![medic inicijativa](https://cdn-kaportal.net.hr/wp-content/uploads/medic-inicijativa.webp)
Građanske inicijative Karlovca su u isto vrijeme poslale i zahtjev za pokretanje postupka utvrđivanja činjenica prema predstavništvu Europske komisije u Hrvatskoj
Predvodnici građanske inicijative koja ukazuje na oštećenja kuća uslijed provedbe projekta Aglomeracije Milan Medić i Matija Volner ne odustaju od svojih tvrdnji o mogućim zloupotrebama europskog novca, pa i nakon što je njihova prijava dobila odbijenicu Ureda europskog javnog tužitelja. Podsjetimo, rekli su im da neće postupati jer “ured nije našao osnove koje bi upućivale na kaznena djela na štetu financijskih interesa EU”.
Medić i Volner sad javljaju da su odmah po tom saznanju zamolili razgovor s Tamarom Laptoš, voditeljicom hrvatskog ureda EPPO-a.
– Prijava EPPO-u je sastavljena uz obilje podataka koji ukazuju na odstupanja projektne dokumentacije i načina izvođenja radova na terenu, a što jasno ukazuje na moguće zloupotrebe EU sredstava. Zbog toga građani Karlovca traže pojašnjenje zašto je prijava odbačena. Do sada još uvijek nismo dobili odgovor od Tamare Laptoš i EPPO-a, ali se nadamo da će nas primiti u EPPO-u i pojasniti nam svoj stav. Ukoliko ne dobijemo priliku za dodatni razgovor u hrvatskom uredu EPPO-a, obratit ćemo se izravno Lauri Kovesi, glavnoj europskoj tužiteljici, kažu aktivisti..
Nadalje, dodaju da su njihove građanske inicijative u isto vrijeme poslale i zahtjev za pokretanje postupka utvrđivanja činjenica prema predstavništvu Europske komisije u Hrvatskoj.
– Ovih dana ćemo se ponovno obratiti i svih hrvatskim zastupnicima u Europskom parlamentu s molbom građana Karlovca da od Europske komisije traže pokretanje istrage vezane za projekt Aglomeracija Karlovac – Duga Resa, stoji u dopisu uz objašnjenje incijative.
– Samo u Zvijezdi, 440 godina staroj povijesnoj jezgri Karlovca, nestručnim izvođenjem radova koje financira Europska komisija, uništeno je više od 54 privatnih i javnih zgrada, što je preko 20% stambenog fonda ove zaštićene povijesne i kulturne cjeline. Netom nakon završene obnove, koja je također financirana iz potpora EU fondova, uništeno je Veleučilište u Karlovcu i zgrada Ministarstva kulture, buduće sjedište Konzervatorskog odjela u Karlovcu. Pored njih i zgrada Karlovačke banke te zgrada parohije Pravoslavne crkve u Karlovcu. Uništavanje nije ograničeno samo na povijesnu jezgru grada, mada je u njoj najočitije. U naselju Švarča su zbog greške u projektiranju presafaltirani kanali za oborinske vode pa se one sada slijevaju građanima ravno u podrume kuća. Cijeli Karlovac je pogođen nestručnom izvedbom radova, koje financira Europska komisija pa smatramo da je razumno da od tijela EU tražimo objašnjenje ove do sada neviđena katastrofe koja je zadesila Karlovac, navode aktivisti ispred “inicijativa oštećenih i nezadovoljnih građana Karlovca”.