Prisilna kontrola znači da zlostavljač kontrolira život žrtve – većinom je riječ o psihološkom nasilju.
U organizaciji Ženske grupe Karlovac “Korak” jučer je u Društvenom centru “Prostorija” održan okrugli stol, a dio je kampanje “Korak ka nenasilnom društvu” u okviru projekta “Korak u život bez nasilja”.
Projekt se financira iz Europskog socijalnog fonda s oko 492 tisuće eura i provodi se od 1. srpnja 2021. do 1. srpnja na području Karlovačke županije.
Tema okruglog stola bila je”Femicid u Hrvatskoj – zanemareni zločin s dalekosežnim posljedicama”, namijenjen stručnjakinjama ŽGK “Korak” i predstavnicama pravosuđa i drugih institucija koje rade sa ženama i djecom žrtvama nasilja u obitelji, te predstavnicima drugih organizacija civilnog društva koje se bave ovakvim pitanjima.
Izlagale su pravnica i stručna suradnica Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje Lana Kučer, koja je govorila o femicidu s pravničkog aspekta, nezavisna stručnjakinja za suzbijanje nasilja nad ženama Dunja Bonacci Skenderović, koja je iznijela podatke o femicidu u Hrvatskoj u razdoblju od 2016. do 2022., te teologinja i aktivistica za zaštitu ljudskih prava Lana Bobić o važnosti prepoznavanja prisilne kontrole.
Predvidjelo se da okrugli stol traje dva sata. L. Bobić nije mogla doći u Karlovac, pa je sudjelovala video-linkom iz Zagreba. L. Kučer je odbila dati izjavu za medije “jer ona to ne voli”, a D. Bonacci Skenderović je upozorila prije početka skupa na važnost prepoznavanja prisilne kontrole, jer se tako može spriječiti femicid.
– Prisilna kontrola znači da zlostavljač kontrolira život žrtve – većinom je riječ o psihološkom nasilju. Koncentrirat ću se na intimni partnerski femicid – muž ubije ženu jer ona odluči otići. Femicid je ubojstvo žene zbog njezinog spola, odnosno roda. U Hrvatskoj najčešće to podrazumijeva ubojstvo partnerice ili supruge, da sin ubije majku, odnosno otac kćer, rekla je D. Bonacci Skenderović.