
Osuđen po kaznenom nalogu
Općinski sud u Karlovcu je donio kazneni nalog kojim se 71-godišnjak iz Karlovca osuđuje na sedam mjeseci zatvora uvjetno s rokom kušnje od tri godine jer je utvrđeno da je prevario sugrađanina od kojega je primio predujam od 500 eura za prodaju stana kojega nije niti prodavao.
Lani
Općinski sud u Karlovcu je utvrdio da je to učinio 27. svibnja prošle godine u namjeri da se protupravno imovinski okoristi.
Precizirano je da je lažno predočio sugrađaninu da će s njime sklopiti ugovor o kupoprodaji stana u četvrti Banija, mada to nije imao namjeru učiniti.
Navedeno je i da je tom sugrađaninu rekao da mu u svrhu zaključivanja ugovora mora predati pet stotina eura kapare, što je ovaj i učinio.
Razmatrajući slučaj, Sud je uzeo u obzir i potvrdu o predujmu, a optužnica Općinskog državnog odvjetništva od 11. prosinca 2024. navodi kako je nastala.
Oštećenik je iskazao tužiteljstvu da je njegov prijatelj svjedočio davanju kapare i da nije razmišljao o tome da se radi potvrda jer je bio u dobrim odnosima s osuđenikom.
Prevareni je putovao van zemlje i rekao je čovjeku od kojega je trebao kupiti stan da do njegova povratka pripremi ugovor i tabelarnu izjavu.
Počeo se izmotavati
No, kako je iskazao oštećeni, ovaj nije ništa pripremio i počeo se izmotavati, da bi se u jednom trenutku prestao i javljati.
Oštećenik je potom izradio ugovor o kupoprodaji stana, ali ga vlasnik nije htio potpisati, stoji u optužnici.
Nakon toga je nesuđeni kupac sročio pisanu potvrdu da je dao pet stotina eura kapare, što je ovaj potpisao i ona je uzeta kao dokaz.
U srpnju je vidio da je osobi koja mu treba prodati stan parkiran motocikl ispred kuće, pa mu je pozvonio, ali nije otvarao vrata i tada je shvatio da je prevaren, da stan neće kupiti niti će dobiti kaparu.