Novi sustav gospodarenja otpadom je zaživio i mislim da smo sve odradili. To je veliki projekt no sada sam ponosan na sve naše djelatnike, ali i građane koji razvrstavaju otpad, rekao je direktor Ivka.
Novi sustav gospodarenja otpadom koji je u srpnju uvela
karlovačka Čistoća omogućuje građanima da odvajajući otpad sami
sebi smanjuju račune za njegov odvoz, djeluju ekološki i daju
svoj obol u manjem zagađivanju jedine nam planete.
U Čistoći su danas prezentirani podaci koji pokazuju pomak, pa je i direktor Vlatko Ivka zadovoljan, iako kako stvari stoje sve to može i bolje no za to treba angažman građana.
Uspoređujući period od srpnja do prosinca 2021. i 2022. godine kad je uveden novi sustav, Čistoća bilježi pad miješanog komunalnog otpada koji stiže na odlagalište naIlovcu od 11 posto. S druge strane porast je prikupljenog odvojenog otpada od 13 posto, što znači da Karlovčani više recikliraju. Po riječima Ivkinog zamjenika Ričarda Mažurana, u promatranom periodu u 2021. godini je na Ilovac došlo 8.100 tona miješanog otpada, a u 2022. godini 7.300 tona.
Sljedeći korak, da postotak odvajanja sve više raste i dođe do željenih 50 posto je edukacija građana, a Čistoća zajedno s karlovačkom gradskom upravom ima plan kako taj zahtjevan posao odraditi.
– Čistoća i Grad su u tjednoj komunikaciji. Bilo je niz edukacija, radionica kroz projekt i sad ćemo imati informativno – edukativni dijalog, odnosno radionicu gdje će se još jednom ljude pozvati da odvajaju otpad. U dogovoru s upraviteljima i predstavnicima zgrada i udrugom suvlasnika smo na tragu toga i na edukaciji se kontinuirano radi, rekla je na današnjoj tiskovnoj konferenciji zamjenica gradonačelnika Ivana Fočić.
– Čistoća je u prošloj godina nabavila 22.680 spremnika i trebalo ih je podijeliti po gradu i okolnim mjestima. Postavili smo 80 zvona za staklo i podijelili tisuću spremnika za bio otpad. Za ovaj veliki projekt je 6 milijuna kuna osigurano iz EU fondova, pribavljeni su komposteri za kuće u individualnom stanovanju, te vrećice za bio razgradivi otpad za stanove. Pribavili smo i određena vozila, kupljeno je vozilo za odvoz bio otpada vrijedno 1,4 milijuna kuna iz vlastitih sredstava, dvokomorni kamion – s komorama za papir i plastiku od 1,3 milijuna kuna, od čega je milijun iz sredstava EU, rekao je direktor Ivka. Čistoća je, dodaje, kupila i mali dvokomorni smećar koji može doseći naselja gdje su uske ulice i to za 793 tisuće kuna iza vlastitih sredstava.
Nabavljen je i novi kombi a nova investicija je samohodni stroj zua uništavanje korova putem vodene pare, prvi takav u Hrvatskoj. U tijeku je montiranje solarne fotonaponske elektrane na radioni u krugu Čistoće, dok u tvrtki planiraju i asfaltiranje makadamskih dijelova koji su preostali.
– To su bile glavne investicije, moramo biti zadovoljni s učinjenim u prethodnoj godini. Novi sustav gospodarenja otpadom je zaživio i mislim da smo sve odradili dobro, iako sam bio u strahu dok sve nije zaživjelo. To je veliki projekt no sada sam ponosan na sve naše djelatnike, ali i građane koji razvrstavaju otpad, rekao je direktor Ivka.
Predstavio je i planove za ovu godinu, kaže da su realni i ostvarivi.
– Želimo da nam grad bude čist i uredan, da ljudi što više odvajaju. To je uloga Čistoće i sve se svodi na to. Da bi to mogli odraditi, nabavii smo i novo kombi vozilo za mobilno reciklažno dvorište, pa će u ovoj godini ići pet puta tjedno po terenima. Planiramo nabavu novih specijalnih komunalnih vozila za modernizaciju voznog parka. Bez alata nema zanata. Planiramo i nabavu dodatnih novih spremnika, rekao je Ivka te najavio i nabavku novog utovarivača za glomazni otpad na deponiju, kupnju novih uličnih košarica zatvorenog tipa da vrane ne mogu kopati po smeću, ali i kupnju novih tricikla za terenske djelatnike.