Do 7. siječnja

Petarde nisu igračke! MUP pokrenuo akciju “Mir i dobro”, upozorava na opasnosti od pirotehnike kako bi se spriječile tragedije

Cilj akcije je ujedno i savjetovati građane kako sigurno rukovati pirotehničkim sredstvima, ako se ipak odluče na to

U petak je započela provedba akcije Ministarstva unutarnjih poslova “Mir i dobro” koja će trajati do 7. siječnja sljedeće godine, a radi poticanja na suzdržavanje od korištenja pirotehnike ne bi li se spriječile tragične posljedice, javila je Policijska uprava karlovačka.

Cilj akcije je ujedno i savjetovati građane kako sigurno rukovati pirotehnikom, ako se ipak odluče na to.

Načelnik Sektora za inspekcijske poslove u Ravnateljstvu civilne zaštite Nikola Turkalj je u petak u Karlovcu objasnio da F1 kategorija pirotehničkih sredstava podrazumijeva ona koja u sebi sadrže manje eksplozivnih tvari, a njihova uporaba je dozvoljena građanima starijima od 14 godina tijekom cijele godine. Pirotehnika kategorije F2 i F3 imaju više eksplozivnih tvari te ih je od 15. prosinca do 1. siječnja dozvoljeno prodavati isključivo osobama starijima od 18 godina, osim petardi i redenika čija je nabava i uporaba zabranjena građanima.

– Uporaba dozvoljenih pirotehničkih sredstava kategorije F2 i F3 dozvoljena je građanima starijim od 18 godina samo u razdoblju od 27. prosinca do 1. siječnja – naglasio je Turkalj.

Voditelj Protueksplozijske službe u Ravnateljstvu policije Tomislav Vukoja je naveo da je 2023. godine uporabom pirotehnike ozlijeđeno 19 osoba. Od tog broja, tri su osobe teško ozlijeđene, a među njima je i jedan trinaestogodišnjak.

– Čak 15 raznih oštećenja nastalo je kao posljedica djelovanja pirotehnike na kućama, vozilima te na drugim objektima, a građanima je tijekom provođenja akcije oduzeto 69 komada raznog oružja, oko sedam tisuća komada streljiva, nešto više od kilograma eksploziva, 17 bombi i eksplozivnih naprava te oko šest tisuća raznih pirotehničkih sredstava – kazao je Vukoja.

Liječnik iz Klinike za dječje bolesti Zagreb Zoran Barčot je objasnio da korištenjem pirotehnike mogu nastati ozljede u rasponu od manjih opeklina prstiju i šake pa do takvih uslijed kojih dolazi do amputacija, da se može ozlijediti oko, šaka i lice i da to može utjecati na kvalitetu života.

– Opasna je avantura kada djeca i odrasli eksperimentiraju pirotehnikom kombinirajući u „kućnoj radinosti“ razna pirotehnička sredstva – upozorio je Barčot.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest