal doline i rijeke Gacke za uzgoj ribe. 

– Imamo na svom području i Zavod za praćenje riječnih riba i rakova koji bi se isto tako mogao uklapati po pitanju znanstvenog praćenja i uključen po potrebi u rad, rekao je Janković. Radi se o ruralnim područjima gdje i je smisao LAG-ova da budu korisnici EU fondova i sredstava, pa Janković nadodaje da je posebni dio vezan za ribarstvo itekako dobro došao. 

Damir Mateljan iz LAG-a Vallis Colapis kaže da se nada da će ova inicijativa pomoći rješavanju jednog od ključnih problema a to je održivost ruralnih prostora. 

Svi navedeni su potpisnici Sporazuma, dok treba napomenuti da je veliki dio pripreme odrađen ispred LAG-a Vallis Colapis, njegovog voditelja Milana Medića i suradnika na projektu Igora Kuštrebe. 

Na koncu je o mogućnosti financiranja govorio državni tajnik iz Ministarstva poljoprivrede Zdravko Tušek te podsjetio na mogućnosti financiranja kroz sredstva Europske unije.  

– Lokalne akcijske grupe su jedni od glavnih pokretača razvoja lokalnih jedinica i inicijativa. Iz Fonda za ruralni razvoj i Fonda za pomorstvo i ribarstvo su u proteklom razdoblju osigurali 2,8 posto omotnice do perioda 2020. što je iznosilo više od 500 milijuna kuna, pa se taj iznos povećao na više od 750 milijuna kuna. To je potpora daljnjem razvoju LAG-ova koji su imali više od tristo natječaja i više od dvije i pol tisuće konkretnih projekata, rekao je Tušek te kazao kako u narednom razdoblju se očekuju još veća sredstva, što će biti prilika za povlačenje i novosnovanog FLAG-a na širem karlovačkom području.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest