Uklanjaju se tri zgrade na adresama Dragojla Jarnević 1, Gajeva 20 i Gajeva 16, da bi nakon tri tjedna započelo uklanjenje objekata na adresama Rakovac 20, Mačekova 35, Križanićeva 36 i Dubovac 18.
Bageri dolaze na Gazu i uklonit će tri zgrade na adresama Dragojla Jarnević 1, Gajeva 20 i Gajeva 16. Nakon tri tjedna započet će i uklanjenje objekata na adresama Rakovac 20, Mačekova 35, Križanićeva 36 i Dubovac 18.
Iz Grada Karlovca su rekli da se to čini na nalog Državnog inspektorata nakon što su tako sugerirali elaborati jer su zdanja ruševna i kao takva opasna po život i zdravlja nakon potresa.
– Za sva uklanjanja je nadležan Državni inspektorat po službenoj dužnosti jer su objekti opasni po život i zdravlje. Imali smo posljednjih mjeseci intenzivnu komunikaciju s Državnim inspektoratom na tjednoj bazi ne bismo li uskladili uvjete za početakuklanjanja. Posebno je bilo važno uklanjanje objekta na adresi Gajeva 20 jer tu vodi cestovni pravac prema Banijanskom mostu, jedinom predviđenom za prijevoz teških tereta. Gajeva 20 je u većinskom vlasništvu države koja je podnijela zahtjev za djelomično uklanjanje, a Grad se nalazi u procesu projektiranja za zaštitne radove na preostalom dijelu objekta, pa ćemo biti mnogo pametniji nakon što se ukloni što treba, rekla je u danas pročelnica Službe za javnu nabavu Grada Karlovca Irena Grčić.
Dogradonačelnica Ivana Fočić je navela da je za obnovu od potresa na području Karlovca zatraženo 13,5 milijuna eura iz vanjskih izvora, a samo iz Fonda solidarnosti Europske unije 11 milijuna.
– Sve što trošimo vezano uz potres osigurali smo iz vanjskih izvora, naglasila je.
Skele koje su do ponedjeljka stajale postavila je tvrtka Izgradnja Marinković po nalogu Grada, a plaćane su sredstvima dobivenima iz Županije karlovačke, nastavili su iz gradske uprave.
– Sve skele su plaćene iz županijskih sredstava koja su predviđena za to. Građani Karlovca nisu iz proračuna dali niti kunu za njih. Postavljene su nakon postupka javne nabave. Ovo skidanje skela će smanjiti troškove – uštedjeti ćemo oko tri stotine eura mjesečno. Ukupno se iz sredstava za potrese daje oko 400.000 kuna godišnje za skele, rekla je I. Fočić.