TISKOVNA SDP-A

SDP-ovci kroz prizmu nove korupcijske afere izrazili sumnju u karlovačke projekte: Je li Aglomeracija Karlovac “Beroševa sestra”? Kako se upravlja bolnicama?

Kad s kralo željezo na gradilištima vidi se da je korupcija prodrla na najniže od najviših pora društva. Želimo se boriti protiv toga i to pokušati promijeniti rekao je Domitrović

Najnovija korupcijska afera u čijem je središtu HDZ-ov sad već bivši ministar zdravstva Vili Beroš dovela je do toga da SDP uopće nije htio raspravljati o prijedlogu državnog proračuna, a opisani načini na koji se javni novac slijevao u privatne džepove otvaraju sumnje u aktualne poslove i projekte koji se provode novcem iz europskih fondova.

Danas su na tiskovnoj konferenciji o tome govorili SDP-ov saborski zastupnik i predsjednik županijske organizacije Dalibor Domitrović, te v.d. predsjednice GO SDP-a Karlovca Ehlimana Planinac.

Domitrović je podsjetio da provedba Aglomeracije ima izuzetno puno problema, oteže se s rokovima, nekvalitetno se radi te izrazio sumnju da je moguće da će kroz taj ogromni projekt biti i neutemeljeno potrošenog novca, ali i možda onog koje je završilo u džepovima političara do najniže razine.

– Kad s kralo željezo na gradilištima vidi se da je korupcija prodrla na najniže od najviših pora društva. Želimo se boriti protiv toga i to pokušati promijeniti rekao je Domitrović.

Planinac je prisnažila da je Aglomeracija velebni projekt koji bi nam trebao donijeti boljitak života, međutim, dodaje, “preslikavajući situaciju na državnom nivou ne možemo ne pomisliti da se to događa i lokalno. Jedan moment je destrukcija koja se radi”.

– Imamo kolektor koji je postavljen 1997. godine i iako nije prošlo ni 30 godine uklonjen je i ugrađen isti takav novi, istih performansi. Iz kojeg razloga ako nešto ima rok trajanja 100 godina se miče prije nego što je otplaćen i još k tome zajmom Svjetske banke. Ne može se ne zaključiti da se radi o potencijalnoj korupciji i radnjama koje trebaju biti istražene i sankcionirane. U tom projektu je cijela Zvijezda +intenzivno uništena i destruirana. Kad je spomenuti kolektor postavljan oštećenja na građevinama nije bilo. Zašto se sada to desilo. Tu je i slučaj Velike vojarne, tko će e platiti rušenje objekta, obnovu Veleučilišta, Kamoda i ostalih zgrada koje su obnavljane novcem koji smo dobili. Sad više ne znamo na koji način je utrošen kad se to dogodilo, rekla je Planinac uz pitanje imamo li od svega više štete ili koristi u konačnici.

– SDP je i povukao 260 svojih amandmana od kojih su mnogi bili usmjereni na lokalnu razinu za poboljšanje infrastrukture. Veliki dio proračuna dolazi na lokalnu razinu i gubi se kroz korupciju. Je li Aglomeracija Karlovac “Beroševa sestra” povezana s poduzećima koje rade na njoj? To su indiciji, ispitujemo da se i to provjeri, rekao je Domitrović.

Afera koja je pokazala nevjerojatnu korupciju u zdravstvu otvara i pitanja upravljanja bolnicama. Domitrović je na novinarski upit rekao da se preuzimanjem županijskih bolnica od strane države ništa značajno promijenilo.

– Onako kakvo je stanje bilo je i ostalo i nema nikakvih značajnih promjena na listama čekanja, status quo je i nije se pokazalo da je država bolji upravitelj nego lokalna zajednica. Ogulinska bolnica je dobila novu ravnateljicu ali je upravljački modus operandi isti. Centralizacija države omogućava mogućnost te velike korupcije. Ukoliko budemo u prilici da budemo upravljali tim sustavom, bit će decentralizacija. HDZ o tome samo priča, kaže Domitrović.

SDP, dodaje, nije mogao sudjelovati u sastavljanju proračuna u kojem je deset posto sredstava pripremao Beroš.

– Iz poruka se vidi da su se sredstva rezervirala za mafiju što je otkriveno akcijom europskog tužiteljstva. Naravno da je SDP reagirao i da ne želimo sudjelovati u takvom donošenju proračuna. Ako se to radi u zdravstvu, što se radi u ostalim poduzećima – HŽ-u, HEP-u, Hrvatskim šumama, koliko je tu novca namijenjeno za kriminal, pita Domitrović.

Kaže da premijer predstavlja da je proračun razvojan i socijalan, ali ako realno i kvalitetno sagledamo kako ljudi žive život vidimo da nigdje prema građanima nije išao s ozbiljnim povećanjem.

– Predlagali smo besplatne vrtiće za što je potrebno 300 milijuna eura na razini Hrvatske. To je odbijeno a toliko novca ide samo kroz korupciju u jednom ministarstvu. Sve ono što je predstavio kao uspjehe je vezano za EU novac, rast proračuna je od inflacije no briga za one kojima je to najpotrebnije i socijalni programi ne predstavljaju povećanje nego su realno naši građani na gubitku. Prije 10 godine se za jednu plaću mogao kupiti kvadrat stana danas treba bar četiri prosječne plaće.

Slovenija nam je najbliža iako manja i manje resursa. Ali prosječna plaća je 28 tisuća eura godišnje u Hrvatskoj 12.300. BDP u Sloveniji je 38 tisuća a u RH je 23 tisuće. Imaju bolje ekonomske pokazatelje jer nema korupcije i nema HDZ-a, zaključio je još saborski zastupnik SDP-a i aktualni gradonačelnik Ogulina.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest