Turizam kao gospodarska grana također nije zapostavljen a program potpora u 2022. godini predviđen je s 1,2 milijuna kuna. Potpore se u ovom segmentu dodjeljuju kroz tri mjere
Karlovačka županija pripremila je više od četiri milijuna kuna koje daje na raspolaganju za programe potpora gradovima i općinama, turističkim zajednicama ali i tvrtkama, obrtima i OPG-ovima kroz četiri programa.
Programi su od 7. veljače na javnom savjetovanju i svi su pozvani da se jave.
Program poticanja javnog ravnomjernog razvitka ukupno je vrijedan 1,6 milijuna kuna i namijenjen je jedinicama lokalne samouprave koje su prva, druga, treća i četvrta skupina razvijenosti, a provodit će se kroz tri mjere. Kako je na današnjoj tiskovnoj konferenciji pojasnila voditeljica Odsjeka za turizam, poljoprivredu, energetiku i komunalnu infrastrukuturu Branka Šeketa Karlović, jedinice lokalne samouprave mogu prijaviti projekte za izradu studijske ili projektno – tehničke dokumentacije za kapitalne gospodarske i infrastrukturne projekte.
– Prihvatljivi projekti su oni na izgradnji, rekonstrukciji, obnovi ili modernizaciji nerazvrstanih cesta, pješačko biciklističkih staza uz ceste, ali i ostalih objekata i to za izradu dokumentacije, izvođenje radova, nabavu i ugradnju opreme i stručni nadzor. Financiranje je moguće do sto posto prihvatljivih troškova, a najviše do 150 tisuća kuna s PDV-om, kazala je Šeketa Karlović objasnivši sažetak prve dvije mjere.
Treća je unaprjeđenje infrastrukture javnog prijevoza putnika a obuhvaća projekte izgradnje, rekonstrukcije, obnove, modernizacije i uređenja autobusnih stajališta.
Karlovačka županija daje potpore male vrijednosti u poljoprivredi i ruralnom razvoju a za 2022. godinu je osigurano 830 tisuća kuna. Viša stručna suradnica za ruralni razvoj Kristina Magdić kazala je da su osigurane potpore u primarnu poljoprivrednu proizvodnju, biljnu i stočarsku, ali i edukacije i stručna osposobljavanja, osiguranje usjeva, nasada i životinja, za prirodne nepogode, za nabavku mehanizacije, strojeva i opreme, zapuštenih zemljišta i analizu tla gnoja i stočne hrane. Županija će i subvencionirati kredite, dugoročne i kratkoročne. Najviši iznos potpore je 50 tisuća godišnje po prijavitelju osim za mjeru kreditiranja.
Također, poljoprivrednici s područja Karlovačke županije moći će koristiti i potpore za ulaganje u preradu i trženje poljoprivrednih prehrambenih proizvoda.
Novost je, pojasnila je Magdić, što će se preko poslovnih banaka moćiu dizati kratkoročni do godinu dana od 20 do 500 tisuća kuna i to bez kamate za nabavku repromaterijala, sjeme, umjetni gnoj i zaštitna sredstva dok se kod dugoročnih kredita ništa ne mijenja u odnosu na prije. Tu su i četiri nove potpore za preradu mesa, za izradu web shopa, digitalizaciju u poljoprivredi i projektnu dokumentaciju.
– Pozivamo sve da se do 23. veljače prijave i sudjeluju na savjetovanju, pozvala je Magdić.
Turizam kao gospodarska grana također nije zapostavljen a program potpora u 2022. godini predviđen je s 1,2 milijuna kuna. Potpore se dodjeljuju kroz tri mjere, a kako je pojasnio Tomislav Loknmer, viši stručni suradnik za turizam, jedinice lokalne samouprave, turističke zajednice područja, gradova i općina moći će ih koristiti za uređenje i označavanje objekata i sadržaja javne turističke infrastrukture do 80 tisuća kuna po projektu.
Mjera dva je također namijenjena gradovima, općinama i TZ, a odnosi se na izradu projektne dokumentacije za objekte i zahvate turističke infrastrukture do 50 tisuća kuna. Treća mjera je namijenjena za pomoć u organizaciji turističkih manifestacija, a njih će još moći koristiti i tvrtke i obrti registrirani za oragnizaciju događaja, turističku ili ugostiteljsku djelatnost te OPG-ovi. Potpore iznose do 30 tisuća kuna.
Program unaprjeđenja gospodarstva predstavila je voditeljica Odsjeka za gospodarstvo i poduzetništvo Ružica Škugor rekavšio da je mjera A namijenjena za organizaciju gospodarskih događanja, sajmova, manifestacija a prijavitelji mogu biti Hrvatska obrtnička komora KŽ, HGK i Hrvatski zavod za zapošljavanje. Ukupan iznos za mjeru je sto tisuća kuna. Mjera B su potpore subjektima malog gospodarstva – ukupan iznos 700 tisuća kuna. Ima 8 podmjera, od sufinanciranja dokumentacije za nove investicije, nastupa na sajmovima, opreme za rad, edukacije, marketinga i promocije, ulaganje u standarde kvalitete i zaptiu intelektualnog vlasništva, sufinanciranje razvoja i primjene inovacija kao i tehnologija koje promiču zeleno gospodarstvo.