DRŽAVA NIŠTA NE UZIMA?

Porezna reforma! Plenković prezentirao koliko su rasli prihodi gradovima i županijama u zadnjih pet godina – Karlovačka županija i grad Karlovac na dnu ljestvice

Prema podacima Vlade koje je prezentirao premijer Plenković, najveći porast prihoda od poreza na dohodak od 2017. do 2022. godine bio je, kako je sam kazao, u najsiromašnijim županijama.

Predstavljajući najavljene porezne izmjene u sklopu kojih će se mijenjati devet zakona, premijer Andrej Plenković naglasio je da je osnovni cilj ove reforme povećanje plaća svim građanima.

– Vlada želi podići životni standard i plaće, osobito građanima s najnižim plaćama, podići kupovnu moć kućanstava, smanjiti nejednakosti, očuvati gospodarski rast, a s obzirom na makroekonomske pokazatelje 2023. je pravi trenutak za porezno rasterećenje, istaknuo je.

Ova će reforma, dodao je, povećati fiskalnu autonomiju općina i gradova, kao i fiskalnu decentralizaciju.
 
U tom je kontekstu podsjetio da Vlada već sedmu godinu vodi intenzivan, otvoren, partnerski dijalog sa županijama, gradovima i općinama na sustavnim sastancima dvaput godišnje.
 
Otklonio je teze kojima oporba nastoji dezinformirati hrvatsku javnost o tome da središnja vlada ima nešto protiv gradova, općina i država i da im nešto uzima ili otima.
 
– Nijedna Vlada nije napravila zakonske izmjene i iskorake i preuzimala na sebe određene troškove kako bi povećala prihode županijama, gradovima i općinama, kao što je to učinila naša, naglasio je predsjednik Vlade.
 
Za ilustraciju je dao primjer porasta prihoda u četiri najveća hrvatska grada – Zagreba, Splita, Rijeke i Osijeka, u proteklih pet godina, odnosno nakon velike reforme financiranja jedinica lokalne samouprave.
 
Tako je Grad Zagreb 2017. imao prihod 4 milijarde i 510 milijuna kuna, a u 2022. 6 milijardi i 261 milijun kuna, što je rast od 39 posto.
 
– Ovaj podatak vam pokazuje da je teza o tome da država nešto uzima lokalnim jedinicama lažna, poručio je i dodao da je, upravo suprotno, Vlada stvorila preduvjete za povećanje prihoda od poreza na dohodak i prireza.
 
Grad Split je u 2017. imao prihod od 355 milijuna kuna, a 2022. od 561 milijun kuna, što je rast od 58 posto.
 
Rijeka je 2017. imala prihod od 322 milijuna kuna, a 2022. od 426 milijuna, odnosno rast od 32 posto, a Osijek je u odnosu na 2017. kada je imao prihod od 210 milijuna kuna zabilježio u 2022. rast od 57 posto uprihodivši 329 milijuna kuna.

Ukupni rast prihoda općina, gradova i županija
 
Govoreći o ukupnim podacima za sve općine, u 2022. u odnosu na 2017. godinu, premijer Plenković naveo je da je za sve općine porast prihoda iznosio čak 143 posto, odnosno s milijarde i 137 milijuna kuna, na 2 milijarde i 763 milijuna.
 
Gradovima su ukupno prihodi rasli za 72 posto, odnosno s 3 milijarde i 708 milijuna kuna, na 6 milijardi i 389 milijuna kuna. Gradovi i općine ukupno su zabilježili rast od 89 posto, s 4 milijarde 845 milijuna kuna, na 9 milijardi i 152 milijuna kuna. Ukupni prihodi županija rasli su s milijardu i 262 milijuna kuna, na 2 milijarde i 283 milijuna kuna, odnosno za 81 posto.
 
– Sveukupno 10 milijardi i 617 milijuna kuna na početku našega mandata postalo je prošle godine 17 milijardi i 696 milijuna kuna. To je jasan argument da Vlada godinama vodi konzistentnu politiku fiskalne decentralizacije, što znači više prihoda županijama, gradovima i općinama kako bi ljudi koji su izabrani na lokalnim izborima imali više manevarskog prostora za realizaciju svojih projekata i svojih političkih prioriteta, poručio je premijer Plenković.

Rast prihoda od poreza u Karlovačkoj županiji i gradu Karlovcu

Prema podacima Vlade koje je prezentirao premijer Plenković, najveći porast prihoda od poreza na dohodak od 2017. do 2022. godine bio je, kako je sam kazao, u najsiromašnijim županijama, Virovitičko-podravskoj županiji 264 posto, Vukovarsko-srijemskoj 247 posto, Požeško-slavonskoj 204 posto, Brodsko-posavskoj 198 posto. 

Izvor: Vlada RH

Karlovačka županija nalazi se gotovo na samom dnu, u petogodišnjem razdoblju  zabilježen je rast prihod od poreza na dohodak i fiskalnog izravnanja za 61 posto. Iza nje su samo još Primorsko-goranska s rastom prihoda od 50 posto, Istarska 49 posto, grad Zagreb 39 posto te Dubrovačko-neretvanska 37 posto. 

Na dnu tablice nalazi se i grad Karlovac. Naime, prema Vladinim podacima, u petogodišnjem razdoblju najveće povećanje prihoda od poreza na dohodak, prireza i fiskalnog izravnanja među gradovima zabilježeno je u Metkoviću, za čak 273 posto, zatim Kninu 234 posto, Vukovaru 212 posto, Novskoj 199 posto. U gradu Karlovcu u istom tom periodu zabilježen je rast prihoda od tek 29 posto, isto kao primjerice, u gradu Dubrovniku. 

Izvor: Vlada RH

Važno je tu istaknuti kako je Grad Karlovac 2018. godine stopu prireza s 14 posto smanjio na 12 posto, a 2022. godine na 9 posto. U razdoblju od četiri godine izostanak tog prihoda bio je na visini od 15 milijuna kuna. 

Inače, od lokalnih poreza, sve jedinice lokalne samouprave u Karlovačkoj županiji imaju porez na potrošnju i porez na kuće za odmor, porez na korištenje javnih površina ima 17 općina i gradova, prirez koji se ukida s 1.1. 2024. godine njih 11. Najveći prirez imaju općine Kamanje i Lasinja od deset posto koliko i gradovi Duga Resa i Ozalj. 

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest