Poruka konferencije je da ulaganje u strukovno obrazovanje, temeljeno na stvarnim potrebama tržišta rada, potiče razvoj poduzetništva, inovacije i održivi razvoj, te doprinosi dugoročnom ekonomskom zamahu Karlovačke županije.
U punoj dvorani kina Edison danas je održana konferencija “Deficitarna zanimanja, tržište rada i poduzetništvo u Karlovačkoj županiji – izazovi i prilike”, u organizaciji Obrtničke komore Karlovačke županije i Udruženja obrtnika grada Karlovca.
Konferencija je okupila vodeće ljude iz područja obrazovanja, gospodarstva i javnog sektora, a održane su dvije panel rasprave: “Deficitarna zanimanja – kvalitetnim obrazovanjem do konkurentnosti i zapošljavanja”, te “Uloga lokalne zajednice u poticanju poduzetništva – Što činimo i kako možemo bolje”.
U panel raspravi o ulozi lokalne zajednice sudjelovali su, među ostalima, i zamjenica županice Vesna Hajsan Dolinar te gradonačelnik Karlovca Damir Mandić. Ostali panelisti bili su Ivana Mehle, zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Tomislav Pavelić voditelj odjela za strukovno obrazovanje i nadzor, Vesna Anđelić, pomoćnica ravnatelja za razvoj strukovnog obrazovanja, Ivan Janković, ravnatelj Tehničke škole Karlovac i Regionalnog centra kompetentnosti.
U drugom panelu sudjelovao je i Franjo Vukić, voditelj službe za koordinaciju HAMAG – BICRO-a, Bruno Vuljanić, v.d. predstojnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u Karlovcu, Snježana Erdeljac, ravnateljica Mješovito industrijsko – obrtničke škole Karlovac i predstavnik poduzetnika Darko Stanković, vlasnik Klesarstva Stanković.
Karlovačka županija, istaknula je zamjenica županice, kontinuirano ulaže u obrazovanje, a posebno potiče školovanje za deficitarna zanimanja.
– Od ove školske godine uveli smo izravne stipendije za učenike koji se školuju za deficitarna zanimanja od posebnog interesa, koje iznose 130 erua na mjesec. Smatramo da je to bio odličan potez, jer ove godine, prvi put nakon devet godina, imamo upisana i 3 zidara u Mješovito industrijsko-obrtničkoj školi Karlovac. Naš je cilj da učenici na kraju osmih razreda biraju školovanje za deficitarna zanimanja, koja će im osigurati posao, ili da biraju srednju školu koja će im osigurati upis na željeni fakultet. Na taj način pomažemo i potičemo poduzetništvo, naglasila je zamjenica županice.
Poruka konferencije je da ulaganje u strukovno obrazovanje, temeljeno na stvarnim potrebama tržišta rada, potiče razvoj poduzetništva, inovacije i održivi razvoj, te doprinosi dugoročnom ekonomskom zamahu Karlovačke županije.