DERUTNE KUĆE

Nastavlja se rušenje devastiranih i opasnih kuća po nalogu Državnog inspektorata, ali što nakon toga? Gradonačelnik: Mi ćemo svoj dio odraditi

Troškove uklanjanja javnih i privatnih objekata snosi Republika Hrvatska, kazao je gradonačelnik Mandić

Bageri i ostala teška mehanizacija već nego vrijeme aktivno sudjeluju u mijenjanju vizure grada Karlovca. Misli se naravno da rušenje i uklanjanje starih zapuštenih objekata, a prema podacima koje je na današnjoj sjednici Gradskog vijeća iznio gradonačelnik Damir Mandić, takvih je u prvom valu bilo sedam, u drugoj fazi koja je sada u tijeku radi se o deset objekata, s tim da su još dva objekata u postupku. 

U prvoj fazi ukljujeni su objekti u Ulici Dragojle Jarnević 1,  Ljudevita Gaja 16 i 20, Rakovac 20, Jurja Križanića 36, Dr. Vladka Mačeka 35 i Dubovac 18. U drugoj fazi do danas je uklonjeno pet objekata u Ulici kneza Branimira 66, Šimunićevoj 21 i 15, Banija 135 i Marmontova aleja 55. Upravo traje uklanjanje objekta u Banjavčićevoj 26, ovaj tjedan počet će i uklanjanje na adresi Draškovićeva 8, a za vikend Banija 19. Do kraja mjeseca uklonjeni će biti i objekti na lokacijama Dubovac 12a i Gornja Gaza 11.

Sva rušenja dio su aktivnosti koje provodi Državni inspektorat te je sva procedura provedena sukladno svim suglasnostima pa u konačnici i suglasnostima koje su vezane uz konzervatore. 

– Svi ti objekti nakon potresa su se pokazali neobnovljivim, pogotovo objekti u Zvijezdi. Imamo par lokacija npr. Banjavčićeva 26 gdje zadnje dvije godine nastojimo taj objekt riješiti i koji je u državnom vlasništvu, a predstavlja opasnost za susjede i stanare, kazao je gradonačelnik. 

Kazao je kako rušenja i uklanjanja idu svojim tijekom, očekuje da će do kraja mjeseca cijela druga faza biti završena. 

– Što se tiče uklanjanja privatnih objekata i javnih objekata sav trošak snosi Republika Hrvatska. Sva uklanjanja posljedica su i intenzivnog rada ljudi u gradskoj upravi koji su odradili administrativni postupke, pa i vezano uz suglasnosti privatnih vlasnika, kazao je gradonačelnik. Naglasio je i kako je Grad zbrinuo pojedine stanare koji su bili u tim objektima, odnosno našao im je zamjenski smještaj.  

– Vrlo brzo nakon uklanjanja svih objekata Grad će izaći za zahtjevima prema privatnim vlasnicima i državi jer te parcele će trebati održavati. Gradskih objekata u ovom postupku nema, tamo gdje jesmo u suvlasničkom djelu mi ćemo svoj dio odraditi, poručio je gradonačelnik. 

Danas su se i priopćenjem oglasili iz karlovačke gradske uprave, a zbog velikog interesa javnosti prenosimo ga u cijelosti…

“Uklanjanje ruševnih zgrada, odnosno, druga faza koja se odnosi na njih deset, bit će završeno ovaj mjesec. Polovica je već uklonjena, uklanjanje jedne upravo traje, još dvije na redu su ovaj tjedan, dok će preostale dvije biti uklonjene do kraja ovog mjeseca.

Sve su to ruševne zgrade, koje su godinama predstavljale opasnost za sigurnost građana i susjednih objekata, a nakon potresa postale neupotrebljive, toliko oštećene da je njihovo uklanjanje jedino rješenje.

Postupak vodi Državni inspektorat, sukladno propisima iz područja obnove od potresa, kada se radi o zgradama opasnim za život i zdravlje ljudi. Grad Karlovac obavio je potrebne administrativne poslove, među kojima i ishođenje suglasnosti privatnih vlasnika. Također, stanarima zgrada koje su bile useljene, Grad je osigurao zamjenski smještaj. Većinom su to zgrade u privatnom i vlasništvu RH, odnosno, suvlasništvu.

U prvoj fazi, ovog proljeća, uklonjeno je sedam objekata: u Ulici Dragojle Jarnević 1, Ljudevita Gaja 16 i 20, Rakovac 20, Jurja Križanića 36, Dr. Vladka Mačeka 35 i Dubovac 18.

Druga faza upravo traje i predviđa uklanjanje deset zgrada. Do danas je uklonjeno pet: u Ulici kneza Branimira 66, Šimunićevoj 21 i 15, Banija 135 i Marmontova aleja 55. Upravo traje uklanjanje objekta u Banjavčićevoj 26, ovaj tjedan počet će i uklanjanje na adresi Draškovićeva 8, a za vikend Banija 19. Do kraja mjeseca uklonjeni će biti i objekti na lokacijama Dubovac 12a i Gornja Gaza 11.

– Ova uklanjanja su dio aktivnosti koje provodi Državni inspektorat RH. Procedura potrebna za uklanjanje objekata je provedena, ishođene potrebne suglasnosti, i one Konzervatorskog odjela. Radi se o objektima za koje je nakon potresa utvrđeno da ih je nemoguće obnoviti, pogotovo one u Zvijezdi. Primjerice, u Banjavčićevoj 26: dvije godine nastojimo riješiti objekt, koji je u državnom vlasništvu, a koji je bio opasnost za susjede, za stanare koji žive uz njega. Rušenja, odnosno, uklanjanja idu svojim tijekom i očekujemo da ćemo do kraja ovog mjeseca završiti drugu fazu. Gradskih objekata u ovim postupcima nema, a gdje smo u suvlasništvu, svoje obveze ćemo ispuniti. Te parcele će trebati održavati i privatne vlasnike i državu ubrzo ćemo dopisima zamoliti da se angažiraju, izjavio je gradonačelnik Damir Mandić i napomenuo da trošak uklanjanja privatnih objekata snosi RH, odnosno, Državni inspektorat.

Za još dva objekta u Karlovcu Državni inspektorat izdao je rješenja o uklanjanju i za njih slijedi postupak odabira izvođača radova.”

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest