Zastupnica Draženka Polović je istaknula da je problem s kakvoćom vode za ljudsku potrošnju ogroman i da stanovnici svakodnevno moraju živjeti sa smeđom vodom
U utorak je zasjedao Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskog sabora o karlovačkoj vodoopskrbi kada su institucije ustvrdile da tvrtka Vodovod i kanalizacija poštuje zakone, a zastupnik Zvonimir Troskot iz Mosta ih je upozorio da se sve snima “i da će jednom doći na istragu”.
Sjednicom je predsjedala predsjednica Odbora Dušica Radojčić iz Možemo, a sjednica je sazvana na poticaj njezine saborske i stranačke kolegice Draženke Polović te karlovačkog gradonačelnika i saborskog zastupnika Damira Mandića iz Hrvatske demokratske zajednice.
Voditelj vodoopskrbe u tvrtki Vodovod i kanalizacija Kristijan Kolaković je naveo da se vodoopskrbni sustav Karlovca prostire na tristotinjak četvornih kilometara, da ima 682 kilometara mreže, šest vodocrpilišta, 13 vodosprema i 18 precrpnih stanica te na mreži više od dvije tisuće hidranata i blizu 17.000 priključaka, kao i da je prosječna starost mreže 33 godine. Sustav obuhvaća i vodocrpilišta Gaza 1, Gaza 3, Mekušje i Švarča.
Kolaković je dodao da je do prije tri godine sustav funkcionirao tako da su sva vodocrpilišta bila povezana s magistralnim cjevovodom i sekundarnim cjevovodima te je s tlakom od šest i pol bara voda pumpana izravno u mrežu i bila kružno spojena, a da je prije tri godine tijekom koncepcijskog rješenja sustav odvojen na tlačni i gravitacijski, pa su vodocrpilišta Gaza 1i Gaza 3 postala tlačna koja su punila vodospreme Strmac i Švarča koje pak gravitacijski snabdijevaju grad, dok se iz vodocrpilišta Mekušje i Švarča niskotlačnim pumpama izravno upumpava voda u mrežu.
– Na području cijelog grada se provode intenzivni radovi u sklopu projekta “Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac – Duga Resa”. Radi toga da se iskorijene pojave zamućene vode ispran je u veljači 2023. i u listopadu ove godine tlačni magistralni cjevovod duljine 6,7 kilometara s vodospreme Strmac i Švarča na muljni ispust. Uspjeli smo steći uvjete za to da prebacimo punjenje vodosprema odozgo s obzirom na to da smo uspjeli pronaći dva bitna puknuća. Na području Dubovca smo ugradili ventil radi preusmjeravanja toka vode te dva sigurnosna i odrazčno-dozračna ventila na području Dubovca radi kompenzacije hidrauličkih udara, promijenili smo načina kloriranja na vodocrpilištu Gaza 3, uveli metodu ispiranja mreže kada se zatvaraju dijelovi cjevovoda i kada se ispire samo jedna dionica, a ujedno mjere protok i tlak i nastoje postići brzine vode od 1,2 do 1,5 metara u sekundi ne bi li se podigao i isprao talog. Radimo i na rekonstrukciji dotrajalih dijelova mreže te na sanaciji kvarova te postavljamo štitnike protiv neovlaštenog korištenja hidranata – naveo je Kolaković.
Gradski vijećnik Možemo Ivica Furač je kao gost na sjednici ustvrdio da javnost do sada nije znala za to da je promjena načina dopreme vode unazad dvije godine uzrok zamućenja i da to može biti popraćeno i pojavom veće količine mangana.
– Kako nakon toga imati povjerenje kada nas se uvjerava da je voda zdravstveno ispravna – upitao je Furač.
Voditeljica laboratorija Vodovoda i kanalizacije Dolores Raić je objasnila je da se po protokolu zaprima primjedba potrošača, zatim pošalje ekipa na teren za ispiranje, a nakon toga uzorkuje na najbližem mjestu na mreži. Kazala je da je 2020. bilo petnaest pritužbi, 2021. 53, 2022. 150, 2023. 346, a u 2024. 636.
– Već po tome se vidi da je uslijed promjena sustava opskrbljivanja i uslijed radova došlo do promjene na mreži, do dizanja taloga, protustrujne vodoopskrbe, hidrauličkih udara, ovlaštenog i neovlaštenog otvaranja hidranata… – rekla je D. Raić, a Kolaković dodao da je listopadu ove godine bilo 129 prijava, u studenom 35, a u prosincu 3, dakle da je broj značajno smanjen.
– Na vodocrpilištu Gaza 1 pojavio se problem s povećanjem koncentracije mangana i od tada ga intenzivno pratimo na tamo, a brojke su jako varirale. U rujnu ove godine se koncentracija mangana na sirovoj vodi pokazala većom od maksimalno dozvoljene vrijednosti i pitala sam stručno povjerenstvo treba li poduzimati nešto, a odgovoreno je da ne, ako nije riječ o prekoračenju na mreži. Samo kloriranje smanjuje koncentraciju mangana, a i miješa se voda s drugih vodocrpilišta, mangan je bio u malim količinama. U uzorku jedne građanke s internih instalacija je pronađena jedna koncentracija mangana te smo opet održali sastanak sa Stručnim povjerenstvom i zatražili nove preporuke, a u njima je prvo rečeno da iz svih zona opskrbe jednom tjedno nosimo uzorke u Hrvatski zavod za javno zdravstvo na ispitivanje mangana, što smo i učinili. Od dobivanja stručnog mišljenja do danas nosimo u HZJZ po četiri do pet uzoraka tjedno, a i našim internim kolorometrijskim metodama ispitujemo prisustvo mangana i željeza u mreži – dodala je D. Raić.
Napomenula je i da u mreži postoji talog s manganom, željezom i sitnim muljem i da je moguće da žuta voda dođe do potrošača, kao i da je tvrtka Vodovod i kanalizacija cijelo vrijeme komunicirala da takva voda nije za konzumaciju, što je vidljivo i golim okom.
– Potrošače smo obavještavali da u tim slučajevima nakon ispiranja mreže isperu interne instalacije. Ključno je što se mreža i dalje ispire. Proces demanganizacije smo razmatrali još 2009. godine. Uz pomoć Hrvatskih voda smo bušili tri zamjenska bunara na Gazi 1 i jedan novi iz 2012. Vodocrpilište Mostanje je rješenje ovih problema jer su bunari na Gazi iz 1970. i pitanje je koliko bi bilo isplativo ulagati u bunare na izdisaju – rekla je D. Raić.
Predsjednica Stručnog povjerenstva za vodu namijenjenu ljudskoj potrošnji Valentina Zoretić-Rubes je potvrdila navode D. Raić i kazala da je naloženo tvrtki Vodovod i kanalizacija da istraži uzrok i riješi problem kako građani ne bi izgubili povjerenje u vodoopskrbni sustav.
– Možemo zaključiti da isporučitelj vode poduzima sve da ukloni i ublaži pojave zamućenja te da nastoji poboljšati stanje vodoopskrbe – rekla je V. Zoretić-Rubes.
Načelnica Sektora sanitarne inspekcije Državnog inspektorata Republike Hrvatske Ružica Vazdar je rekla također da je tvrtka Vodovod i kanalizacija po zaprimanju pritužbi poduzela sve sukladno zakonu.
– Redovito provodimo nadzor i nisu utvrđene nesukladnosti. Do sada smo zaprimili osam informacija o odstupanjima od parametara, no to se uglavnom odnosilo na indikatorske parametre, dakle one koji nemaju izravnog utjecaja na zdravlje, ili je pak bila riječ o problematici kućnih instalacija. Uzeli smo 18 službenih uzoraka i svi su bili ispravni. Dodatno smo u listopadu uzeli osam uzoraka i svi su pokazali da je voda zdravstveno ispravna – navela je R. Vazdar.
Voditeljica Odjela za kontrolu zdravstvene ispravnosti voda i vodoopskrbu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Magdalena Bujević Bošnjak je rekla da je od 2016. do 2023. koncentracija mangana u karlovačkoj vodi za piće određivana u 43 uzoraka i da su sve koncentracije bile ispod 50 mikrograma po litri.
– Nismo imali uvid u to da se bilo što loše događa. Bilo je sporadičnih problema vezano za interne instalacije ili onih problema koji se redovno pojavljuju i otklanjaju u svim vodovodima. Sustav u kojemu se ništa ne događa je nemoguć – poručila je M. Bujević Bošnjak.
Naglasila je da se do 2026. godine na području Karlovca provode tri projekta ukupne novčane vrijednosti 77,73 milijuna eura, “pa je ovo sada najintenzivniji period”.
– Očekujemo da će sedam tisuća stanovnika imati poboljšan pristup vodoopskrbi, a deset tisuća odvodnji – kazala je M. Bujević Bošnjak.
Dodala je da je Vodovod i kanalizacija 29. studenog podnijela zahtjev za ocjenu plana sigurnosti vode i da će se to učiniti.
– U našim sustavima se odavno upravlja rizicima i Vodovod i kanalizacija ima HACCAP sustav od 2006. Dakle, nisu sustavi bez upravljanja. Pojave takve su uobičajene i događaju se i drugim vodovodima, a zbog ogromne razine radova su se intenzivirale – rekla je M. Bujević Bošnjak.
Voditeljica Službe za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Karlovačke županije Valentina Tomičić Žabčić je navela da su ove godine imali 75 uzoraka na području Karlovca, da je od tog broja 67 uzeto za redovnog nadzora, a osam za revizijskog, odnosno da je od 75 uzoraka u samo četiri utvrđena nesukladnost s propisima – u dva slučaja zbog bioloških parametara, a u dva zbog više koncentracije olova.
– Uzrok je bio unutar samih objekata. Ti su problemi riješeni – rekla je V. Tomičić Žabčić.
Nakon što je kod Nataše Jakšić na Dubovcu utvrđena velika količina mangana u vodi iz slavine, pojačan je nadzor, uzeta su još 24 uzorka i utvrđena u tri nesukladnosti zbog bioloških parametara, mangana i mutnoće te da je i to sanirano.
– Grad Karlovac je osigurao novac za analizu po opravdanim prijavama građana i po tome smo uzeli 21 uzorak, a od toga ih je pet bilo nesukladno na biološke parametre. Nakon ponavljanja svi su uzorci bili ispravni – dodala je V. Tomičić Žabčić.
Dobriša Adamec iz Možemo je upozorio na to da se 2009. razmatralo izgraditi postrojenje za smanjenje količine mangana, a da je na sjednici Gradskog vijeća Karlovca predstavnik Vodovoda i kanalizacije 2022. rekao da mangana nema.
– Sada sve izlazi na vidjelo i saznajemo što se događa. Mangana je toliko da ste čak tražili mišljenje treba li omogućiti prekoračenje minimalno dozvoljenih količina. Bunari se gase jedan po jedan, a direktorica je rekla da su zbog mangana zatvorena četiri – kritizirao je Adamec.
Kolaković je naveo da je tvrtka Vodovod i kanalizacija radi učinkovitijeg ispiranja i čišćenja cjevovoda angažirala vanjskog stručnjaka Juricu Kovača, a on je izazvao pozornost javnosti ove godine kada je ustvrdio da u Tanzaniji i Indiji stanovništvo nema 24 sata dnevno osiguranu vodu za piće, pa utoliko Karlovčani mogu biti zadovoljni, no Kolaković je odbio komentirati takve navode poručivši da su Kovačeve metode ispiranja dobre.
– Konkretnim ispiranjima smo samo rješavali konkretne pritužbe i nismo dobivali konkretne rezultate. Vjerojatno je stoga samo uzrok bio uz radove i hidrauličke udare te puknuća bio i na magistralnom cjevovodu, odnosno promjena načina punjenja i kloriranja, pa da oba vodocrpilišta budu na natrijevom hipokloritu, ugradnja sigurnosnih ventila i tek nakon toga imamo značajne pomake. Radili smo na konstantnoj sanaciji posljedica – poručio je Kolaković.
D. Polović je istaknula da je problem s kakvoćom vode za ljudsku potrošnju ogroman i da stanovnici svakodnevno moraju živjeti sa smeđom vodom.
– Dozvoljavam da je voda možda zdravstveno ispravna, no jako je teško normalno živjeti u takvim uvjetima – rekla je D. Polović.
Kolaković je napomenuo da su se zamućenja događala na sedam do osam posto mreže i da je time zahvaćeno manje od jedan posto stanovništva.
– Na sastanku sa stručnjakom je zaključeno da je postrojenje za demanganizaciju vrlo izdašan projekt i trebalo bi pet godina da počne funkcionirati. Zato radimo na novom vodocrpilištu na Mostanju s novim tlačnim magistralnim cjevovodom te laganog gašenja vodocrpilišta Gaza 1 – dodao je Kolaković.
Gradonačelnik Ogulina i saborski zastupnik Socijaldemokratske partije Hrvatske Dalibor Domitrović je primijetio da na sjednici “struka brani, a da su građani nezadovoljni”.
– Uopće ovdje nije mjesto takvoj raspravi. Ona se trebala odvijati tamo gdje struka prevladava jer valja iznaći tehničko rješenje. Ne vidim razloga za sazivanje ove sjednice Odbora. Taloga ne bi bilo da se ispiralo redovno. Posljednjih desetljeća se nije dobro upravljalo sustavom i sada se traži rješenje Odbora, što mi je čudno, pa i suludo. Jedino cijena vode može riješiti ovakve probleme koji su gomilani godinama i kojima su uzrok nedovoljno stručni u samom poduzeću – poručio je Domitrović.
D. Raić mu je odgovorila da se 2021. godine ispiralo 841 puta na 444 lokacije, 2022. 1.271 puta na 478 lokacija, 2023. 1.592 puta na 606 lokacija, 2024. 831 put na 388 lokacija. Mandić je ustvrdio da sjednica nije niti sazvana da bi se iznašlo rješenje, nego da svatko kaže što ima za reći.
Predstavnik inicijative građana Zvijezde, Gaze i Dubovca Milan Medić je upozorio da se gubici u distribuciji vode kreću oko 60 posto, pa je pitao čemu planirati nove bušotine, ako se mogu smanjiti gubici, a Kolaković mu je odgovorio da bušotine postoje već nekoliko godina i da projekt novog vodocrpilišta obuhvaća tri bunara sveukupne izdašnosti veće od 250 litara u sekundi.
– Tako bi se riješio problem starog magistralnog cjevovoda i time i smanjili gubici. Prosječna starost mreže jest 33 godine, no imamo 140 kilometara mreže starije od 50 godina, 118 kilometara između 40 i 50 godina. Tri desetljeća je rok trajanja cjevovoda, ovisno o vrsti materijala. Vodocrpilište Mostanje s novim tlačnim cjevovodom sa sanacijom gubitaka je rješenje – napomenuo je Kolaković.
Mandić je kazao da se problemima u vodoopskrbnom sustavu pristupalo ozbiljno i da se o njima informiralo pravodobno te da se u sklopu projekta “Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac – Duga Resa” mijenja više od 50 kilometara vodoopskrbne mreže, što će utjecati na smanjenje gubitaka.
– Nitko pametan ne bi isporučivao otrovnu vodu. Postoji cijeli sustav koji to nadzire. Povjerenje jest narušeno, opravdano ili ne. Znamo uzroke problemima – poručio je Mandić.
D. Polović je istaknula da je tvrtka Vodovod i kanalizacija po zakonu obvezna isporučivati ispravnu vodu, a da građani već godinama ne konzumiraju to pravo.
– Vjerujem da su pokazatelji točni, no stanovnici Logorišta, Švarče, Novog centra, Turnja, Banije, Drežnika i Zvijezde svjedoče stalnim kvarovima, zamućenjima i promjenama mirisa vode. Nadam se da nema čovjeka u ovoj sobi koji smatra da se tako može normalno živjeti, da treba puštati vodu pola sata ne bi li se skuhao čaj. Građani su iskoristili sve procedure i tražili da se javnosti objasne uzroci, posljedice i rješenja. Povjerenje u sustav se gubi zbog izostanka bilo kakvog nagovještaja konkretnog, stvarnog i uvjerljivog rješenja. Opravdano se sumnja u zdravstvenu ispravnost vode. Zato se udružuje u grupe i dnevno objavljuju fotografije vode. Predugo izostaje transparentna, logična i uvjerljiva komunikacija između Grada Karlovca, Vodovoda i kanalizacije i građana. Valja jasno i glasno ukazati na uzrok problema, posljedice i kako se to misli riješiti. Građani već tri godine čekaju odgovor na to. Umjesto toga se pribjegava nizu procesa i pritisaka, da ljudi iz tvrtke kucaju na vrata, da policija ispituje one koji objave fotografije zamućene vode, da gradonačelnik prijeti Državnim odvjetništvom, da se konfabulira o uroti. Tražimo vremenski plan aktivnosti. Imate vertikalu s HDZ-om, pa izvolite riješiti taj problem – poručila mu je, a gradonačelnik je odgovorio da je nabrojala dijelove grada u kojima se izvode radovi, da je uzrok jasan i da ga nitko nije skrivao.
Napomenuo je da su informacije “itekako bile u javnosti”.
– Smiješno je što spominjete HDZ i vertikalu – poručio je Mandić.
Nezavisni saborski zastupnik Josip Jurčević se zapitao što rade na sjednici, ako problema nema.
– Ne bih rekao da gospođa Polović politizira. Sigurno je upravljački model glavni problem i građani s pravom ne vjeruju institucijama. Zdravu pamet nećete uvjeriti da takva voda ne šteti zdravlju. Problem neće biti riješen – rekao je Jurčević.
Troskot je poručio Kolakoviću da ga može biti sram što je s donedavnom direktoricom tvrtke Vodovod i kanalizacija Katarinom Malenica “uletavao nedjeljom u stan ljudima koji imaju srčane probleme”.
– Kada ste bili toliko hrabri maltretirati ljude nedjeljom, kako to da u godinu i pol dana niste otišli do gospođe Mirne Hauswirth koja pliva u fekalijama? Jasminki Trpčić je tri puta policija završila na vratima kada je prijavila problem vode. To vam je Karlovac – rekao je Troskot, a ovaj mu je odgovorio da ne upada u stanove, nego pristojno pozvoni, pa uđe, ako ga se pozove.
Troskot je naveo da je 93 posto pritužbi opravdano i da je pozadina problema projekt “Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac – Duga Resa” i “razvaljivanje grada talpama”.
– Iz institucija nitko nije spomenuo da se fekalne bakterije uništavaju klorom, da se u izvještajima ne pokaže da ljudi piju uklorirane fekalije. To niste nigdje rekli. Ključ jest u tom projektu i korištenju talpi. Odgovarat će onaj tko stoji iza te metode. Kojim ste dobavljačima pogodovali? Pitao bih se da dolazim iz institucija bih li dolazio braniti Mandića danas ovdje. Ovo se snima i jednom će doći na istragu. Porazbijale su se kuće na površini, porazbijale su se cijevi ispod zemlje. Kako to da se toliko trudite, a da se broj pritužbi uvećava? Most nema veze s time, mi se jedino brinemo za Karlovčane. Institucije nisu reagirale i bojazan je opravdana. Ovo nema veze s politikom, to je pitanje nacionalne sigurnosti. Je li ovo diktatura? Nećete to raditi. Kolakoviću, dobit ćete prijavu za maltretiranje ljudi nedjeljom poslijepodne po narudžbi gradonačelnika – izrekao je Troskot.
Mandić je naveo da je sjednica Odbora sazvana kako bi upravo Troskot bio na njoj i rekao sve što želi.
– To je važno zbog svih Karlovčana. Rekli ste da Opća bolnica Karlovac truje svoje pacijente, a nakon toga nikome ništa. Upravo zbog ovakvih podvala. Nitko nije fokusiran na Most, Vi ste fokusirani na Karlovac – poručio je Troskotu, a ovaj mu je odgovorio da je K. Malenica žrtvovana zbog njegovih gluposti i da on brine za Karlovčane, pa i za nju te da stanovnici triju ulica na Dubovcu primaju prljavu vodu dok traje ta sjednica, kao i da će se svi troškovi odraziti na cijelu Karlovačku županiju s obzirom na pripajanja drugih komunalnih tvrtki Vodovodu i kanalizaciji.
Mandić je ustvrdio pak da Troskot manipulira i predložio da se pozove razgovara i s N. Jakšić.
D. Reić je reagirala kazavši da niti u jednom uzorku nisu pronađene fekalne bakterije.
– Došlo je do zabune u javnosti kod tumačenja nalaza. U nijednom trenutku klor nije bio u nedozvoljenim količinama. Nikad nismo imali prijave za masnu vodu. Žuta i smeđa voda se ne smatraju zdravstveno ispravnima jer već nisu bistre – kazala je D. Reić.
Medić je rekao kako se ne može oteti dojmu da je na sjednici svjedočio “klasičnom zataškavanju problema”.
– Građani Karlovca mjesecima iz svojih perilica vade prljavi veš, zamućenom vodom ne mogu prati rublje i ne mogu je piti. Gospođa Jakšić je 30. rujna sama uzorkovala vodu nakon što je pola godine trpjela. Uvjeravate nas da je sve u redu. Koja to cijev može dobiti atest za prodavanje da poveća za tisuću posto količinu mangana? Struka i donosioci odluka znaju već desetljećima za mangan u vodi. Sustavno nešto krivo radite, ako se sve više trudite, a dobivamo sve više prigovora. Ispiranje je počelo tek kada se dignula javnost, na što ste odgovorili slanjem policije – poručio je Medić.
D. Raić je na to ponovila da su povišene količine mangana ustanovljene tek na sirovoj vodi. Rekla je i da su od početka godine izvršena 831 interventna ispiranja na 388 mjesta.
– Drugo su ispiranja dežurnih službi i planska ispiranja – dodala je D. Reić.
Voditeljica Odsjeka za kontrolu vode za ljudsku potrošnju, vode za kupanje i bazenske vode Zavoda za javno zdravstvo Karlovačke županije Tea Frketić je odgovorila da nije bilo fekalija u vodi koju je uzorkovala N. Jakšić.
– Bio je povećan broj kolonija, najvjerojatnije zbog mutnoće. Imala je 30. listopada opravdanu prijavu i prvi nalaz je pokazao nesukladnost što se tiče kolonija. Nakon popravka, pokazalo se da je sve u redu – rekla je.
Adamec je ustvrdio da je glavni problem način na koji politika upravlja tvrtkom Vodovod i kanalizacija i da su njezini ljudski resursi “u potpunosti devastirani stranačkim zapošljavanjem i uništavanjem znanja”.
– U Karlovcu je ugrožena kontinuirana opskrba pitkom vodom, pogotovo u sušnim mjesecima i to je potpuna katastrofa za grad na četiri rijeke. Istovremeno se devastira prirodni okoliš Korane od slapa do ušća. Ujedno se isporučuje voda koja nije za piće. Umjesto da se riješio problem mangana i željeza, podizala se pregrada na ušću koja je devastirala Koranu. U projekt se ušlo bez analize rizika. Mangan se taloži u cjevovodu, okolnosti ga dižu i završi u domovima. Za tu pojavu nije kriva ona jedna kućna cijev – kazao je Adamec.
Mladen Matan iz Možemo je rekao napomenuo da je osnovni uzrok zamućenja talog koji se nakuplja u cijevima, koji se podiže i tako dolazi do potrošača, a da je paušalno tvrditi da su uzrok radovi na vodnokomunalnoj infrastrukturi.
– Dalek je put od radova do zamućenja u slavinama. Pozdravljam mjere ispiranja cjevovoda – rekao je Matan.
Jurčević je pitao kako bi slijepe osobe trebale vidjeti da je voda mutna, a rečeno mu je da će se utoliko preporuke nadopuniti.
Zamjenica pučke pravobraniteljice Dijana Kesonja je primijetila da se “donekle razlikuju” informacije o razlozima zamućenja i pritužbi.
– Svima je bitno znati do kada će ovakva situacija trajati, što će se poduzeti i da se o tome obavijesti građane. Poštujemo struku i rezultate mjerenja. Bitno je da se takve informacije prenesu na razumljiv način – kazala je D. Kesonja.