Banku su nakon kraha kupili karlovački industrijalci Marko Vuković i Ivan Žabčić, koji su i danas većinski vlasnici ozdravljene novčarske institucije.
Karlovčanima dobro poznata financijaška obitelj Šola punih deset godina ima status USKOK-ovih optuženika, a s obzirom na kompleksnost predmeta, možda će proći još toliko do presude kojom će Županijski sud u Zagrebu utvrditi jesu li u poznatoj aferi “Mama Mia” majka Marija i njezini sinovi Sandi, Petar i Tomislav kriminalci ili samo poduzetnici – žrtve recesije koja je dovela do sloma nekretninskog biznisa.
Optužnica ih tereti da su kroz više poduzeća i uz pomoć još nekih važnih ljudi iz tada vlastite Karlovačke banke sređivali i plasirali kredite te ih kroz svoja poduzeća upumpavali u nekretnine u Splitu i Zagrebu, planirano tako da te kredite zatvaraju novim kreditima koje bi ista banka u iznosu od 283,5 milijuna kuna plasirala preko drugih trgovačkih društava, čime su počinili ukupno štetu banci i drugim društvima, a sebi materijalnu korist od 99 milijuna kuna i banku doveli na rub stečaja, ili su kredite tim poduzećima plasirali kao i svima ostalima na novčarskom tržištu u dobroj vjeri, a dogodila se viša sila – krah nekretninskog biznisa? – piše Jutarnji.hr.
Krah proživljava obitelj i s vlastitim nekretninama, na ovršnoj prodaji je imanje Marije Šole na Plitvičkim Jezerima, i to u Plitvica Selu, najljepšem dijelu ovog raja na zemlji. Ovrhovoditelj je austrijska Zveza Bank iz Klagenfurta koja tako nastoji naplatiti nikad vraćenih 4,5 milijuna eura koje je podiglo poduzeće Opatovina projekt obitelji Šola. To pokazuje dvije važne i javnosti nepoznate činjenice u ovoj aferi. Prvo, obitelj Šola nije u svoje nekretninske poslove plasirala samo novac Karlovačke banke koju su većinski posjedovali i njome upravljali – Sandi Šola kao predsjednik Uprave, a Marija kao prokuristica i savjetnica, nego su 2010. godine, očito kada je voda došla do grla, posegnuli i za kreditom inozemne banke. Drugo, za takav su kredit, za razliku od kredita Karlovačke banke, morali jamčiti osobnom imovinom, što se vidi iz aneksa s istom bankom godinu poslije kada je za osiguranje kredita Marija Šola založila imanje na Plitvicama, ukupno osam čestica, te još toliko nekretnina na području Istre, piše Jutarnji.
Mještanin dobro upoznat s prilikama na Plitvicama kaže za Jutarnji da je Marija Šola imanje s trošnom kućicom tamo kupila za 33.000 eura. No, Plitvica Selo tada još nije bila na tako velikom udaru investitora, a kako je u međuvremenu zabranjena bilo kakva nova gradnja čak i na temeljima nekadašnjih objekata te se samo mogu renovirati postojeći objekti s krovom i u postojećim gabaritima, cijena nekretnina je buknula. To potvrđuje trošna kuća Marije Šole, koja je procijenjena na 202.000 eura, a kako dražba traje do petka 17. siječnja i ima tri aktivna kandidata, ona će sasvim sigurno dosta rasti.
Najatraktivnija parcela na imanju Marije Šole je ona s trošnom kućicom koja je toliko derutna da prijeti urušavanjem; ako se uruši, olakšat će budućem vlasniku jer za obnovu ionako nije. Kuća, dvor i voćnjak nalaze se na parceli od 1346 kvadrata, procijenjena vrijednost je 202.663,32 eura. U tijeku je prva dražba te je automatizmom cijena umanjena na 162.130,66, što je početna cijena i minimalna zakonska za koju se nekretnina može prodati. Formalno je dražba počela oglasom 23. listopada, a samo nadmetanje je počelo 2. siječnja. Nadmetati se mogu samo oni koji su u razdoblju osam dana prije tog roka uplatili jamčevinu u 10-postotnoj vrijednosti od procjene, dakle 20.266 eura. Takvih je troje i samo oni mogu dizati ponude dražbenim koracima od 1350 eura, odnosno ne može se nitko osim njih uključiti u trgovinu. Nadmetanje završava u ponoć u petak, ali teoretski može trajati dulje, bit će zaključeno tek ako nitko ne dostavi novu ponudu deset minuta nakon posljednje pristigle. Iako samo nadmetanje traje 15 dana, ono je svedeno u posljednje sate i minute jer su ponuđači svjesni da bi ranije samo jedni drugima nabijali cijenu. Usprkos tome, očekuje se da će se ovdje voditi žestoka bitka. Na ovu nekretninu je naslonjena i jedna stara i urušena štala koja se nalazi na čestici od 100 kvadrata. No, ona se u zemljišnim knjigama vodi kao kuća i dvor, pa je to možda privuklo čak pet ponuđača koji će se boriti za tu nekretninu procijenjenu na 9450 eura. Najviše je zainteresiranih za dvije oranice od po oko 8000 kvadrata: jedna ima pet uplaćenih jamčevina, druga šest, a ostale čestice imaju jednu. Razlog tome je što je u tim česticama Šola u diobi s drugim suvlasnicima, pa novi vlasnici neće biti samovlasnici. Za sve nekretnine vrijede pravila i rokovi kao za onu glavnu u kojoj smo objasnili proceduru, različite su, dakako, samo vrijednosti zemljišta.
Ponuđač najviše cijene nakon zaključenja nadmetanja i dražbe imat će rok od 30 dana da položi ostatak kupovnine od jamčevine koju je prvotno uplatio, a ako to ne učini, priliku će dobiti drugi s najvišim iznosom nakon njega. U svakom slučaju, izgledno je da će Marija Šola ostati bez svoje plitvičke kuće, jedne od najljepših pozicija na Plitvičkim jezerima iznad samog jezera Kozjak.
Podsjetimo, predsjednik Uprave Karlovačke banke u to vrijeme je bio Sandi Šola, a njegova majka Marija je bila prokuristica i savjetnica. Banka je završila na rubu stečaja, a onda su je kupili karlovački industrijalci Marko Vuković i Ivan Žabčić, koji su i danas većinski vlasnici ozdravljene novčarske institucije.
Opširnije pročitajte na Jutarnji.hr-u.