Optužujući cijevi, on je pokušao od zabrinute javnosti prikriti činjenicu da postoji opravdana sumnja da Grad Karlovac i VIK već godinama namjerno i svjesno Karlovčanima isporučuju vodu, koja ne udovoljava zakonskom minimumu za ljudsku potrošnju, tvrdi Milan Medić i građani okupljeni u Inicijativi
Teške optužbe i tvrdnje ponovo stižu od strane tzv. Građanske inicijative stanovnika Zvijezde, Dubovca i Gaze koju predvodi Milan Medić i to na adresu karlovačke gradske vlasti i i Vodovoda kanalizacije. Tema je i dalje povišena koncentracija mangana u jednom nalazu žute i zamućene vode koji je samoinicijativno uzela i odnijela na analizu jedna stanovnica Dubovca.
U Inicijativi sad tvrde da Zavod za javno zdravstvo Karlovačke županije već godinama, desetljećima, ne kontrolira razinu mangana u pitkoj vodi u Karlovcu ali i da se već dugi period, ne zna se koliko dug, ne vrše provjere mangana, željeza i ostalih teških metala u pitkoj vodi.
– Međutim, problem je s manganom, a njega karlovački Zavod uopće ne kontrolira. Koliko dugo? Ne zna se! Godinama, desetljećima, Zavod izdaje VIK-u potvrde o ispravnosti vode, bez da vrši provjere mangana, željeza i ostalih teških metala u pitkoj vodi. To se saznalo tako što je gospođa Jakšić analizu mangana morala napraviti u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo u Zagrebu. I kada je ta analiza konačno objavljena, ispalo je da je mangana u karlovačkoj vodi bilo preko 10 puta više od zakonom dozvoljene količine ili preko 1000% iznad dopuštene razine. Da se ne bi opet reklo da i to izmišljamo, po već ne znamo koji put, ovoj izjavi prilažemo službeni nalaz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz Zagreba, u kojem se vidi povećanost mangana za preko 1000% u uzorku vode od 30. rujna 2024.
– Tako ispada da VIK već desetljećima poji Karlovčane vodom koja je zatrovana manganom i tko zna čime sve još ne, jer karlovački Zavod jednostavno takve stvari ne kontrolira. Sve je u redu, ako dovoljno duboko gurnemo glavu u pijesak.
– Pa ipak, kada su podaci o 10-erostrukoj količini mangana objavljeni, Državni inspektorat je 22. listopada 2024. naložio novu analizu vode iz karlovačkog vodovoda. I ti su podaci pokazali da je mangan sada sveden u zakonom propisane mjere. Građanske inicijative su odmah pozdravile objavu ohrabrujućih rezultata. Nesumnjivo je VIK u 3 tjedna između 30. rujna i 22. listopada uspio ukloniti mangansko zagađenje i to je za svaku pohvalu. Potrošači ništa manje nisu niti očekivali!
– A onda je gradonačelnik Mandić počeo davati vrlo čudne izjave. Slavodobitno je mahao nalazima vode uzetima 22. listopada, kao da oni od 30. rujna nisu jednako tako službeni i napravljeni u istoj javnoj ustanovi – Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo u Zagrebu. Za povećanu količinu mangana u nalazu od 30. rujna optužio je cijevi u zgradi gospođe Jakšić. Ovakvim izjavama Mandić je ustvari pokušao sakriti od karlovačke i hrvatske javnosti pravu istinu, a ona glasi:
1) Izvor mangana su najvjerojatnije crpilišta na Gazi, a ne cijevi iz stana gospođe Jakšić. Da je to tako, svjedoči nekoliko javnosti dostupnih dokumenata.
Jedan od dokumenata, koji se na tu temu može naći u Nacionalnom repozitoriju završnih i diplomskih radova Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, je diplomski rad Kristijana Kolakovića, sada glavne osobe zadužene za vodoopskrbu Karlovca. On je još 2011. godine, u okviru svog diplomskog rada, ukazao na problem zagađenja gažanskih vodocrpilišta manganom i željezom.
– Drugi dostupan dokument je Projektni zadatak za izradu projektne dokumentacije vodocrpilišta Mostanje iz 2022. godine, u kojem se jasno navodi da je razlog projektiranja „povremena pojava povećanih koncentracija mangana u podzemnoj vodi iz nekih zdenaca na vodocrpilištu Gaza I“:
– Iz ovih i drugih javnosti dostupnih dokumenata jasno je da su donosioci odluka u Gradu Karlovcu i VIK-u već dugi niz godina svjesni da su uzrok onečišćenja vode manganom gažanska vodocrpilišta, a ne cijevi u stanu gospođe Jakšić na Dubovcu.
2) Zavod za javno zdravstvo Karlovačke županije ne vrši nikakvu analizu karlovačke pitke vode na mangan, željezo i druge teške metale, pa VIK slobodno poji Karlovčane vodom u kojoj njihovu koncentraciju nitko ne kontrolira.
3) Iako vrlo vjerojatno već godinama vrlo dobro znaju da su gažanska vodocrpilišta zatrovana manganom i tko zna kojim još metalima, Grad Karlovac i VIK ne samo da nisu ništa učinili da se ova crpilišta zatvore, nego su učinili upravo suprotno. Podigli su slap na ušću Korane u Kupu kako bi se digla razina podzemnih voda iz kojih se napajaju vodocrpilišta na Gazi.
– Poput malog djeteta uhvaćenog s prstima u pekmezu, koje toliko priča da se na koncu zapetlja u svoje vlastite riječi, izjave gradonačelnika Mandića, najodgovornijeg čovjeka i Grada Karlovca i VIK-a, su ustvari ukazale na glavni problem.
– Optužujući cijevi, on je pokušao od zabrinute javnosti prikriti činjenicu da postoji opravdana sumnja da Grad Karlovac i VIK već godinama namjerno i svjesno Karlovčanima isporučuju vodu, koja ne udovoljava zakonskom minimumu za ljudsku potrošnju.
– Zbog toga, inicijative oštećenih i zabrinutih građana gradskih četvrti Zvijezda, Gaza i Dubovac u Karlovcu traže da Grad Karlovac i VIK trajno na tjednoj razini vrše kontrole vode na mangan, željezo i ostale teške metale kod ovlaštenog laboratorija, te da svaki ponedjeljak javno objavljuju rezultate, kako bi građani znali da je voda u sustavu sigurna za piće, navode još u Inicijativi.