URBANISTIČKO PLANIRANJE

Kako će izgledati Karlovac budućnosti? Arhitekti Morsan i Bosanac uputili Gradu niz primjedbi na prijedlog GUP-a, evo koje su probleme otvorili i što predlažu

Kako će izgledati Karlovac budućnosti pitanje je oko kojeg se lome koplja već duži niz godina. Struka ima različita mišljenja, neki su za to da se grad mora širiti i privlačiti investitore koji su spremni ulagati u gradnju novih gradskih četvrti, drugi su za održivi razvoj i čuvanje spomeničke baštine po svaku cijenu, a bilo je i ideja o ponovoj gradnji gradskih bedema i vraćanje karlovačke povijesne Zvijezde u prvobitni oblik kakav je imala u minulim stoljećima.

Zadnji arhitektonski natječaj za glavnu gradsku os – dio Nazorove ulice, područje oko Autobusnog kolodvora i željezničko stajalište te područje s one strane pruge prema Novom centru također je izazvao brojne rasprave iako su rješenje predložili prepoznati arhitekti a prihvatilo ga povjerenstvo također sastavljeno od stručnih ljudi u području urbanizma, predstavnici vlasti i zainteresiranih investitora.

Sa svojim viđenjem novog Urbanističkog plana grada Karlovca javili su nam se karlovački arhitekti Boris Morsan i Oliver Bosanac koji su, kako nam kažu, nakon javne rasprave o Izmjenama Generalnog urbanističkog plana upozorili izrađivače na stanje u karlovačkom urbanizmu i pitanja koja po njihovom mišljenju treba rješavati.

– Smatramo da je na temelju GUP-a potrebno pokrenuti izradu Koncepcije prostornog razvoja grada Karlovca sa studijom urbane ekonomije i druga istraživanja među kojima su posebni urbanistički plan za kulturni krajolik, plan saniranja oštećenja građenjem, kampus Veleučilišta s Magaševom linijom kao polazište za plan Gaze, arhitektonske i ekonomske studije u Zvijezdi, na obalama rijeka i druge, navode.

Nadalje, ovaj tim je u ovom upozorenju dodao i napomenu s nekoliko po njima bitnih pitanja:

– Split i Dubrovnik su stariji od Karlovca ali Karlovac ima stilska obilježja zbog kojih se nalazi na istoj razini spomenika kulture. Ima li Karlovac kulturni krajolik? Ima li Karlovac pregled oštećenja građenjem i posebno, ima li pregled oštećenja kulturne baštine? Treba li kulturni krajolik, Orlicu i Magaševu liniju unijeti u planove? Treba li razdvojiti gradski i tranzitni promet i smije li pruga za brzine do 120 km/h prolaziti sredinom grada? Ima li Karlovac koncepciju prostornog razvoja, pitaju se Morsan i Bosanac.

Ovaj arhitektonski dvojac se svojim primjedbama obradio pročelnici gradskog Upravnog odjela za prostorno uređenje i poslove provedbe dokumenata prostornog uređenja Vesni Ribar, te su i dobili odgovor, a onda su i dobili odgovor s kojim nisu bili zadovoljni. Donosimo prepisku o ovoj važnoj temi, ali i njihove argumente za sve ono što smatraju bitnim u budućem urbanističkom planiranju grada Karlovca.

Kompletan tekst u integralnoj verziji možete pročitati OVDJE…

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest