No što se točno poduzima građani baš i ne vide na djelu. Podsjetimo, prije desetak godina predstavljen je program sokolarenja jer sokoli učinkovito mogu otjerati vrane. No provodi li se uopće ta metoda u gradu nam nisu rekli.
Noćna šetnja Domobranskom ulicom za neke bi mogla biti i traumatična, a na trenutke bi se mogli naći u situaciji da pomislite da se nalazite usred seta poznatog Hitchcockovog filma “Ptice”.
U krošnjama drveća u Domobranskoj ali i u drugim dijelovima Karlovca obitavaju tisuće vrana koje su se posljednjih godina nevjerojatno razmnožile i sve ih je više i više da se radi o pravoj najezdi. Prizor kad jato poleti i nebo se doslovno zacrni nije baš ugodan, a buka koju ove ptice rade zna biti i zaglušujuća.
Mediji su nedavno pisali o napadima vrana na bicikliste u Zagrebu, a sličan problem imaju i drugi gradovi u Hrvatskoj. U karlovačkoj gradskoj upravi provjerili smo imaju li plan da se broj gradskih vrana stavi pod kontrolu jer bi uskoro moglo biti još više problema.
– Vrane (vrana gačac i siva vrana) sukladno zakonu spadaju u divljač koja je zaštićena lovostajem u periodu od 1. ožujka do 31. srpnja. U tom periodu polažu jaja i legu se mladi te je zakonom zabranjeno skidanje gnijezda. Vranama se gospodari u lovištu sukladno propisima lovnogospodarske osnove, a na površinama izvan lovišta, odnosno u naseljenim područjima, sukladno Programu zaštite divljači, kažu nam u gradskoj upravi.
Kako dodaju, navedenim zakonskim aktima utvrđuje se procjena brojnog stanja populacije dotične vrste, a sukladno tome metode suzbijanja povećane brojnosti iznad utvrđenog socijalnog kapaciteta – lov ili protjerivanje, posebno ako je ugroženo zdravlje ljudi ili devastirana imovina (parkovno drveće, parkovni elementi – klupice, rasvjeta, koševi, staze, automobili, javne zgrade i mjesta – fasade, žljebovi, antene, autobusne stanice i sl.).
– Grad Karlovac, svojim Programom zaštite divljači zadovoljava zakonski propisane uvjete i može poduzimati propisane mjere i aktivnosti oko najezde vrana i smanjenja njihove populacije. Mjere su propisane uz suglasnosti Ministarstva nadležnog za zaštitu prirode. Vrane kao i ostala divljač su sve veći problem u urbanim područjima u cijeloj Hrvatskoj, te je je potrebno smanjiti populaciju jer ugrožavaju ostale životinjske vrste – ptice pjevice, vjeverice, golubove, grlice, sove koje su bitne za biološku raznolikost ekosustava, kažu nam u gradskoj upravi.
No što se točno poduzima građani baš i ne vide na djelu. Podsjetimo, prije desetak godina predstavljen je program sokolarenja jer sokoli učinkovito mogu otjerati vrane. No provodi li se uopće ta metoda u gradu nam nisu rekli.
– Jedna od učinkovitih metoda je biološka zaštita – sokolarenje u kombinaciji sa skidanjem gnijezda i orezivanje drveća urbanih sredina – reduciranje krošnje stabala. Poslove sokolarenja i uklanjanja gnijezda mogu obavljati isključivo pravne ili fizičke osobe koje su registrirane za lov, stupičarenje i brigu za divljač, osobe sa sokolarskim ispitima i registriranim pticama grabljivicama, te licencirani izvođači sa licencom lovstva i urbanog šumarstva, kažu nam u Gradu.
Dodaju da se građani mogu obratiti nadležnom komunalnom redarstvu, te se nakon terenske intervencije i obilaska može procijeniti metoda uklanjanja, isključivo u periodu izvan lovostaja.