U KARLOVAČKOJ ŽUPANIJI

VIDEO Jedni prijete seoskim stražama i straše migrantima, Direkt na granici s BiH provjerio kakva je zapravo situacija

RTL Direkt

Odlučili smo provjeriti i taj centar, kroz šumu po makadamu, par kilometara od ijednog naselja, ali smo došli do policijske patrole koja ne pušta dalje.

Otišli smo do najvažnijih mjesta uz granicu baš u danima kada talijanske obavještajne službe govore o džihadističkim ćelijama, uključujući i “balkanske lavove”, od kojih se neke nalaze u BiH, predstavljaju novu prijetnju sigurnosti Europe.

Prvo smo stali kod Graničnog prijelaza Bogovolja otvorenog samo za lokalno stanovništvo. Od tamo rijeka Korana kilometrima prema jugu tvori prirodnu granicu između Hrvatske i BiH. Istodobno, još južnije, u Dalmaciji upravo se najavljuje organizacija seoskih straža koje bi čuvale stanovništvo od ilegalnih migranata.

Tako barem govori gradonačelnik Sinja pa smo zato otišli provjeriti što o takvoj ideji misle u općini Cetingrad, još od prvog migrantskog vala najizloženijeg mjesta kada su u pitanju ilegalni prelasci granice.

Nezavisna načelnica Općine Marina Kalić ima povjerenja u policiju. “Mislim da za takvim stvarima za sada nema potrebe. Mi smo u komunikaciji s našom policijom, slušamo ih i vjerujemo im. Prema njihovim riječima, ima ih dovoljno i rade svoj posao kako bismo mi ovdje bili sigurni”, kaže Kalić.

Iduća destinacija bio nam je Slunj gdje smo prije mjesec i pol dana baš u dvorištu policijske stanice svjedočili obradi velike skupine migranata, što je tih dana bila svakodnevna pojava. Dvorište policijske stanice danas zjapi prazno, što samo potvrđuje ono što čujemo od svih ovdje, a što se događa svake jeseni – smanjen je priljev migranata.

Potvrđuju nam to i Slunjani. Četiri gospođe koje svakoga dana sjede u glavnom gradskom parku dobro se sjećaju kako je ljetos migranata bilo na svakom koraku.

“Pun park je bio, mi domaći nismo imali praktički gdje ni sjesti. Ali, Bogu hvala, tada je bilo ljudi, sada se to valjda sredilo. Sad imaju svoje prihvatilište negdje dalje pa ih valjda odvoze tamo”, kaže Vinka Pukina.

U jednom privremenom prihvatilištu kod Slunja bili smo u rujnu pa smo otišli provjeriti što se tamo zbiva. Mjesec i pol dana kasnije, na tom mjestu migranata više nema. Šatori su srušeni, i to zbog vjetra, ne zbog demontaže, ali za pretpostaviti je da se na to mjesto migranti više neće vraćati.

Jer osim što je smanjen pritisak, uskoro se očekuje otvaranje većeg prihvatnog centra kod mjesta Krnjak.

I baš ispred tog centra je za sutra najavljena konferencija za medije predsjednika Domovinskog pokreta. Odlučili smo provjeriti i taj centar, kroz šumu po makadamu, par kilometara od ijednog naselja, ali smo došli do policijske patrole koja ne pušta dalje.

I neće bliže pustiti ni Ivana Penavu, vjerojatno željnog kritiziranja migrantske politike.

Jer na toj press konferenciji vjerojatno nećete čuti ništa o smanjivanju broja migranata iz mjeseca u mjesec, kao ni još jednu zanimljivu informaciju koju smo dobili od MUP-a.

Na pitanje koliko se kaznenih djela ili prekršaja povezuje s ilegalnim migrantima, rekli su nam da je riječ o statistički zanemarivom broju koji bi se izražavao u promilima.

Ipak, to ne znači da tema zaštite granica neće dominirati uoči i u superizborne godine. Prijetnje, posebno one vanjske, dobar su mamac za birače, čak i kad je upitno koliko su stvarne.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest