Na utrci je bio četvrti
– Poprilično zanimljivo ga je voziti, baš super iskustvo. Klasični auto je puno spoiji na startu od ovakvog i viši od ovog pa nestabilniji, ali brži; ovaj je dosta jednostavno voziti, stabilan je. Ide nekih 40 kilometara na sat, toliko sam ja uspio. Na natjecanju je bilo svakakvih auta, onih koji su išli brže, koji su imali jače motore, onih koji su išli sporije, ali, tu negdje je sve to. U utrci je bio četvrti od 17 solarnih automobila. Dosta dobro mjesto je zauzeo zato što je dosta jak za težinu koju ima pa je vrlo brzo razvio svoju maksimalnu brzinu, a dosta se dobro držao i u zavojima, opisao je Tomislav Plemić, učenik 3. razreda tehničara za mehatroniku Tehničke škole Karlovac i vozač solarnog automobila koji je tek nastao u ovoj školi, a već osvaja nagrade: na izložbi solarnih automobila SOELA 2021 u Sisku dobio je priznanje za najbolji dizajn, a na utrci osvojio 4. mjesto.
Stvorilo ga je četvero učenika, budućih CNC operater, elektrotehničara, stojobravara i tokara i njihovi mentori i to u godinu dana. Možda bi to napravili i prije da nije bilo korone i online nastave, ali čim su se vratili u radionice, intenzivno su prionuli poslu i napravili solarni automobil.
– Poanta je bila da učenici s mentorima daju tehnička rješenja, rade inovaciju po pitanju stajnog trapa, pogonskih kotača, rade na dizajnu i izgledu solarnih panela. Kao gotova rješenja smo morali kupiti pogonski kotač od 1.500 W, stajni trap, bateriju, solarne panele, ali u radionicama smo napravili kompletan metalski dio posla, sve preinake i tehnička rješenja, kazao je ravnatelj škole Ivan Janković.
Ovo nije prvi automobil nastao u školi: prije njega su Unića pretvorili u električni, registrirali i dobili jedini službeni auto koji je i dalje ispravan, učenici na praksi uče i na njemu, ali ovo je prvi koji je sudjelovao u utrci.
– Počeli smo malo po malo, od varenja konstrukcije, pripasivanja dok nismo došli do ovog. Najizazovnije je bilo uskladiti komponente, nema toga gotovog za kupiti, ispričao je jedan od mentora Ivan Juran.
Treće solarno vozilo škola će napraviti u sklopu Regionalnog centra kompetencije: za izradu potpuno novog automobila planirano je oko 100.000 kuna.