200 METARA DNEVNO

Na vivodinskom području slovenska vojska počela uklanjati opasnu žilet žicu, stanovnici s hrvatske strane granice ugodno iznenađeni, sa slovenske baš i ne?

Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Još uvijek nije poznato što će biti s panelnim ogradama na samoj granici. Iz slovenske Vlade najavljuju da će se to pitanje rješavati s lokalnom samoupravom.

Manja postrojba slovenske vojske u petak je na slovenskoj strani granice s Hrvatskom, u blizini malograničnog prijelaza Vivodina-Krmačina počela s uklanjanjem protumigrantske žičane ograde, piše 24sata. Tom je činu prisustvovala i ministrica unutarnjih poslova Tatjana Bobnar, pripisujući mu veliko simboličko značenje.

– Dočekali smo dan da započinjemo sa uklanjanjem žice koja je bila postavljena 2015. godina u trenutku koji je bio drugačiji od danas, kada smo bilježili između 9.000 do 12.000 ilegalnih prijelaza granice. Migracije nisu i ne neće prestati, no isto tako vrijeme je pokazalo da ograda ne može spriječiti migracije. Ograda i žica su prouzročile puno tragedija jer su je ljudi obilazili i stradali u rijeci i uz rijeku Kupu. Pred nama su novi izazovi, ali imamo drugih sredstava za osiguranje sigurnosti, kazala je ministrica MUP-a Slovenije Tatjana Bobnar. 

Ministrica je ujedno kazala kako će se žičana ograda uklanjati po segmentima, 200 metara dnevno. Pretpostavlja se da će za potpuno uklanjanje, odnosno 51 kilometar iste biti potrebno 150 radnih dana. 

Ovakav potez nove Vlade nisu pozdravili svi stanovnici pograničnog područja u susjednoj Sloveniji. 

– Ovo je bilo katastrofa. Kaj je tu bilo dobro? Ništa. Inače sam ribič, kupio sam kanu i kaj mislite koliko sam puta išao u ribolov? Moji roditelji su rodom iz Vrhovca, pomagali smo jedni drugima, išli u vinograd jedni drugima, na polja, zajedno živjeli kao zajednica ali nas je žica razdvojila. Ništa se ovdje ne ulaže, sve je zaraslo, drugi malogranični prijelaz je zatvoren, most je srušen, sramota u 21. stoljeća – komentirao je Andrej Sjever iz Metlike.

– Skeptičan sam zbog ilegalnih migracija jer je tu bila prava invazija. Pitanje je što će biti sada kad žice neće biti. Jesam za to da se ukloni žičana ograda jer je sama po sebi opasna ali paneli neka ostanu, radi sigurnosti – kazao je Boštjan Kostelec, mještanin slovenskog naselja Krmačina za RTV Sloveniju. 

S druge strane, stanovnici hrvatskim mjesta uz granicu ugodno su iznenađeni što se započelo s uklanjanjem žice s granice jer smatraju da je nepotrebna, nagrđuje prirodu i prijeti stradavanju divljih životinja koje se u nju nerijetko zapletu i ugibaju, komentirala je Marina Vrbanek stanovnica Vivodinskog Obreža za 24sata. 

Na granici s Hrvatskoj, slovenska vojska postavila je ukupno 163 kilometara panelne ograde i 51 kilometara žilet žice. Još uvijek nije poznato što će biti s panelnim ogradama na samoj granici. Iz slovenske Vlade najavljuju da će se to pitanje rješavati s lokalnom samoupravom.  

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest